Zarówno nowe mieszkania deweloperskie jak i w blokach, często mają taki układ pomieszczeń, że niektóre z nich są bardzo małe i nieustawne, pokoje niekiedy są długie i wąskie, ogranicza to swobodę aranżacji, powodując, że należy szukać złotego środka, oznaczającego takie urządzenie wnętrza, aby nie tylko było w miarę funkcjonalne, ale też przyjemne i eleganckie, zazwyczaj jednak osiągnięcie tego celu stanowi nie małe wyzwanie dla właściciela poznańskiego mieszkania, choć wcale nie jest nierealnym i to bez skorzystania z usługi projektanta.
Niech stanie się przestronniej.
W małym wnętrzu należy zachować wyjątkowy reżim aranżacyjny, remont i urządzenie zaplanować tak, aby nie wydawało się zbyt ciasne, umiar i rozsądek są podstawą, pierwsza sprawa to odpowiednia, jasna, neutralna kolorystyka idąca w kierunku odcieni zimnych, powiększających iluzorycznie przestrzeń, warto zastosować farby w wykończeniu półmatowym, od których światło odbijać się będzie bardziej dynamicznie, ożywiając pokój, w jasnych odcieniach warto położyć również podłogę czy listwy przypodłogowe.
Elementy połyskujące wystroju czy wyposażenia mogą dodać energii pomieszczeniu, ale nie wszystko musi się błyszczeć, wystarczą max. dwa, trzy detale, np. podłoga lub ściany czy mebel, lustro, jakiś lakierowany na wysoki połysk lub metalizujący dodatek.
Światło to przestrzeń, wpuśćmy go więc jak najwięcej przez okno, zadbajmy o kilka stref oświetlenia sztucznego, tak aby na życzenie każdy fragment pokoju; wnęki i wszelkie zakamarki, były dobrze doświetlone, zacienione miejsca sprzyjają odczuciu pomniejszenia przestrzeni, skierowanie snopów światła na jakąkolwiek płaszczyznę powoduje wrażenie, że wydaje się bardziej oddalona, warto więc dobrze oświetlić przynajmniej jedną ścianę, tą dłuższą albo i też sufit, co optycznie podniesie w górę pokój.
Istotne jest nie zagracenie małego wnętrza niepotrzebnymi przedmiotami, ważny jest każdy centymetr, tutaj, jak w żadnym innym pomieszczeniu kłania się idea minimalizmu, otóż mniej znaczy więcej, ograniczyć powinno się ilość ozdób, najlepiej zrezygnować z ciężkich zasłon, dużego fotela, ogólnie dużych gabarytów sprzętów na rzecz delikatniejszych i prostych w formie, nie powinno się stosować tkanin o zbyt głębokim splocie i drobnym wzorze, preferowany będzie prosty, wyrazisty wzór geometryczny, głównie gładkie wykończenia, wszystkie te elementy mają bezpośredni wpływ na odczuwanie przestrzeni.
Unikać należy tworzenia chaosu aranżacyjnego, pstrokacizny kolorystycznej i w sferze faktury, meble powinny być tej samej wysokości, co wydłuży perspektywę, a w efekcie powiększy optycznie pomieszczenie, które będzie bardziej przejrzyste, tego samego dotyczy wieszanie obrazów, ich krawędzie z tego samego powodu powinny znajdować się na jednej wysokości.
Przesadne dzielenie płaszczyzn ścian lub podłogi na różniące się kolorem i fakturą wywołuje efekt poszatkowania, wpływający in minus na odczuwanie przestronności, dwu, trójkolorowa ściana, trzy istniejące obok siebie różniące się faktury na ścianach (np. farba, tynk dekoracyjny i cegiełka), dywanik na podłodze, są takimi właśnie elementami.
Fototapeta – strzał w dziesiątkę.
To ona może być na etapie remontu i usługi wykończenia niewielkiego pokoju tym detalem wystroju, który nierzadko nada bardzo osobistego i indywidualnego charakteru oraz harmonii, będącym zamanifestowaniem naszej osobowości, ciekawym wyróżnikiem aranżacji w mieszkaniu, przy okazji powiększającym optycznie pokój.
Fototapeta daje ogromne możliwości aranżacyjne, jest stosowana przez designerów podczas klasycznych jak i bardzo nowoczesnych projektów dla „wyjścia poza ściany”, tutaj najlepiej i najefektowniej sprawdzą się fototapety wydłużające perspektywę, będą to grafiki i obrazy 3D, tworzące efekt trójwymiarowości, kreujące w pomieszczeniu powalającą głębię, ale wrażenie przestrzeni osiągnie się również za pomocą rozmaitych pejzaży, zdjęć, zarówno florystycznych jak i industrialnych, podział tematyczny jest ogromny, w praktyce nie istnieje żadne zdjęcie będące na pliku w komputerze mające odpowiedni rozmiar, z którego nie można by wyprodukować fototapety, zajmuje się tym mnóstwo firm wykonujących fototapety na życzenie, według dostarczonego zdjęcia.
Fototapeta jest dziś bardzo modna w ramach remontów i wykończeń mieszkań w Poznaniu i co tu dużo mówić praktyczna, elegancko wypełniając i zdobiąc każde wnętrze, najlepszy efekt daje nałożona na całej płaszczyźnie ściany, od narożnika do narożnika, jeśli pomieszczenie jest długie i wąskie, zdecydowanie powinna być nałożona na długiej ścianie, co od razu poprawi optycznie proporcje pokoju, jednocześnie dając poczucie przestrzeni.
Fototapeta nawet bardzo nudne, nijakie i bez wyrazu pomieszczenie odmieni w stylowe i powabne, w którym z przyjemnością będziemy chcieli przebywać, jej ułożenie to prosty zabieg, a powodujący autentyczną i zdumiewającą metamorfozę pomieszczenia, zwykle bardzo spektakularny efekt zdobniczy.
Fototapeta powinna być dominującym detalem zdobniczym we wnętrzu, w jej sąsiedztwie ściany mogą być wykończone na gładko albo strukturą w postaci np. modnej obecnie cegiełki, naturalnej bądź jej imitacji.
Dzisiejsze fototapety są symbolem oryginalności, to wysokiej jakości produkty, są takie, posiadające ochronną powłokę laminatu, co umożliwia ich układanie nawet w wilgotnych pomieszczeniach, jak łazienka, można je zmywać podobnie jak płytki ceramiczne, fototapety mogą być nadrukowane na rozmaitych materiałach, nie tylko na papierze, ale też na płótnie, co daje dodatkowy walor zdobniczy z uwagi na ciekawą fakturę, nadającą się jednak tylko do pokoi.
Fototapety uwielbiają projektanci, zaś najęta firma, wykonawca usługi remontowej, nie ma problemu z ich nakładaniem na ściany, ważne tylko aby zakupić taką na podkładzie z flizeliny i ze wzmacniającą powłoką zewnętrzną umożliwiającą jej przemywanie wilgotną ścierką, przy okazji ułatwiającą aplikację, gdyż taka tapeta jest mocniejsza i bezbłędnie się ją układa.
Przeczytaj też:
Ekologiczne fototapety – druk lateksowy na materiale GreenPIX.
Fototapeta do skandynawskiej stylizacji wnętrz.
Ekskluzywne tapety z secesyjnym motywem.
Autor publikacji: Wojciech Gośliński
19.05.2017