Fototapety są bardzo lubianym przez architektów wnętrz oraz odbiorców usługi materiałem, mogą być kluczowym i eleganckim elementem dekoracyjnym aranżacji w trakcie remontu i wykończenia mieszkań lub domów.
Postęp technologiczny sprawił, że fototapetą można dziś odzwierciedlić dowolny obraz czy grafikę znajdujące się na pliku w komputerze, jeśli tylko istnieje możliwość jego wyskalowania, upraszczając chodzi o przeniesienie miniatury na większą powierzchnię bez uszczerbku na ostrości obrazu, firmy oferujące wykonanie fototapety na zamówienie korzystają zwykle z banków zdjęć posiadających duży wymiar obrazu z wysoką rozdzielczością.
Dzisiejsze nowoczesne fototapety są praktyczne i też estetycznie wykonane, realistyczne zdjęcia, grafiki, nadrukowane są na wytrzymałym materiale.
Fototapety produkowane są z rozmaitych materiałów, nadruk może być wykonany na papierze, tworzywie sztucznym czy tkaninie, wykończenie powierzchni może być gładkie; w połysku, półmacie lub też mniej czy bardziej fakturowane.
Podstawowe rodzaje fototapet to:
Lateksowa.
Wytwarza się ją z delikatnie satynowego, gładkiego papieru o dość wysokiej gramaturze materiału wynoszącego nie mniej niż 212 gramów na metr kwadratowy, wierzchnia strona pokryta jest cienką warstwą lateksu, wzmacnia to fototapetę, umożliwia jej zmywanie, utrwala kolory przed ewentualnym blaknięciem, poza tym sprawia, że powierzchnia fototapety jest bardzo gładka, wyodrębnia ponadto głębię barw.
Flizelinowa.
Zalicza się ją do produktu ekologicznego, gdyż zapewnia oddychanie ścianom, to kombinacja specjalnej celulozy oraz włókniny syntetycznej, ma gramaturę na poziomie 220 gramów na metr kwadratowy. Charakteryzuje się dużą odpornością na uszkodzenia; porysowanie, pęknięcie czy odkształcenie w wyniku uderzenia, także wyjątkowymi walorami estetycznymi, w tym fotorealistyczną formą nadruku, może mieć gładkie bądź strukturalne wykończenie, np. drobnego piasku.
Papierowa.
Bardzo często dotyczy to fototapety do pokoju dziecięcego, jest cieńsza od lateksowej i flizelinowej, nie powinna zawierać tworzyw sztucznych, zapewnia oddychanie ścianom, nie rzadko posiada gotową warstwę kleju, co ułatwia aplikację, przed układaniem wystarczy pomoczyć spód wodą. Z przeznaczeniem do wymagających, reprezentacyjnych wnętrz, powinna być grubsza (min. 175 gramów na metr kwadratowy).
Winylowa-samoprzylepna.
Bazę tego produktu stanowi folia pcv, jest to w zasadzie dość cienka naklejka, wymaga bardzo gładkiego podłoża, ale można ją wykleić dowolną powierzchnię, nie tylko ściany, także meble, szkło, ceramikę. Aplikacja obrazu składającego się z kilku oddzielnych fragmentów oczekuje od osoby nakładającej precyzji, gdyż po przyklejeniu do powierzchni nie można już skorygować ustawienia fototapety, w przeciwieństwie do standardowych fototapet, choć istnieją naklejki umożliwiające jej odklejenie bez zniszczenia powierzchni i kleju, produkt oferuje nieograniczoną dowolność kształtów, nie tylko prostokątnych brył.
Tekstylna.
To osobna grupa fototapety, nośnikiem dla nadruku jest tutaj płótno, może mieć rozmaite faktury, co wprowadza dodatkowy, spektakularny efekt zdobniczy, spód może być gładki, np. flizelinowy, dla wygodnego jej naklejania.
Niektóre fototapety można poddawać procesowi laminowania, powoduje to, że można je z powodzeniem przykleić w wilgotnych wnętrzach; kuchni lub łazience.
Wybór właściwej fototapety w aspekcie wizualnym jak i użytkowym do naszego remontowanego poznańskiego mieszkania to często karkołomne zadanie, gdyż rynek oferuje (na szczęście) zbyt dużo opcji, szerszą wiedzę na temat tego rodzaju produktów powinien posiadać projektant, tudzież wykonawca usługi, tj. firma remontowa.
Przeczytaj też artykuły:
Jak dobierać tapety do wnętrza – podstawy.
Opracowanie: Wojciech Gośliński
Data publikacji: 07.05.2016