Kreowanie aury ciepła i przytulności w sypialni.
Sypialnia w zamierzeniu aranżacyjnym ma spełniać kryteria stricte kojarzone z tym wnętrzem, mowa tu o wykreowaniu pomieszczenia, które prócz zapewnienia komfortowego wypoczynku i regeneracji organizmu podczas snu, powinno się „przytulać” swoim wizażem, rozwiązaniami funkcjonalnymi do właściciela tejże sypialni, bądź co bądź wnętrza, w którym pragniemy możliwie najefektywniej zregenerować siły.
W tym kontekście opracowanie każdego detalu wykończenia pod klucz; od koloru, desenia czy tekstury, po elementy wyposażenia, nie może się nie obyć bez uwzględnienia potrzeb człowieka, który pewnie lepiej wypocznie w pomieszczeniu zaaranżowanym z nutą kameralności, stonowania, spójności i harmonii stylistycznej, z prostą, bezpretensjonalną formą wzorniczą i subtelnym wysublimowaniem, niż we wnętrzu o afektownym, wybujałym, efekciarskim i nazbyt awangardowym czy wyrafinowanym wydźwięku.
Jak w tej sferze zadziałać, chcąc stworzyć w naszej wymarzonej sypialni oazę spokoju i poniekąd szczęśliwości?
- Kolor, to on jako pierwszy przyciąga uwagę, jest pierwszoplanowym aktorem każdej bez mała aranżacji wykończenia mieszkania pod klucz, w tym i sypialni, ma wyjątkowe właściwości plastyczne, wręcz tworząc iluzję we wnętrzu.
Miła dla oka sypialnia nie powinna uderzać ekspresją barw, przesadzonym dynamizmem kontrastu, to stonowane pastele, rozbielone szarości, barwy zdecydowanie neutralne, nazywane też barwami ziemi, będą tutaj najodpowiedniejsze.
Aby uniknąć efektu pstrokacizny, bazą kolorystyczną powinien być jeden kolor przewodni, góra z dwoma, trzema odcieniami uzupełniającymi, bardzo efektowne są miękkie przejścia tonalne w ramach jednego koloru, w przypadku stosowania barwy co bardziej wyrazistej, należy ją ulokować w remontowanej sypialni wyłącznie na zasadzie niewielkiego akcentu, jako „plamy kolorystycznej”.
- Deseń jest tym co wypełnia barwę, ubiera i przyozdabia niejako każdy detal wykończenia, który staje bardziej „mięsisty”, charakterystyczny i namacalny, deseń wywrze na wnętrze sypialni swój niezaprzeczalny urok kiedy to element wzorzysty sąsiadować będzie z monochromatycznym, jednolitym kolorystycznie, wtenczas oba desenie; wzorzysty i gładki, jeden drugiego wzbogacą i podkreślą, sypialnia z przesadną ilością wzorzystych detali w różnych miejscach to efekt pstrokacizny murowany, oko ludzkie zaś na pewno nie wypocznie w takiej kompozycji.
- Tekstura to najlepsza jest dla „tańca” światła i cienia, każda chropowata powierzchnia czy matowa równomiernie rozprasza padające na nią światło, element dekoracyjny, np. dywan czy tkanina o głębokim splocie, przedmiot użytkowy albo i farba na ścianie, jeśli nie błyszczą, zdają się emanować ciepłem, zapraszają do siebie, dają poczucie przytulności i swojskości, ukojenia, wyciszenia i bezpieczeństwa, wszystko zaś co błyszczy, wydaje się nieco sterylne, pobudza do działania, ale w nadmiarze może nawet drażnić, stworzyć aurę wyobcowania i studyjnej stylizacji, nadać wnętrzu dynamizmu i ekspresji, tymczasem sypialnia ma nas „ukołysać”, zaprosić do wypoczynku.
Zestawienie „błyskotek” z matem czy głębszą teksturą podobnie funkcjonuje jak kompozycja detalu wzorzystego z przedmiotem o jednolitym kolorze, jedno subtelnie, acz wymownie podkreślać ma drugie, w kameralnej aranżacji sypialni elementów wykończenia w połysku powinno być jak na lekarstwo, będą piękne, jeśli będzie ich niewiele.
- Forma wzornicza określa nie tylko preferencje właściciela sypialni w materii wyczucia estetycznego, tudzież inwencję twórczą firmy projektowej, z której to usługi się skorzystało, ale definiuje też stylizację i klimat w remontowanym wnętrzu.
Ornamentyka, choć kojarzona z czymś co zdobi, to w stylizacji wykończenia lśniącego glamour lub nadętej i pompatycznej pałacowej najlepiej się poczuje i odnajdzie, w przestrzeni sypialni miłej dla oka i kojącej zmysły, oczekujemy zdobień ze smakiem, to jak odpowiednia ilość przyprawy dodana do zupy, jeśli się z nią przesadzi, zupa miast być apetyczna, niezjadliwą się stanie, nie mowa tu o celowaniu w typowy minimalizm, nota bene z wielką chęcią implementowany przez inwestorów podczas realizacji usługi remontowej w ramach wykończenia mieszkań pod klucz w Poznaniu, nurt w swoim wydźwięku poniekąd nie inspirujący, niemniej na pewno nie drażniący naszych zmysłów i wyjątkowo praktyczny.
Jakkolwiek minimalizm cechuje się ograniczeniem form wyrazu artystycznego, toteż w przytulnej sypialni mowa raczej o wysmakowanym zestawieniu wielkości i ilości detali zdobniczych w stosunku do dostępnej przestrzeni oraz rzeczywistych potrzeb człowieka w jego szeroko pojmowanej sferze psychosomatycznej.
- Niezagracanie wnętrza, to z kolei powrót do idei minimalizmu, gdzie celem jest kreowanie wygodnych, ergonomicznych przestrzeni, przytulna sypialnia nie może być graciarnią, posiadać nadmiernej ilości mebli, sprzętów, bibelotów, to jak panna młoda trzymająca piękny bukiet kwiatów w ręku, jeśli kwiaty upięte będzie miała i we włosach i jeszcze gdzieś, to smak wyraźnie został zatracony.
Łóżko sypialniane nie może tworzyć wrażenia dodatku, bo to główny i najważniejszy mebel w sypialni, określa ją w pełni, zarówno łóżko singla jak i łoże małżeńskie wymową swoją i też budową oznajmiać mają; „jestem kwintesencją wygody, oddaj się przyjemności”, w tym wymiarze inwestycja w wysokiej jakości, gruby, wygodny materac, istotniejsza jest niż kupno ekstra designerskiej kanapy do salonu.
- Rodzaj i jakość materiału dla przeprowadzenia remontu i usługi wykończenia pod klucz pomieszczenia sypialni ma niebagatelne znaczenie dla kwestii budowania komfortu przekładającego się na to, czy nasza sypialnia będzie dla nas w pełni przyjazna w aspekcie wizualnym i też funkcjonalnym.
Zaczynając od podłogi, od której to rozpoczyna się aranżację każdego remontowanego wnętrza, w przytulnej sypialni powinna być ona ciepła optycznie i fizycznie, mowa zatem o drewnie; parkiecie, desce warstwowej, korku w klejonych do podłoża płytach lub w wersji pływającej, tj. paneli, tudzież wykładzinie linoleum, jako w stu procentach naturalnym produkcie, doskonale wygłuszającym podłogę, a panel laminowany, winylowy, naturalnie że są praktyczne, lecz czy zdrowe do sypialni?
Tymczasem wykładzina dywanowa, dywan, oczywiście to przejaw komfortu, jakkolwiek w materii funkcjonalnej jednak kontrowersyjne dla zastosowania w sypialni, otóż to kwestia utrzymania podłogi w nienagannej higienie, co w sypialni, w której spędzamy min. 1/4 życia, jest bardzo ważne, a mowa o uczulających odchodach roztoczy, które, aby nie dopuścić do ich zalęgnięcia się na dywanie, wymaga regularnych i bardzo dokładnych zabiegów pielęgnacyjnych.
Materiały wykończeniowe, wyposażenie i dodatki, otóż w dobie, kiedy to eko aranżacja w realizacjach remontowych i usługi wykończenia mieszkań pod klucz jest synonimem zdrowego, zatem przyjaznego i przytulnego wnętrza, rzecz jasna, że powinny być z materiałów jak najmniej przetworzonych, jak najmniej plastiku, laminatu, kleju w płycie wiórowej, syntetyków, otóż już sama świadomość przebywania w zdrowym otoczeniu sprawia, że naszą sypialnię postrzegamy jako przytulną, emanującą przyjaznym ciepłem.
Idealnie w w/w kwestię wpisuje się farba do malowania ścian o niskiej emisyjności LZO (lotnych związków organicznych), to np. Beckers Scotte 5, produkt z najwyższej półki, dedykowany też dla astmatyków, często stosowany podczas wykończenia mieszkań pod klucz przez naszą firmę remontową.
Ale oczywisty wpływ na nasze samopoczucie ma też aura elektromagnetyczna wytwarzana przez każde urządzenie elektryczne, w przyjaznej i przytulnej sypialni wykluczony jest więc telewizor, nasze niezdrowe medium.
- Przyjazna i przytulna atmosfera w sypialni to nie tylko kwestia wizualna, ale też fizyczna, w duchu tym warto pomyśleć o zdrowej jonizacji powietrza, którym oddychamy regenerując podczas snu siły witalne, nie mowa tu o jonizatorach powietrza, a roślinach doniczkowych, jakkolwiek nie wszystko co „zielone” będzie najzdrowsze, to obszerniejszy temat, zapraszam tutaj do lektury publikacji w naszym poradniku remontowym: Rośliny doniczkowe w pokoju dziecięcym – których unikać, a które są bezpieczne?.
Zapoznaj się również z innymi inspirującymi publikacjami:
Sypialnia połączona z salonem a ergonomia, wizaż mieszkania i kwestie techniczne.
Naturalna aranżacja sypialni.
Artykuł opracował i opublikował: Wojciech Gośliński
Poznań, 27.10.2020