Przytulnie, elegancko, wygodnie i przestronnie, oto synonimy przyjaznego mieszkania, a szczególnie będzie to istotne w salonie, w którym najczęściej przebywamy, chcemy się tu zrelaksować i czuć się po prostu dobrze, na etapie aranżacji i remontu salonu, każdy detal wykończenia czy wyposażenia będzie miał bezpośredni wpływ na wykreowanie wnętrza o jakim marzyliśmy.
Jednym z istotnych elementów udanej aranżacji jest sfera przestronności, to dzięki właściwym decyzjom skutecznie możemy w tej materii zadziałać, niekiedy mogą to być proste triki aranżacyjne, czasami odejście od szablonowych rozwiązań, nie koniecznie oznaczające awangardę, której nie każdy „przetrawi”.
Co więc jest istotne i niezawodne?
1. Naturalnie pierwszym co przyjdzie do głowy odbiorcy usługi remontowej to kolor, ściany zajmują powierzchniowo najwięcej miejsca, mówi się, że kolor na ścianie jest pierwszoplanowym aktorem każdej aranżacji, definiującym styl oraz oczekiwany klimat, oczywiście im będzie jaśniejszy, tym mocniej będzie odbijał promienie słoneczne, powiększając optycznie pomieszczenie, wydawać by się mogło, że dla wykreowania przestronnego salonu biel ścian będzie tutaj oczywistym rozwiązaniem, ale niekoniecznie, nieskazitelna i niewinna biel, choć szlachetna, uniwersalna i ponadczasowa, jest jednak kolorem bardzo zimnym, przez niektórym nazywanym niekolorem, beznamiętnym i bez wyrazu, zatem wystarczy zastosować bardzo rozbielone pastele, jeśli dodatkowo wybierzemy zimne odcienie np. błękitu, fioletu, pudrowego beżu, ściany iluzorycznie będą oddalały się od oczu obserwatora, jest to znane firmie od usługi designu wnętrz zjawisko psychofizyczne, zimna barwa zawsze daje złudzenie oddalania się obserwowanej powierzchni, ciepła zaś przybliżania, będące zaś dziś na topie we wnętrzarstwie rozbielone, mega neutralne szarości, są idealne w sferze neutralnego oddziaływania na domowników, na pewno nie dają wrażenia zmniejszania przestrzeni.
2. Nie przesadzajmy z intensywnymi kolorami, zastosujmy najwyżej dwa, trzy akcenty kolorystyczne w postaci detali wykończenia czy dekoracyjnych, to wystarczy, mdłe wnętrze nie jest fajne, ale „przesłodzone” i przerysowane kolorystycznie, tym bardziej.
3. Proporcje salonu nie są bez znaczenia, w długim i wąskim pomieszczeniu nie malujmy długiej ściany ciemnym i ciepłym odcieniem farby, salon wtedy jeszcze bardziej się wydłuży, ściany z otworami okiennymi nie malujmy na kolor ciemniejszy niż pozostałych ścian, ściana okienna niech będzie możliwie najjaśniejsza, zbyt duży kontrast jasnego naturalnego światła na tle ciemnej ściany nie daje dobrego odczucia, ściana okienna wyda się ociężała, co umniejszy przestrzeń.
4. Farba ścienna występuje w opcji wykończenia matowego albo półmatowego, stopni matu / połysku powłoki malarskiej jest kilka, firmy wytwarzające farby mają w ofercie szeroką paletę w tym zakresie, dynamiki i ekspresji doda farba półmatowa lub delikatnie błyszcząca, zdecydowanie wpłynie in plus na odczucie przestronności, zaś farba w pełnym macie miękko rozprasza odbite światło, kreując kameralne i spokojne remontowane wnętrza, delikatny połysk dodaje życia i wyrazu pomalowanej powierzchni, od takiej ściany światło odbija się bardziej dynamicznie, każda nawet lekko lśniąca powierzchnia nie „przytula” się do obserwatora, a raczej izoluje od niego, oddalając się, oto idea.
5. Podobny efekt wprowadzi wyposażenie salonu, każdy lśniący i błyszczący, np. chromem, złoceniem, srebrzeniem, lakierem w połysku detal aranżacji, powiększy optycznie dostępną przestrzeń, dodając pokojowi „oddechu” i też „pazura” aranżacyjnego, to też wykorzystanie szkła, np. w postaci blatu ławy czy np. detali wyposażenia wykonanych z przezroczystego szkła akrylowego.
6. Białe elementy wykończenia, jak listwy przypodłogowe, ościeżnice drzwiowe, tworzą ramki dające wrażenie, że zamknięta nimi przestrzeń jest większa niż w rzeczywistości, ciemne listwy przypodłogowe wyglądają ciężko i zacieśniają optycznie przestrzeń.
7. Podłoga może czynić cuda, w sumie to od niej powinno się rozpoczynać aranżację salonu, dopasowując do niej pozostałe wyposażenie i wystrój, w realizacji usługi remontowej w Poznaniu coraz modniejsze stają się rozbielone podłogi, są wyjątkowo jasne, zazwyczaj ze złamaną bielą, bardzo jasna podłoga daje surrealistyczne wrażenie unoszenia się salonu w przestrzeni, wprawdzie według zasad dobrej aranżacji mieszkania podłoga powinna być najciemniejsza we wnętrzu, lecz pójściem na przekór stereotypom, można wyczarować w pełni unikatową, przytulną i przyjazną przestrzeń mieszkalną, kreując bardzo przestronny salon.
8. Podłoga w wykończeniu w połysku dodatkowo nada salonowi aury przestronności, może to być panel laminowany, deska naturalna albo płytka gresu szkliwionego, polerowanego, białe i dodatkowo połyskujące powierzchnie maksymalizują odbijanie światła, w znakomity sposób powiększają każde pomieszczenie, jeśli zastosujemy płytki, to najlepiej wielkoformatowe (przynajmniej 60x60cm), mała ilość spoin tworzących wzór na podłodze spowoduje, że wyda się ona większa.
9. Mniej znaczy więcej, oto złota zasada firm od usługi designu wnętrz mieszkań w Poznaniu, salonu nie traktujemy już, jak było to 30 lat temu, jako miejsce przechowywania, nie ustawiamy tutaj meblościanek, tzw. segmentów, zwalistych i przytłaczających kredensów, jeśli już to designerską komódkę, witrynkę, lekki regał, służące raczej jako detal dekoracyjny niż użytkowy, nie zagracenie salonu skutkuje uzyskaniem efektu przestronności.
10. Stosowanie detali dekoracyjnych, bibelotów i dodatków również powinno być podporządkowane zasadzie zachowania umiaru, musi ich być tyle ile potrzeba, nic ponadto, minimalizm w aranżacji salonu może być tu złotym środkiem, wcale nie oznacza kreowania ascetycznego wnętrza, wręcz przeciwnie, ma być wygodnie, schludnie i elegancko, wszystko powinno być na miejscu, ani za dużo, ani za mało, według potrzeb domowników, takie podejście do aranżacji na pewno sprzyjać będzie wyczarowaniu przestronnego salonu.
11. Jak ognia unikajmy pstrokacizny, zarówno w sferze koloru, desenia jak i tekstury, fatalnie wpłynie to na sferę przestronności salonu, wybierzmy jeden kolor bazę i do niego dopasujmy góra dwa kolory na zasadzie subtelnego kontrastu lub przejścia tonalnego jednej barwy, nie łączmy ściany udekorowanej głęboką fakturą np. z wzorzystą tapetą albo dwóch odmiennych głębokich faktur, meble i wyposażenie, detale dekoracyjne niech korespondują stylistycznie i kolorystycznie z kolorem bazą zastosowanym na ścianach jak i podłodze, zbyt mocny i ekspresyjny kontrast detali wykończenia, dekoracyjnych, dodatków i wyposażenia może wygenerować odczucie chaosu i bezładu aranżacyjnego, tylko koherentność stylizacji da wrażenie harmonii i spójności, co w oczywisty sposób poprawi sferę przestronności.
12. Jasne, rozbielone lub wręcz białe meble, o prostej i lekkiej linii wzorniczej, dość „płytkie”, niektóre, jak regał, może ażurowe, bez zbędnej ornamentyki, będą idealne dla wykreowania przestronnego wnętrza, choć jeśli ściany i podłogę wybraliśmy już bardzo jasne, meble wtedy aż tak jasne być nie muszą, białe meble i białe wyposażenie mogą mieć zróżnicowane odcienie lub wyróżniające je akcenty kolorystyczne, co zniweluje monochromatyczny efekt.
13. Zastanówmy się też na celowością wieszania zasłon na rzecz prostych rolet, dostępnych w rozmaitej formie wzorniczej, tudzież zwiewnych, półprzezroczystych tkanin o delikatnym, nie wyrazistym wzorze, oprawki lamp, żyrandol niech będą subtelne w wydźwięku dekoracyjnym, mają zdobić poprzez swój łagodny i bezpretensjonalny kształt czy kolor, rozłożysty żyrandol czy lampa stojąca o wielkim abażurze „zjedzą” nam trochę przestrzeni.
14. Tekstura w wydatny sposób wpływa na odczucie przestrzeni, każda głęboka faktura, np. bardzo ostatnio modnych w realizacjach remontowych w Poznaniu cegiełki czy betonu architektonicznego, w nadmiernej ilości będzie nam „zabierała” przestrzeń, ściany z głęboką fakturą dają co prawda wrażenie ciepła i odczucie przytulności, ale iluzorycznie wydają się bliżej niż gładka powierzchnia, in plus będzie działać gładka faktura gładzi szpachlowej pomalowanej najlepiej farbą w wykończeniu półmatowym, ponadto różnicowanie tekstury najbezpieczniej jeśli zamyka się w zbliżonej kolorystyce.
15. Deseń podobnie oddziałuje na przestrzeń jak tekstura, unikajmy tapet i to nawet na jednej ścianie, o drobnym zworze, a jeszcze gorzej jak wielokolorowym, jeśli tapeta czy fototapeta na wybranej ścianie, to o dużym, subtelnym, nie krzykliwym wzorze, może to też być jakaś forma dwubarwnej grafiki.
16. Głęboka faktura w nadmiarze może być przytłaczająca, pomniejszająca salon, lecz budowanie głębi na suficie, jako pochodnej głębszej faktury, sprawić może, że ściany, w odniesieniu do sufitu, poprzez swój lekki wydźwięk, będą sprawiały wrażenie, jakby się od nas oddalały, efekt głębi na suficie uzyskuje się poprzez zmianę jego geometrii, tj. zbudowanie dwupoziomowego sufitu podwieszanego g-k, np. z podświetleniem Led czy też np. dekoracji w postaci belek dekoracyjnych.
17. Znanym firmom od designu mieszkań jest fakt, że światło to przestrzeń, duże okna w salonie są niewątpliwą zaletą, nawet skierowane bezpośrednio na południe, przy nadmiarze nasłonecznienia latem, zawsze można się zasłonić roletami, gorzej przy deficycie światła zimą, ale doskonałym kreatorem przestrzeni może też być oświetlenie sztuczne, projektując oświetlenie na etapie remontu i usługi wykończenia, najlepiej kilku strefowe, starajmy się aby każda część salonu była właściwie doświetlona, miejsca zacienione „giną” w odczuciu obserwatora, chcąc aby jakaś powierzchnia; jedna ze ścian bądź sufit „odsunęła” się od nas, wystarczy ją mocniej podświetlić, rzucić na nią kilka snopów światła punktowego lub światła rozproszonego np. pochodzącego od taśmy Led ukrytej w dwupoziomowej zabudowie sufitu g-k czy jednej ze ścian, każda mocniej oświetlona powierzchnia wydaje się oddalać od obserwatora.
18. Ciekawym trikiem może być powieszenie dużego lustra na wyeksponowanej ścianie, ale raczej w delikatnie zdobnej ramie, zaś jeśli aranżacja przewiduje montaż szafy wnękowej, jeśli jej drzwi będą wykonane z luster, do złudzenia rozszerzą nam dostępną przestrzeń.
19. Oczywistym wrogiem przestronności jest bałagan, to nie tylko sprawa porozrzucanych przedmiotów, ale też po prostu kurz, tworząc przestronny salon bezwzględnie powinien być wprowadzony reżim w tej materii, czyste i uporządkowane pomieszczenie zawsze wyda się przestronniejsze.
20. Niezawodnym sposobem dla powiększenia salonu, nie tylko optycznie, ale rzeczywiście, może być połączenie go z kuchnią, jadalnią czy przedpokojem, odbywa się to poprzez wyburzenie ścianek działowych na etapie prac remontowych i usługi wykończenia przez firmę wykonawczą, łączenie różniących się stref w jednym pomieszczeniu jest bardzo popularne i efektywne, zmieniające optykę domu nie do poznania, mieszkanie, w tym salon, wydają się większe, tutaj zasada jest prosta, im bardziej ścianami działowymi poszatkowane jest mieszkanie, tym wydaje się ciaśniejsze, poza tym po połączeniu pomieszczeń komunikacja pomiędzy wnętrzami jest o wiele łatwiejsza, przestrzeń mieszkalna staje się bardziej funkcjonalna.
Przeczytaj więcej o aranżacji salonu:
Ocena wygody i funkcjonalności salonu na podstawie projektu mieszkania.
Pomysł na salon w stylu glamour.
Płytki ceramiczne jako wykończenie podłogi salonu.
Salon loftowy, wersja z awangardowymi; kolorystyką oraz sufitem.
Opracowanie: Wojciech Gośliński
Publikacja: 05.08.2018