Urządzając wnętrze czasami szukamy najbardziej optymalnych, stereotypowych rozwiązań, ale jeśli pragniemy przyozdobić nasz salon, sypialnię w coś ekstra, eleganckiego, ekskluzywnego i nietuzinkowego, możemy zastanowić się nad tapetą, w tym momencie może nam przyjść na myśl zwykła tapeta winylowa czy papierowa bądź też fototapeta, wcale o takim produkcie tu nie mówimy, chodzi o tapetę tekstylną, której wydźwięk dekoracyjny jest całkowicie odmienny od każdego innego rodzaju tapety.
Tapety tekstylne wytwarzane są w zgoła innej technologii, niż standardowe tapety, ich podstawowym komponentem jest tkanina pleciona z rozmaitych włókien, zarówno naturalnych, jak len, bawełna czy jedwab oraz syntetycznych, takich jak poliester, polipropylen lub wiskoza, skład tkaniny może stanowić jeden rodzaj włókna bądź też ich mieszankę, cechy fizyczne wybranego włókna lub włókien, decydują o parametrach całej okleiny, tapety zwane ekologicznymi, zawierają wyłącznie naturalne włókna. Elementem wzmacniającym i spajającym tkaninę jest papierowe lub akrylowe podłoże, które jest zespolone z tkaniną, dodatkowo wzmocnione włókniną syntetyczną, jaką jest flizelina, wtopioną w strukturę podkładu, stanowiącą spodnie wykończenie tapety, zdecydowanie ułatwia ona aplikację tapety na ścianę, gdyż klej nakłada się wyłącznie na ścianę, a flizelina po zetknięciu z mokrym klejem nie pęcznieje (w przeciwieństwie do papieru), ale są też tapety tekstylne samoprzylepne, bardziej jednak wskazane przy nakładaniu pojedynczego elementu/bryty tapety, z uwagi na brak możliwości manewrowania podczas nakładania i dopasowywania na styk dwóch brytów, pod tym względem tapeta, którą nakłada się na mokry klej, jest o wiele praktyczniejsza.
Jakie są zalety tapet tekstylnych?
Dzięki obecności tkaniny na ścianie, poprawiają się parametry akustyczne wnętrza, w którym zastosowano tapetę tekstylną, pochłaniane są głównie dźwięki o wysokich częstotliwościach (te najbardziej męczące ucho ludzkie), struktura powierzchni tapety jest ciepła wizualnie, ale i faktycznie w dotyku, jednocześnie miła dla dłoni, włókno może mieć krótki bądź też dłuższy, bardziej wyrazisty włos, dodatkowo wzmacniający efekt cieniowania ściany, pojawiania się światłocienia, nie odda tego żaden inny rodzaj tapety. Tapety tekstylne poprzez wzmocnienie podkładem oraz włókniną syntetyczną, spełniają prócz walorów estetycznych także funkcję wzmocnienia lica ściany, na której nie pojawią się zarysowania (tzw. pajęczynki), szczególnie na pracujących murach nowo postawionych budynków, ponadto uszkodzenia mechaniczne, typu wgniecenie, też są w dużej mierze wyeliminowane, pomimo że przy dotyku tapeta wydaje się miękka, to sztywność i trwałość zapewnia właśnie mocny podkład.
Tekstura tworzona przez tkaninę, która może mieć wiele rozmaitych splotów, kolorów, wzorów, umożliwia architektom wnętrz kreowanie estetycznych, nowoczesnych, nie rzadko awangardowych wnętrz, ale w zależności od wyrazistości czy subtelności wzoru, należy pamiętać o proporcjach i harmonii we wnętrzu, gdyż niektóre tapety są na tyle charakterystyczne, że ich zastosowanie na wszystkich ścianach pomieszczenia może stworzyć przytłaczająco wyglądającą aranżację, wówczas idealnym i jedynie racjonalnym rozwiązaniem jest położenie takiej wyrazistej (np. mocno wzorzystej, o gęstym splocie, o mocnej barwie) tapety na jednej wyeksponowanej, kluczowej powierzchni, po prostu pamiętać należy o stosowaniu jej z umiarem, gdyż na pewno przyciąga uwagę, będzie to typowa, zawsze sprawdzająca się dekoracja jednego elementu, w zestawienia np. z gładką, jasną teksturą pomalowanej ściany, elegancko i w pełni podkreśli wybitnie zdobniczy charakter tapety tekstylnej. W sypialni doskonałą powierzchnią okaże się np. ściana za wezgłowiem łóżka, a w salonie ściana z telewizorem.
Z uwagi na parametry, ekskluzywny charakter oraz wytrzymałość tapet tekstylnych, prócz wnętrz domowych, stosowane są również w hotelach, restauracjach, biurach, centrach handlowych, salach konferencyjnych czy innych obiektach użyteczności publicznej. Materiał na ścianie może się wydawać, że trudno go odkurzyć, wymyć (gdy się pobrudzi) czy też że trzeba go specjalnie impregnować, konserwować, nic z tych rzeczy, powierzchnia dobrej jakości tapety tekstylnej jest zabezpieczona niewidoczną warstwą teflonu, skuteczną, ale na tyle cienką, że nie zmienia struktury włókien, chroni przed odbarwieniem po zachlapaniu sokiem owocowym, winem czy herbatą. Aplikacja tapety tekstylnej nie wymaga więcej zdolności manualnych niż nakładanie zwykłej tapety, wymiary rolek są różne w zależności od producenta, jednak zawsze umożliwiające wygodne nakładanie tapety.
Zobacz podobne publikacje:
Struktura i ciekawe efekty w nowatorskich tapetach.
Fototapeta i jej wszechstronność.
Opracowanie: Wojciech Gośliński
Data publikacji: 31.01.2014