WYKOŃCZENIA WNĘTRZ POD KLUCZ, REMONTY MIESZKAŃ
KOMPLEKSOWE USŁUGI REMONTOWE POZNAŃ
Abartremonty telefon Abartremonty na Facebook Kontakt
Jesteś na:

Szpachlowanie – gładzie gipsowe.

Ściany perfekcyjnie gładkie!

Gładzie gipsowe możemy wykonać dla Ciebie zarówno na nowych tynkach maszynowych w mieszkaniach deweloperskich do wykończenia pod klucz lub na wszelkich innych zniszczonych i niedoskonałych powierzchniach ścian i sufitów. Standardowo nakładamy dwie warstwy gipsu, głównie korzystamy ze sprawdzonego produktu, gładzi gipsowej „Nida Finisz” Siniat (dawniej Lafarge), charakteryzującego się m.in. dobrą plastycznością podczas nakładania oraz doskonałym spajaniem się pierwszej warstwy z drugą, co ma kapitalny wpływ na uzyskanie jednorodnie gładkiej powierzchni podczas szlifowania końcowego, w przypadku większych nierówności, pierwszą warstwę gładzi wykonuje się z gipsu wchodzącego w system, “Nida Start” Siniat, innym sprawdzonym produktem dla wykonania dobrej jakości gładzi będzie gips Omega / Dolina Nida.

Wyschniętą gładź szlifujemy specjalnymi płótnami ściernymi w celu uzyskania pełnej gładkości, po tej czynności ścianę możemy już gruntować farbą podkładową, np. Grunt-Śnieżką firmy Śnieżka, a następnie malować, tapetować lub nakładać inną dekorację ścienną.

szpachlowanie Poznań
Powierzchnie które wymagały usunięcia starych warstw rozwarstwiającej się farby, po ich przygotowaniu gruntujemy przed szpachlowaniem preparatem głęboko penetrującym tj. Unigruntem Atlas Plus w celu wzmocnienia sypkiego, pylącego i niestabilnego podłoża, zmniejszenia jego chłonności, polepszenia przyczepności oraz względnego uelastycznienia wierzchniej warstwy.
Przed nakładaniem pierwszej warstwy gładzi gipsowej, ale tylko na zniszczone i bardzo nierówne, porowate powierzchnie, też po zagruntowaniu Unigruntem albo Cerplastem, stosujemy cienkowarstwowy podkład z gotowego tynku gipsowego Goldband firmy Knauf, idealnego i sprawdzonego produktu o bardzo dobrej lepkości podczas tynkowania i możliwości nałożenia dowolnej jego grubości oraz warstwy na warstwę. Dzięki temu zabiegowi powierzchnia ściany czy sufitu jest wzmocniona, wszelkie nierówności zniwelowane, a nakładana następnie pierwsza warstwa gładzi gipsowej ma świetną przyczepność do porowatej struktury tego tynku.

Kiedy mamy do czynienia ze sporą ilością rys i spękań na powierzchni sufitu lub ściany czy względnej sypkości starej warstwy zaprawy tynkarskiej, w tynk Goldband wtapiamy siatkę elewacyjną na całości wybranej powierzchni, która ma za zadanie dodatkowo wzmocnić i uzbroić odnawianą płaszczyznę. Wspomnianym tynkiem możemy wyrównać optycznie przed szpachlowaniem wszelkie niedoskonałości i nierówności podłoża bądź też je wypoziomować na listwach tynkarskich.

W przypadku wykonywania tylko wyprawek szpachlarskich podczas przygotowywania powierzchni do malowania pomieszczeń już malowanych, znakomita do zastosowania będzie zmodyfikowana masa szpachlowa Uniflott firmy Knauf, zawierająca w swoim składzie m.in. włókna celulozowe spajające i wzmacniające wyschniętą masę szpachlową, którą po wyschnięciu doskonale się szlifuje. Uniflott, to bardzo dobry produkt na zabezpieczanie rys i pęknięć, które po jego zastosowaniu nie powinny się już pojawić, co znamienne, w przypadku spoinowania Uniflottem łączeń płyt gipsowo-kartonowych nie potrzeba już uzbrajać łączeń taśmą flizelinową czy antyrysową.
Zabezpieczyć ścianę lub sufit przed powstawaniem spękań możemy również poprzez wtopienie na całości powierzchni w pierwszą warstwę gipsu podkładu flizelinowego, tj. cienkiej włókniny syntetycznej przypominającej tapetę, wykonuje się to jednak tylko na gładkich, nie pofałdowanych powierzchniach ze sporą ilością zarysować czy spękań.

W celu uzyskania w poziomie i pionie prostych i estetycznych linii na narożnikach zewnętrznych (np. ościeże okien), uzbrajamy je w przypadku kątów prostych 90° wtapiając w gips perforowane narożniki aluminiowe, natomiast w przypadku kątów wewnętrznych rozwartych pow. 90°, ostrych do 90° czy zewnętrznych o różnych kątach, taśmę narożnikową zbrojoną paskami aluminium, uniwersalną pod względem zastosowania na różne kąty. Powyższa taśma ma szczególnie zastosowanie podczas zabezpieczania łączeń narożnych płyt gipsowo-kartonowych. Wszelkie łuki (np. w oknach, przejściach) zabezpieczamy giętym perforowanym narożnikiem z pcv.

 

Gładkie, estetyczne i naturalne

Jeśli chcemy uzyskać piękne i gładkie ściany musimy zastosować gładź gipsową. Jest to wygładzające wykończenie z gipsu szpachlowego, które układa się na położonym wcześniej tynku cementowym, cementowo-wapiennym lub gipsowo-wapiennym. Tynk ten musi być jednak równy, gdyż gładź, choć układa się ją w dwóch warstwach jest dość cienka (łączna grubość dwóch warstw – około 3 mm). Po wyschnięciu i stwardnieniu zewnętrznej warstwy szlifuje się ją specjalnym płótnem ściernym. Gips, jako miękki minerał pochodzenia osadowego jest produktem w pełni naturalnym.
Szpachlowanie ścian i sufitów ma na celu poprawienie ich właściwości estetycznych oraz technicznych. Do wykonania tych czynności używamy szpachli gipsowych lub akrylowych. Na rynku są dostępne szpachle o różnych właściwościach, istotnymi są takie cechy jak np. twardość, elastyczność, rodzaj bieli, czas użycia do pracy, min. i max. grubość jednokrotnego nakładania. Od prawidłowego przygotowania podłoża zależy efekt końcowy oraz trwałość wykonanych prac. Dla uzyskania gładkiej powierzchni ściany używamy płócien ściernych o gradacji 100 – 180. Do ostatecznego wygładzenia powierzchni ściany, bądź wyprawek szpachlarskich można zastosować szpachle akrylowe. Są to gotowe masy szpachlowe, które nakłada się cienką warstwą o grubości ok. 1 mm.

 

Zapraszam do naszego poradnika remontowego:

Farby do wnętrz

Kolory we wnętrzach

Dekoracje ścian

Aranżacja i urządzanie wnętrz