WYKOŃCZENIA WNĘTRZ POD KLUCZ, REMONTY MIESZKAŃ
KOMPLEKSOWE USŁUGI REMONTOWE POZNAŃ
Abartremonty telefon Abartremonty na Facebook Kontakt
Jesteś na:

Jak dobierać tapety do wnętrza – podstawy.

Przytulności wnętrzu mogą dać tapety o ciepłych, mocnych kolorach, sprawią jednak, że optycznie wnętrze wyda nam się nieco mniejsze.

Tapeta o jasnych odcieniach powiększy nam wizualnie pomieszczenie.

Jeśli mamy nieproporcjonalnie zbyt wysokie wnętrze, np. wąski i wysoki korytarz, możemy poprawić jego proporcje obcinając tapetę od sufitu od kilku do nawet kilkudziesięciu centymetrów, zostawiając tzw. margines, skróci to nam optycznie ściany.

Wnętrza przestronne dobrze doświetlone powinny być wyłożone tapetą o zdecydowanych kolorach, jeśli decydujemy się na jakiś wzór, musi być on większy, odwrotnie postępujemy w mniejszych pomieszczeniach.

W przypadku skośnych ścian, z czym mamy do czynienia na poddaszu, załóżmy tapety bez wyraźnego wzoru, gdyż na skosach może to wprowadzić wizualny bałagan, najlepiej skupić się na gładkich tapetach.

Do pomieszczeń wilgotnych, np. łazienki, kupujmy mocne tapety winylowe na podkładzie papierowym, tapeta flizelinowa, choć najlepsza do wszystkich pozostałych wnętrz tutaj nie zda egzaminu.

Posiadając gładką, wyszpachlowaną powierzchnię ściany możemy pozwolić sobie na bardzo cienką tapetę, jeżeli jednak jakość powierzchni ściany pozostawia wiele do życzenia, nie jest zupełnie gładka, musimy kupić tapetę trochę grubszą, najlepiej tłoczoną, co zamaskuje nam nierówności ściany. Na cienkiej tapecie i o dość gładkim wzorze będzie widoczne nawet najmniejsze ziarenko oderwanego tynku.

Jeśli chcemy mieć strukturę na ścianie, a nie możemy dobrać odpowiedniego koloru tapety, kapitalnym rozwiązaniem będzie nałożenie tapety flizelinowej do malowania, posiadają one różnorodne faktury, można taką tapetę wielokrotnie odmalowywać, zmieniając kolorystykę wnętrza.

Na korytarzu i pozostałych ciągach komunikacyjnych praktyczne są tapety grubsze o dość gładkiej powierzchni, zbyt głęboka struktura podatna jest na uszkodzenia i wybłyszczenia w miejscach, o które najczęściej się ocieramy.

Przy kupnie tapety zwróćmy uwagę na nr seryjny na opakowaniu, tylko identyczny gwarantuje nam zgodność odcienia, druku, głębokości faktury.

Obliczenie ilości potrzebnych rolek na pomieszczenie jest proste, sumujemy długość i szerokość wnętrza (nie odliczajmy otworów okiennych i drzwiowych), mnożymy x2 i dzielimy przez 3, wynik, to ilość rolek, które zużyjemy. Z reguły w pomieszczeniach o wysokości do 2.70 m wyjdą nam trzy bryty (paski) tapety z jednej standardowej rolki o długości 10 mb. Euro-rolka ma szerokość 0.53 m (są też 0.70 m i 1.06 m).

Po obliczaniu ilości potrzebnych rolek tapety, pamiętajmy o stratach wynikających np. z powtarzalności danego wzoru, wypada zakupić rolkę więcej w razie jakiegoś błędu w tapecie.

 

Zapraszam do podobnych artykułów:

Rodzaje fototapet.

Jak i czym tapetować?

Jaki wybrać klej do tapety?

 

Opracowanie: Wojciech Gośliński
Data publikacji: 20.01.2011

Oceń artykuł