WYKOŃCZENIA WNĘTRZ POD KLUCZ, REMONTY MIESZKAŃ
KOMPLEKSOWE USŁUGI REMONTOWE POZNAŃ
Abartremonty telefon Abartremonty na Facebook Kontakt
Jesteś na:

Jak sobie radzić z pęknięciami i rysami na łączeniach płyt gipsowo-kartonowych?

Nieestetyczne, irytujące właścicieli domów i mieszkań, pęknięcia oraz zarysowania pojawiające się na łączeniach płyta g-k / płyta g-k czy szczególnie łączeniach płyta g-k / lita otynkowana ściana, zazwyczaj są wynikiem niedociągnięć podczas skręcania konstrukcji nośnej (np. profil cd co 60 cm, za mało wieszaków, nieodpowiednie kołki), przykręcenia płyt g-k (np. brak wykonania mijanki płyt czy ich fazowania na krawędziach, zbyt mało wkrętów) bądź niewłaściwego uzbrojenia łączeń (np. zwykła taśma antyrysowa w narożnikach), powodem pojawienia się pęknięć może być każdy z tych elementów lub też wszystkie jednocześnie, jednak najczęstszą przyczyną jest niewłaściwe uzbrojenie łączeń.
Płyty g-k standardowo służą do wykończenia skosów poddasza domu jednorodzinnego, wnętrz mieszkania dwupoziomowego z poddaszem ze skosami, mieszkania poddaszowego oraz sufitu podwieszanego dowolnego lokalu mieszkalnego bądź komercyjnego, użyteczności publicznej, płyty g-k łączą się ze ścianami szczytowymi i / lub kolankowymi, są to najbardziej newralgiczne miejsca łączeń, w których to stykają się materiały o odmiennych właściwościach fizycznych.
Płyta g-k oraz lita otynkowana ściana inaczej się odkształcają pod wpływem zmian wilgotności i temperatury we wnętrzu, toteż niewłaściwe uzbrojenie łączeń generuje powstanie pęknięć i zarysowań, niekiedy niewielkich, czasami jednak dość widocznych, nierzadko mających schodkowy i nieregularny kształt.

 

Etap budowy konstrukcji z płyt g-k – metody naprawy pęknięć.

 

Wielu specjalistów od systemów suchej zabudowy g-k sugeruje stosowanie tzw. łączenia ślizgowego na łączeniu płyta g-k / lita otynkowana ściana, płyta g-k nie styka się wtedy bezpośrednio ze ścianą, odseparowuje ją taśma przekładkowa wykonana z pianki poliuretanowej, którą przykleja się do ściany litej wzdłuż profili ściany g-k lub sufitu g-k, montowane płyty g-k dosuwa się do tej taśmy, na styku z taśmą ich krawędzie powinny być lekko zfazowane (ścięte po skosie), co ma ułatwić dokładne wypełnienie masą szpachlową szczeliny płyta g-k / taśma przekładkowa.
Taśma nie dopuszcza do połączenia masy szpachlowej z otynkowaną ścianą, gdyż gips do niej nie przywiera, po wyschnięciu i wyszlifowaniu gipsu nadmiar taśmy odcina się nożykiem, od razu po wykończeniu ścian gipsem, powstaje kontrolowane zarysowanie włosowate, rysa jest szerokości włosa, przed pracami malarskimi można ją zamaskować elastycznym akrylem, najlepiej firmy Soudal (idealnym pod powłoki malarskie, gdyż nie powoduje jej mikro spękań), ale system łączenia ślizgowego, nota bene rzadko stosowany przez firmy remontowe od usługi wykończenia wnętrz mieszkania pod klucz, możliwy jest do wykonania tylko na etapie montażu zabudowy g-k, tj. płyt g-k na stelażu, natomiast po zamontowaniu płyt, uzbrojeniu, nałożeniu gładzi szpachlowej i pomalowaniu, np. gdy po jakimś okresie użytkowania wnętrza zachodzi konieczność naprawy pęknięć, które się pojawiły, jedyną opcją jest zastosowanie mocnej, syntetycznej, wysokiej jakości taśmy zbrojącej, którą wtapia się w gips twardy w narożnikach zarówno wewnętrznych jak i zewnętrznych i to o różnym kącie, np. sprawdzonej przez wiele poznańskich firm remontowych taśmy Tuff-tape, występującej w trzech różnych grubościach.
Jeśli na łączeniu taśma antyrysowa (lub inna gładka taśma / flizelinowa, papierowa) zaczęła się marszczyć, farba zaś wykruszać, wszystkie te odspojone elementy należy usunąć / wyciąć nożykiem, następnie, po zagruntowaniu np. Unigruntem firmy Atlas (w sytuacji jeśli powłoka farby się zapyliła) i wyschnięciu gruntu, w narożnik / łączenie, zatapia się ową taśmę z użyciem gipsu twardego.
Jeśli zarysowania powstały w wielu miejscach na skosie / ścianie / suficie g-k, nie tylko na łączeniach narożnych z litą ścianą, ale też na łączeniach płyta g-k / płyta g-k, nie ma idei wnikać, co jest główną przyczyną problemu; źle wykonany szkielet stalowy, nieprawidłowo przykręcone płyty, za mało wkrętów w płytach, złej jakości taśmy antyrysowe czy też zbyt mocna praca stropu, drewnianej więźby dachowej, warto wtedy rozważyć radykalne rozwiązane problemu polegające na uzbrojeniu całej płaszczyzny skosu albo sufitu g-k flizeliną, to specjalna tapeta o szerokości rolki 1 m, można ją przykleić na klej do tapet albo zatopić w dość rzadko rozrobiony lepki gips twardy, na łączeniach narożnych z litą ścianą wywija się pasek o szerokości 5 cm, flizelina po umieszczeniu na karton gipsie nadaje się do malowania, lecz ze względów estetycznych i uzyskania jednolitej, gładkiej tekstury, zdecydowanie zaleca się wykonać szpachlowanie, zamówić usługę gładzi gipsowej wykonanej na uzbrojonej flizeliną płaszczyźnie płyt g-k.
Innym, jeszcze pewniejszym sposobem dla uzbrojenia całej płaszczyzny ściany albo sufitu g-k, jest jej zabezpieczenie siatką elewacyjną, zatapia się ją w gips twardy, podobnie jak flizelinę wywija na narożnikach ze ścianami litymi pasem o szerokości 5 cm, potem wykonuje się gładź szpachlową, siatka elewacyjna jest tzw. opcją atomową, bardzo skuteczną dla uratowania płaszczyzn z płyt g-k, z którymi jest spory problem z powracającymi spękaniami i zarysowaniami, tudzież zdarza się, że niektórzy odbiorcy usługi remontowej z Poznania i wykończenia pod klucz wnętrz , już na etapie montowania zabudowy g-k, z góry zlecają jako podstawowe uzbrojenie właśnie siatkę elewacyjną na całości powierzchni płyt g-k, dotyczy to skosów poddasza czy stropodachów z konstrukcją drewnianą, szczególnie o dużych rozpiętościach, gdzie praca drewna może mieć spory wpływ na zachowanie się płyt g-k i ich łączeń, innym rozwiązaniem oczywiście może być zrobienie konstrukcji stelaża krzyżowego, tzw. samonośnego, nie przenoszącego drgań i naprężeń ze stropu czy więźby dachowej, naprężeń natomiast nie uniknie się na łączeniach płyty g-k ze ścianami litymi, tu dedykowane jest wtedy łączenie ślizgowe albo tradycyjne uzbrojenie narożników taśmą wysokiej jakości, jakkolwiek jeśli drewno więźby dachowej nie było należycie sezonowane, jego schnięcie i przez to wzmożona praca, może narobić kłopotów nawet na najlepiej wykonanej konstrukcji płyt g-k, wówczas właśnie, ostatnim, efektywnym ratunkiem może być siatka elewacyjna.

 

Istotna uwaga:

 

W żadnym razie nie powinno się budować ściany czy sufitu g-k przed nałożeniem tynków, ale jeśli już tak się zdarzyło, tynkarz podczas zacierania / gładzenia tynku, musi zrobić szpachelką dylatację separującą tynk od płyt g-k, tak aby nie przeszła do nich wilgoć schnącego tynku, łączenie zabudowa g-k / otynkowana ściana będzie wtedy tradycyjne, tj. z użyciem dobrej taśmy zbrojącej, ale do wykonania po całkowitym wyschnięciu tynków, taśma przekładowa łączenia ślizgowego, oczywiście nie ma wtedy zastosowania.

 

Przeczytaj także:

Wygłuszamy sufit w mieszkaniu.

Płyty gipsowo-kartonowe zamiast tynkowania – tzw. suche tynki.

Płyta cementowa zamiast płyty g-k – inny wymiar możliwości i efektywności.

 

Autor artykułu: Wojciech Gośliński

Data publikacji: 11.09.2018

1.5/5 - (236 votes)