Wielkość pomieszczenia.
Najłatwiejszym sposobem podwieszania sufitu to montaż go nad całym pomieszczeniem, wówczas jednak obniży się je o minimum 4.5 cm. Nie wpływa to wielce na wnętrze wysokie, natomiast w dość niskim liczy się każdy centymetr, wówczas, aby wizualnie wydawało się
ono bardziej przestronne, skierujmy na prostą i gładką powierzchnię sufitu oświetlenie boczne, rozproszone bądź punktowe. Możliwości są duże, nie musimy mieć zwykłego płaskiego sufitu (od ściany do ściany), może być zamontowany tylko nad częścią wnętrza (np. tylko przy ścianach lub po środku sufitu). Możemy też wykonać płaszczyzny znajdujące się na różnych poziomach, aranżując w nich stosowne oświetlenie, w tym przypadku jednak pomieszczenie powinno być odpowiednio wysokie i przestronne.
Obciążenie stropu.
Konstrukcja sufitu podwieszanego (metalowy ruszt i płyta g-k) jest stosunkowo lekka, w bardzo niewielki sposób wpływa na obciążenie stropu. Jedynie (najczęściej) w przypadku niepewnych stropów (np. starych, drewnianych, bądź innych konstrukcji stropowych) należy szczególnie zważać, czy obciążenie nie będzie zbyt wielkie. Na ciężar całej konstrukcji ma zatem największy wpływ ciężar poszycia, tj. grubość, wymiar i ilość zamocowanych do rusztu płyt g-k. Ważnym jest aby rozstaw profili, ich ilość była dostosowana do ciężaru poszycia i sztywności płyt g-k. Nośność elementów mocowania profili do stropu musi być na tyle wystarczająca, aby przeniosła wszelkie obciążenia, tj. ciężar rusztu, poszycia oraz np. opraw oświetleniowych czy lamp. Nie tylko staranność wykonania sufitu podwieszanego ma wpływ na jego jakość, ważnym jest, aby nie łączyć materiałów z różnych systemów, w jednym projekcie najbezpieczniej wykorzystywać materiały pochodzące od jednego producenta.
Przeczytaj podobne publikacje:
Podświetlany sufit gips-karton.
Jakie są zalety systemów suchej zabudowy?
Opracowanie: Wojciech Gośliński
Data publikacji: 28.10.2011