WYKOŃCZENIA WNĘTRZ POD KLUCZ, REMONTY MIESZKAŃ
KOMPLEKSOWE USŁUGI REMONTOWE POZNAŃ
Abartremonty telefon Abartremonty na Facebook Kontakt
Jesteś na:

Konstrukcja nośna sufitu podwieszanego, jakie są warianty?

Ruszt jednopoziomowy pojedynczy.

Do zastosowania w pomieszczeniu, którego wymiary wynoszą maksymalnie 4×4 m. Profile główne CD układa się równolegle, wsuwając ich końce we wcześniej zamocowane do ścian i wypoziomowane profile przyścienne UD. Konstrukcja ta najmniej obniża sufit, ponieważ mocuje się ją do stropu krótkimi łącznikami, nie ma jednak tak dużej nośności, jak ruszt krzyżowy.

 

Ruszt jednopoziomowy krzyżowy.

Tak, jak w przypadku rusztu pojedynczego stosuje się go w pomieszczeniach nie przekraczających 4×4 m. W tej konstrukcji profile główne ułożone są prostopadłe do siebie, które mocuje się za pomocą łączników poprzecznych. Cechą tej konstrukcji jest duża wytrzymałość.

 

Ruszt dwupoziomowy krzyżowy.

Zwykle wykonuje się go w pomieszczeniach przekraczających w każdą stronę 4m. Tutaj profile główne ułożone są w jednym kierunku, do nich zaś zamocowane są łącznikami krzyżowymi prostopadłe profile nośne. Ten rodzaj konstrukcji zapewnia dużą sztywność poszycia z płyt g-k, jest bardzo wytrzymały, umożliwiając zainstalowanie na suficie dodatkowych obciążeń.

 

Uchwyty do podwieszenia rusztu.

Przed wykonaniem metalowego rusztu należy wybrać i zamontować do stropu wystarczająco wytrzymałe uchwyty, ich rodzaj należy dobrać zależnie od tego, jaką nośność i wysokość podwieszenia ma mieć cały sufit. Uchwyty te, do których przytwierdzamy stalowe profile, mają za zadanie bezpiecznie przenieść cały ciężar sufitu na strop. Aby zamocować sufit maksymalnie blisko powierzchni stropu wykorzystuje się krótkie łączniki ES, dzięki nim konstrukcja sufitu może być zainstalowana od 3 do 12 cm od stropu. Dla uzyskania większego obniżenia sufitu stosuje się wieszaki z regulacją odległości od stropu od 15 cm wzwyż. Mocowanie wieszaków do stropu żelbetowego wykonujemy przy użyciu metalowych kołków rozporowych, kotew lub dybli rozprężnych, do stropu gęstożebrowego stosujemy kotwy motylkowe, zaś do stropu drewnianego wkręty do drewna.

 

Rodzaj płyt g-k.

Wybór rodzaju płyty zależny jest od rodzaju i funkcji pomieszczenia, może to być np. płyta zwykła, wodoodporna lub ognioodporna. Różnią się one właściwościami, a co za tym idzie możliwym zastosowaniem.

 

Sprawdź też:

Na co zwrócić uwagę, decydując się na sufit podwieszany?

Podświetlany sufit gips-karton.

 

Opracowanie: Wojciech Gośliński
Data publikacji: 06.11.2011

3.7/5 - (8 votes)