-Flizelinowe:
Tapety dwuwarstwowe, których spodnia warstwa to włóknina syntetyczna (flizelina), mają gładką bądź wypukłą wierzchnią warstwę, w szerokiej gamie wzorów i kolorów, również głęboko tłoczone, także z przeznaczeniem pod malowanie. Są bardzo wdzięczne przy aplikacji ze względu na podkład flizelinowy, dając zawsze pożądany efekt dekoracyjny.
-Papierowe lekkie:
To jednowarstwowe tapety o gładkiej powierzchni, z nowoczesnym wzornictwem. Występują również wodoodporne, niekiedy zmywalne.
-Papierowe ciężkie:
Jest to dwuwarstwowa tłoczona tapeta, dostępna także w formie zmywalnej, odpornej na wielokrotne czyszczenie.
-Winylowe tradycyjne:
Rodzaj wzornictwa i odporność na zmywanie sprawia, że często stosuje się je kuchniach, łazienkach i przedpokojach.
-Winylowe ze spienionego PVC:
Są grube i trwałe nadające się do każdego rodzaju pomieszczeń, spodnia warstwa to papier, a zewnętrzna to folia.
-Tekstylne:
Na zewnętrznej powierzchni tkaniny jest nadrukowany wzór lub na podłożu (papierowym), na które nałożona jest tkanina.
-Z włókna szklanego:
Komponenty tych tapet to włókno szklane związane lepiszczem żywicznym, występują w kilku wzorach “tłoczenia”. Coraz mniej popularne, ze względu na koszta materiału i robocizny, nieduży wybór faktur oraz mizerny (w porównaniu do innych tapet, szczególnie flizelinowych) efekt dekoracyjny, po nałożeniu maluje się je lakierem bezbarwnym bądź farbą dyspersyjną. Popularne np. w biurach i obiektach użyteczności publicznej.
-Raufaza:
Jest tapetą papierową, dwuwarstwową, strukturalną, do wielokrotnego odmalowywania najlepiej farbą akrylową. Strukturę nadają wprasowane pomiędzy warstwy papieru trociny, które mogą być różnej wielkości, dając tapety o zróżnicowanym uziarnieniu. Kapitalne rozwiązanie ze względu na najniższe koszta ze wszystkich tapet, tolerancję tapety na brak gładkości ściany oraz doskonałe maskowanie bardzo dużych nierówności podłoża. Tapeta ma dwie funkcje: maskuje niedoskonałości ściany, a jej struktura dekoruje powierzchnię ściany, czy sufitu.
-Strukturalne:
Tapeta ziarnista i tłoczona, nadająca się do malowania z powodu wypukłej faktury dobrze ukrywa niedoskonałości ściany, a jej struktura wyraźnie jest widoczna przy oświetleniu skośnym.
-Fototapety:
To tapety papierowe, często wzmocnione bezbarwną wierzchnią warstwą folii, na podkładzie flizelinowym lub całkowicie flizelinowe. Produkowane w arkuszach, w nieograniczonym praktycznie wzornictwie, w różnych wymiarach, bardziej znane jako powiększone kopie fotografii (stąd nazwa), wizerunków etc., często wykonywane na zamówienie. Aplikacja na ścianę odbywa się w sposób tradycyjny.
-Akrylowe:
Powierzchnie tej papierowej tapety pokrywa biała lub kolorowa pianka, powierzchnię tapety można malować, tapeta nie nadaje się do przemywania.
-Bordy (bordiury):
To elementy wykończenia. Można ją zwieńczyć szczyt tapety bądź wymalowaną ścianę lub wykorzystać jako łącznik pomiędzy dwoma wzorami tapet na jednej ścianie.
Występują również tapety welurowe, korkowe czy skórzane, jednak są to produkty niszowe.
Zupełnie inną kategorią tapet są tapety natryskowe, w płynie. Ich aplikacja polega na nałożeniu metodą natryskową drobin preparatu (do wyboru o różnych właściwościach), jednej lub kilku (wybranych przez klienta) różnych warstw kolorów dla uzyskania efektu melanżu i lekkiej struktury. W zależności od dobranych kolorów warstw i ich ilości, każdy końcowy wzór na ścianie może być niepowtarzalny.
Zapoznaj się też z innymi publikacjami:
Na co zwrócić uwagę przed wykończeniem wnętrza tapetą?
Najlepsze to tapety flizelinowe.
Opracowanie: Wojciech Gośliński
Data publikacji: 23.07.2011