Klasyczne rozwiązanie, to górne oświetlenie uzupełnione punktowym, pierwsze, to nie tylko centralny żyrandol, może to być także system halogenów, dodatkowe oświetlenie punktowe montujemy chcąc doświetlić inne partie wnętrza. Odpowiednie oświetlenie, to nie tylko klimat sypialni ale także funkcjonalność. Prócz jednego głównego źródła światła, w sypialni warto pomyśleć o oświetleniu dekoracyjnym, budującym nastrój (mogą to być np.: wykonane w zabudowie gips-karton pasek diody Led rzucający subtelną poświatę czy oczka halogenu z żarówką o niskim natężeniu). Nie zapominajmy oczywiście o lampkach nocnych do czytania, o oświetleniu wnętrza szafy, tak aby wstający wcześniej jeden z partnerów nie budził drugiego głównym światłem, a także np. o kinkietach przy toaletce z lustrem. Kolor emitowanego światła powinien być ciepły i miękki, delikatnie wydobywając kolorystykę ścian i pozostałych detali wykończeniowych. Zapalone z rana światło powinno być umiarkowanie mocne, aby nas rozbudzić, ale nie „oślepić”, regulator natężenia światła będzie tu spełniał w pełni swoją funkcję.
Na ilość potrzebnego sztucznego światła wpływ będzie miało to, czy sypialnia jest z rana mało doświetlonym pomieszczeniem czy obficie.
Główne światło, tu tylko ogranicza nas wyobraźnia projektantów różnego rodzaju lamp, żyrandoli z fantazyjnymi kloszami, abażurami, wybór lampy sufitowej powinniśmy zostawić na koniec urządzania sypialni, różnorodność typów pozwoli nam dopasować ją do wnętrza o dowolnym stylu. Pasek diody Led lub oczka halogenów, to funkcja typowo dekoracyjna, ich zadanie, to subtelnie rozświetlić wnętrze, a rozproszone światło efektownie wygląda, kiedy pada z sufitu bezpośrednio nad ścianą lub z boków na dekorację ścienną, którą może być tapeta, tynk strukturalny, kamień dekoracyjny itd. Lampka nocna, to słabe światło rozpraszające mrok, niektórym niezbędne do zaśnięcia, jeśli ma służyć głównie do czytania, a nie chcemy zakłócać komfortu wypoczynku partnera, należy zainstalować lampkę o skupionej wiązce światła, padającej na wybraną przestrzeń, dobre miejsce instalacji, to ściana za wezgłowiem, kilkadziesiąt centymetrów nad powierzchnią materaca. Jeśli lubimy wygodę i nowatorskie rozwiązania, producenci włączników i gniazd oferują programatory oświetlenia, dzięki którym za pomocą pilota lub w panelu ściennym, możemy z jednego miejsca sterować m.in. światłem głównym, dekoracyjnym, lampkami nocnymi a także żaluzjami, dodatkowo w jednej ściennej ramce blisko wezgłowia łóżka można zainstalować zegar z budzikiem lub nawet radio.
Inne, pomocne przy aranżacji sypialni artykuły:
Usytuowanie sypialni względem stron świata.
Opracowanie: Wojciech Gośliński
Data publikacji: 12.02.2012