Dla osób nie zważających na panujące trendy w wykańczaniu wnętrz, do których nie przemawia w żaden sposób wszechobecny, nowoczesny i minimalistyczny styl, dla których jest on zimny i bez wyrazu, z prostymi liniami i szablonowymi rozwiązaniami, geometrycznymi bryłami i z minimalnymi dekoracjami, propozycją może być ta dość ekstrawagancka poniekąd, ale jednocześnie droga w realizacji aranżacja.
Projektant śmiało, ale z zachowaniem proporcji, połączył tu kilka stylów, których mniej i więcej dekoracyjne detale uzupełniają się, tworząc dosyć harmoniczne zestawienie, sypialnia sprawia wrażenie uporządkowanej architektonicznie, zarazem jest wnętrzem ciepłym i bardzo charakterystycznym.
Kluczowy mebel każdej sypialni, to łóżko, tutaj jest bardzo komfortowe, o szerokości minimum 180 cm, gruby materac jest usytuowany dość wysoko, co zdecydowanie ułatwia siadanie i wstawanie z łóżka, drewniane barokowe wezgłowie, to istotna dekoracja sypialni, jest zwieńczone złoconymi zdobieniami, środek to pikowana, kremowa skóra. Specjalnie uszyta żakardowa narzuta z falbanami sięgającymi podłogi, z materiału, którym obito również pufę przy toaletce i kozetkę, koniecznie w stonowanej barwie, ale z wyrazistym wzorem. W barokowym stylu widzimy także kozetkę, natomiast toaletka, komoda i szafki nocne, to już styl art déco, podobnie jak lampki nocne czy złote świeczniki na komodzie. Za wezgłowiem łóżka znajduje się zdobniczy element niejako scalający te dwa style, jego nowoczesna forma nie kłóci się ani z łóżkiem, ani z szafkami, składa się z tapicerowanych kwadratów, lekko wypukłych, bo z wypełnieniem, okalają je dwie proste, drewniane listwy, kwadraty ułożone są w klasyczne caro, ich jasno szara, neutralna barwa, jest subtelną plamą kolorystyczną na tle beżowego, kremowego, piaskowego. Nad wezgłowiem z zamysłem umieszczono niewielki akcent, odrobina ekspresji i abstrakcji, czyli obrazek w stylu pop art., jego czarna, prostokątna i prosta ramka, jest wyraźnym odbiciem podobnej bryły geometrycznej na przeciwległej ścianie, czyli telewizora z jego nowoczesną formą (bo tylko taką może on mieć), dzięki obrazkowi nie jest on w tym wnętrzu osamotniony.
Ściany wyklejone są tapetą winylową, na bardziej zaawansowanym technologicznie podkładzie flizelinowym, o klasycznym i nieregularnym wzorze, z ciepłą, stonowaną kolorystyką. Sufit jest nowatorskim rozwiązaniem, to połączenie okalającej go, klasycznej, dość wydatnej listwy sztukatorskiej, wykonanej z gotowych elementów ze spienionego pcv i nowoczesnej zacierki malarskiej; na beżowo-piaskowym tle naniesiono metodą natryskową, ciemniejsze beżowo-brązowe nieregularne place, pośrodku sufitu wisi mocno zdobiony, secesyjny żyrandol, w połowie wykonany ze szklanych elementów, jego styl doskonale koreluje z listwą sztukatorską. Nowoczesny, prosty w formie detal, to fragment płaskiego, podwieszonego sufitu z płyt g-k nad oknem, zaniżenie tej części sufitu ma za zadanie podwyższyć optycznie pozostałą część sypialni, z pierwotnym, nie podwieszonym sufitem, a wymiary ściany okiennej celowo zmniejszyć, nadając jej kameralny wygląd. Karnisz schowany jest we wpuście za tymże sufitem, zawieszona jest na nim lniana zasłona o delikatnym splocie w kolorystyce nawiązującej do tkaniny narzuty, tj. oliwkowego z nutą ugru, rolę firanek pełni tkanina z woalu. Do w przeważającej mierze ciepłej kolorystyki tego wnętrza oraz zastosowanego wzornictwa, najodpowiedniejsza będzie naturalna podłoga, może być w systemie pływającym, jako podbarwiony jesion lub merbau.
Odwiedź podobne wpisy:
Sypialnia – mariaż stylów i szafa z podwójną funkcją.
Sypialnia – światło a przestrzeń.
Opracowanie: Wojciech Gośliński
Data publikacji: 19.01.2013