WYKOŃCZENIA WNĘTRZ POD KLUCZ, REMONTY MIESZKAŃ
KOMPLEKSOWE USŁUGI REMONTOWE POZNAŃ
Abartremonty telefon Abartremonty na Facebook Kontakt
Jesteś na:

Jaki wybrać materac?

Czy samo leżenie podczas snu na czymkolwiek w miarę miękkim wystarczy, czy raczej warto zadbać o wygodne i zdrowe podłoże dla naszego ciała? Właściwa regeneracja organizmu człowieka w sypialni jest niezbędna dla prawidłowego funkcjonowania w czasie całego dnia, bóle stawowo kostne, brak koncentracji, przemęczenie, zero energii czy chęci do działania mogą być owocem niewłaściwego wyspania się. Osoby borykające się z uczuciem zmęczenia, boleściami kręgosłupa, które kupiły materac nie pierwszy z brzegu, tylko porządny, po zapoznaniu się z jego budową, a zatem i właściwościami, często odczuły radykalną odmianę komfortu życia. Spanie zabiera nam sporą część z całego życia, nie powinniśmy zatem pozostawiać przypadkowi tego, na czym śpimy. Zdrowy sen jest nie mniej ważny od zdrowego odżywiania się, czyż nie jest przyjemnie obudzić się wyspanym, odprężonym, bez strzykania w kręgosłupie czy stawach? Jeśli jest to dla nas istotne wybierzmy materac dostosowany do naszych potrzeb, a jest w czym wybierać.

Na co zwracać uwagę?

Materac najlepiej dopasowujący się do naturalnych krzywizn ciała, utrzymujący jednocześnie kręgosłup z linii prostej, to materac kieszonkowy, z dużą ilością małych sprężyn/kieszonek, najkorzystniej wielostrefowy, tj. twardszy w okolicach lędźwi, a bardziej miękki w „nogach i głowie”, oraz grubszy lateksowy, często w wersji wysoko elastycznej, idealnie dopasowujący się do kształtów ciała, który jednak dla jednej osoby będzie super wygodny, natomiast dla innej całkowitym nieporozumieniem. Wybór konkretnego materaca dobrego dla naszego ciała musi poprzedzić empiryczne sprawdzenie w salonie wielu materacy, to nasze ciało, a nie sprzedawca powie nam, co jest najwygodniejsze, choć naturalnie warto zaznajomić się ze specyfikacją danego modelu, bo do wyboru będą materace kieszeniowe, lateksowe, piankowe, z wkładem kokosowym czy też zwykły sprężynowy dla nie wymagających i nie przejmujących się zbytnio zdrowiem i ewentualnym jego pogorszeniem z upływem lat. Nie krępujmy się położyć w sklepie na materacu na dobrych 5-10 minut, najpierw w pozycji na wznak, gdy kręgosłup lekko wygnie się w kształt litery S, potem na boku, wtedy kręgosłup lekko się wyprostuje, jeśli nie zapadamy się za nadto, a materac subtelnie poddaje się krzywiznom naszego ciała bez odczucia wyraźnej twardości, jednocześnie poczujemy rozluźnienie mięśni i odprężenie, to znak, że leżymy na odpowiednim materacu. Dobrą jakość wkładu zapewnia np. pianka ,,Bultex”, ,,Sensipur”, sprężyny kieszonkowe, wkład „Multipocket”, wypada też zapytać czy zastosowane tkaniny są antyalergiczne, pokrowiec materaca powinien mieć możliwość zdjęcia do prania, elementem uzupełniającym, wpływającym na komfort leżenia, a zatem i spania będzie stelaż z listew sprężynujących, najlepiej jak ma wydzielone strefy twardości, tj. w okolicach lędźwi powinien posiadać specjalne wzmocnienia. Dla alergika najodpowiedniejszy będzie materac z wkładem lateksowym bądź piankowym, w obu trudniej rozwiną się wszelkie mikroorganizmy, doskonale przepuszczają wilgoć i powietrze.

Czy grubość ma znaczenie?

Naturalnie podstawowa wizualna cecha wygodnego materaca, to jego grubość, jeśli ma powiedzmy z 20 cm, wówczas wiemy, że w takim materacu mieści się kilka warstw spełniających różne funkcje, mogą to być specjalne pianki, wkład kokosowy, materiały wyściełające, komfortowy, pikowany pokrowiec, w cienkim materacu raczej wiele się nie zmieści, co nie znaczy, że taki np. kokosowy, dość twardy materac, nie będzie wygodny i zdrowy dla bardzo młodej osoby czy dziecka.

Jak dobrać twardość materaca?

Indywidualne preferencje są oczywiście istotne, ale z grubsza można założyć, że dla osoby ważącej do 80 kg wystarczy stopień twardości materaca H2, między 80 a 100 kg zalecany jest H3, natomiast ponad 100 kg H4, zważmy jednak, że twardość materaca to odczucie całkowicie subiektywne, dla jednej osoby ten sam materac będzie miękki, a dla drugiej za twardy, miękkie materace, to wypełnienie wysokoelastyczne, te twardsze będą lateksowo-kokosowe. Dobrym sposobem na sprawdzenie czy materac ma właściwą twardość jest położenie się na wznak na materacu i poproszenie osoby towarzyszącej o wsunięcie dłoni pod plecy w okolicach lędźwi, jeśli sprawi to trudność, znaczy że materac jest za miękki, jeśli zaś pod lędźwiami będzie sporo miejsca, oznacza to, że materac jest za twardy. Jaki materac będzie zdrowszy, ten twardszy czy bardziej miękki, jest to pojęcie względne, wszystko zależy od stanu zdrowia, wagi czy wieku, odpowiednio dobrany materac musi relaksować, dopasować się do krzywizn ciała, zapewnić kręgosłupowi naturalną pozycję. Zbyt twarde materace mogą uciskać naczynia krwionośne, w konsekwencji powodować skurcze czy też drętwienie mięśni, nie są wskazane starszym lub obłożnie chorym osobom, zaś na bardzo miękkim materacu kręgosłup może się nienaturalnie wyginać, nawet zupełnie zdrowa osoba odczuje ból pleców bądź też dyskomfort oddychania.

Na czym może leżeć materac?

Zdecydowanie odradzane jest układanie materaca bezpośrednio na podłodze, nie ma wtedy pod nim przestrzeni zapewniającej względną wentylację od spodu, może się to przyczynić do powstania siedlisk grzybów i bakterii, inny aspekt to wygoda i zdrowie, elastyczny stelaż na pewno poprawi komfort leżenia, codzienne wstawanie i układanie się na nisko położonym materacu do wygody też nie należy.

Czy do łóżka w sypialni małżeńskiej lepiej wybrać jeden czy też dwa materace?

Ze względu na zacieśnianie związku zdecydowanie odradzane są dwa osobne, choć leżące obok siebie materace, bo to jakby dwa osobne łóżka, jeśli kobieta potrzebuje materaca o innej twardości niż mężczyzna, ze względu np. na dużą różnicę wagi bądź problemy ze zdrowiem układu stawowo kostnego jednego z partnerów, wówczas idealnym rozwiązaniem jest kupienie jednego dużego materaca podzielonego wzdłuż na dwie równe strefy, twardszą oraz bardziej miękką, choć nie wszyscy producenci mają coś takiego w swojej ofercie, taka wersja jest do kupienia. Drgania i kołysanie się materaca podczas ruchu jednego z partnerów najlepiej tłumią materace kieszeniowe (z dużą ich ilością) i lateksowe, wówczas nie przejmujemy się zbytnio, że obudzimy partnera, gdy będziemy przewracać się na bok.

Strefy twardości materaca.

Najlepsze materace na całej długości posiadają ich aż siedem, każda strefa różni się odrobinę twardością od sąsiedniej, poszczególne części naszego ciała wywierają różny nacisk gdy się leży na materacu, dlatego właściwe i różne podparcie potrzebne będzie dla głowy, szyi i barków, lędźwi, bioder, ud czy łydek i stóp. W praktyce górne i dolne części ciała potrzebują takiej samej twardości, więc taki materac można bez obaw odwracać o 180 stopni, czyli zamieniać „nogi z głową”. Jednak nie dla każdego materac wielostrefowy będzie wskazany, dla osoby poniżej 160 cm wzrostu strefy w materacu nie będą właściwie rozłożone.

Stelaż pod materac.

Elementem zintegrowanym z każdym materacem powinien być odpowiednio elastyczny stelaż, jest bardzo ważny, nie tylko zapewnia wentylację od spodu, zdecydowanie poprawia też jakość snu i wygodę leżenia. Zwykły, szczebelkowy stelaż stanowi wyłącznie podstawę dla materaca, tylko stelaż z wygiętymi, sprężynującymi szczebelkami, tj. listwami wykonanymi z elastycznej liściastej sklejki odpowiednio będzie współpracował z materacem, będzie się odginał pod wpływem ciężaru ciała, ponadto lepsze modele mają podwójne, utwardzające listwy z możliwością regulacji w okolicach bioder, gdzie nacisk ciała zawsze jest największy, wysokiej jakości stelaż nie pozostaje bez wpływu na jakość snu, doskonalszą regenerację organizmu i w ogóle komfort leżenia na materacu.

Pokrowiec materaca, czy jest ważny?

Porządny materac będzie miał pokrowiec zasuwany na zamek błyskawiczny, umożliwia to jego ściągnięcie i wypranie bądź też wymianę. Materaca bez ściąganego pokrowca nigdy nie utrzymamy w tak nieskazitelnej czystości, można go tylko czyścić na sucho szczotką, ewentualnie lekko wilgną szmatką. Pokrowiec może być mniej lub bardziej luksusowy, różnić się rodzajem pikowania, zastosowanym materiałem (bawełna z dodatkami poliestru czy wiskozy w różnych proporcjach), co wpływa na zwiększoną odporność na zabrudzenie, poplamienie i wsiąkanie wody, są też takie wykonane z trudnopalnych tkanin czy z przeznaczeniem dla alergików, w których trudniej rozwijają się roztocza (tkanina niepyląca wykonana z włókien sztucznych lub z bawełny o bardzo gęstym splocie). W aspekcie higieny, pokrowiec powinien się nadawać do prania w wysokiej temperaturze. Czy lepszy będzie pokrowiec ze stroną zimową i letnią czy też całoroczny, zdania są tu podzielone. Zimowa strona zazwyczaj składa się głównie z wełny, fakt że przyjemnie grzeje, ale pewnie takiego pokrowca nie wypierzemy, musimy go oddawać do czyszczenia chemicznego, ponadto wełna nie polecana jest alergikom, strona letnia, to głównie tzw. włókna klimatyzujące, przewiewne i chłodne. Materac całoroczny bez obaw pierzemy, a efekt grzania bądź chłodzenia możemy przecież osiągnąć kładąc właściwe prześcieradło, bawełniane o różnym splocie czy też satynowe.

 

Odwiedź również artykuły:

Sypialnia w stylu japońskim.

Klasyczne wykończenie sypialni.

 

Opracowanie: Wojciech Gośliński
Data publikacji: 27.11.2013

Oceń artykuł