Bardzo efektownym sposobem wykorzystania płyty gipsowej jest montaż podświetlanego sufitu. Uważa się, że 90 procent wrażeń estetycznych w danym miejscu zależy od jego właściwego oświetlenia. Popularnym staje się rozwiązanie, polegające na skierowaniu w dół kilku “ostrych”, wyrazistych punktów świetlnych, a w górę i na boki skierowanie “miękkiego” światła rozproszonego, które odbijając się od gładkiej powierzchni gipsowego sufitu sprawia wrażenie, jakby świeciła cała jego powierzchnia. Zaś punkty świetlne mają za zadanie podkreślić efektowne detale architektoniczne pomieszczenia.
Obniżając sufit poprzez dodanie do niego kolejnego poziomu, umożliwimy schowanie w nim instalacji i dodatkowego oświetlenia, w postaci halogenu, świetlówki, czy diody LED. Wysokość obniżenia musimy dobrać tak, by mogła się w nim zmieścić cała oprawa halogenu, jako punktu świetlnego, możemy też zastosować znacznie mniejsze i łatwiejsze do ukrycia diody LED.
Natomiast źródło światła rozproszonego można schować nad gzymsem lub w jego odkrytym boku, jeśli ma świecić w kierunku środka pomieszczenia. W tym przypadku najpopularniejsze są zwykłe świetlówki, ale one również są coraz częściej zastępowane wężami świetlnymi wykonanymi także z diod LED, których zaletami są niewielkie wymiary i małe zużycie energii.
Zapoznaj się z podobnymi publikacjami:
Jakie są zalety systemów suchej zabudowy?
Czym są ścianki działowe gips-karton?
Opracowanie: Wojciech Gośliński
Data publikacji: 21.10.2011