Blacha dla udekorowania ściany w salonie.
Urządzenie mieszkania pod klucz to szerokie spektrum możliwości aranżacyjnych, designerzy wnętrz mają dziś do dyspozycji bez liku materiałów wykończeniowych, dla odbiorcy usługi remontowej będącego konformistą, wystarczą rozwiązania standardowe, znane i rozpoznawalne jako detal dekoracyjny, po prostu bezpieczniejsze, ale są też osoby otwarte na nowe idee, przepełnieni pasją, z chęcią i zapamiętaniem implementują w swojej przestrzeni mieszkalnej nowości z szeroko pojętego wnętrzarstwa, o co bardziej unikatowym i wysublimowanym charakterze zdobniczym, wtedy to projektant wnętrz może w pełni rozwinąć skrzydła, wykazując się inwencją twórczą.
W ostatnich latach zauważalny trend, to stylizacja hacząca o loftową czy industrialną, gdzie surowe, nieobrobione, niby niewykończone materiały wykończeniowe, czasami jakby prosto z placu budowy albo z fabryki, a są to też wyrafinowane elementy wyposażenia, niekiedy wręcz spatynowane i podniszczone, swoją formą wzorniczą, celowo nie bezpretensjonalnym, a poruszającym, może i po trosze osobliwym wizażem, mają stworzyć w remontowanym wnętrzu mieszkania pod klucz aurę wyjątkowości, objawia się to dążeniem odejścia od stereotypów i banału, odbiorcy usługi z Poznania, projektanci i firmy wykonawcze poznali już zatem beton architektoniczny, mikrocement, naturalną cegłę (rozbiórkową albo ręcznie formowaną), rozmaite tynki strukturalne kreujące nieoczekiwaną kompozycję desenia, koloru i tekstury, bejcolakiery, tkaniny, skórę, panele 3D, etc., ale blacha na ścianie to dla wielu pewnie autentyczne novum, niemniej jednak dodające wnętrzu pazura aranżacyjnego.
Oryginalnie, inaczej, ale z głową.
- Decyzja o wykorzystaniu blachy dla udekorowania ściany w mieszkaniu od odbiorcy usługi, tudzież najętej firmy od projektowania wnętrz oczekuje wyjątkowo przemyślanych działań, wkomponować w dostępną przestrzeń można wyłącznie gotowe / dostępne formatki paneli z blachy, ich obróbka, tj. docinanie na miejscu, w remontowanym mieszkaniu pod klucz raczej nie wchodzi w grę, przestrzeń zaplanowana pod ten materiał powinna być wielokrotnością formatu panela z blachy, niemniej jednak przycinanie jest możliwe, ale krawędź cięcia powinna być wtedy ukryta elementem sąsiadującym z blachą, gdyż nie będzie już wyglądała na oryginalną, fabrycznie wykonaną.
- Z uwagi na bardzo wyrazistą i poniekąd ekspresyjną wymowę dekoracyjną surowca, w pewniej mierze mamy do czynienia z ograniczoną swobodą aranżacyjną, dobrze zaprojektowane wnętrze powinno cechować się spójnością stylistyczną i harmonią, a nie każdy detal wykończenia oraz wyposażenia okaże się koherentny z blachą umieszczoną na ścianie, detalem o wyjątkowym wydźwięku zdobniczym.
- Z blachą dobrze się komponuje surowy tynk, cegła, beton, drewno, szkło, naturalne tkaniny o głębszym splocie, prosta forma wzornicza mebli, raczej cechy minimalizmu niż błyszczącego i zdobnego glamour, vintage, kompozycja ze ścianą z blachy wymaga większej niż mniejszej przestrzeni, najlepszy efekt osiągniemy jeśli oglądamy ją z różnych perspektyw, w małym wnętrzu może przytłaczać, blacha uderza obserwatora swoją ekspresyjną, spektakularną i nieco pompatyczną wymową, i to nawet jeśli nie jest dominującym detalem wykończenia w salonie.
- Blacha zależnie od rodzaju tekstury (gładka, chropowata) pozostanie dość kontrowersyjnym materiałem dla wykończenia miejsc, w których istotna jest sfera użytkowa, przede wszystkim dotyczy to utrzymania powierzchni blachy w czystości, toteż wykończenie wybranej ściany w łazience bądź nad blatem kuchennym, jako tzw. fartuch nadblatowy, oznacza celowanie w teksturę bardzo gładką, łatwą do zmywania, i tu uwaga, dedykowanymi detergentami z przeznaczeniem tylko do blachy, tymczasem większej wyrazistości oraz głębi da głębsza tekstura, chropowata, i tu idealnym miejscem dla wyłożenia blachą, jest ściana telewizyjna, którą nota bene przeważnie każdy z nas chce jakoś wyróżnić, zdobiąc wnętrze, innym odpowiednim miejscem może być np. ściana za wezgłowiem łóżka.
Z jakim produktem mamy do czynienia?
- Producenci, firmy dystrybuujące, prócz zróżnicowanej kolorystyki oferują nam blachę gładką, młotkowaną, ryflowaną albo perforowaną, ale także inne formy tekstury, blacha może błyszczeć lub być matowa, rdzawa, aluminiowa, cynkowo-tytanowa, mosiądzowana albo z miedzi, w remontowanym wnętrzu zastosować można również blachę cor-ten, jako rdzawą stal z przeznaczeniem do wykończenia elewacji budynku, dostępne są tu rozmaite formaty oraz metody montażu z wyeksponowanymi albo ukrytymi łącznikami.
- Technologia produkcji sprawia, że każdy egzemplarz blachy w sferze desenia jest trochę inny od pozostałych, tymczasem przy wielu taśmowo produkowanych formach przestrzennych do realizacji usługi remontowej i wykończenia mieszkań pod klucz, a dotyczy to choćby okładziny ceramicznej, powtarzalność wzoru to np. co 8 sztuka, blacha w tym kontekście charakteryzuje się względną szlachetnością, toteż panele z blachy mogą oddawać pełnię swej dekoracyjności i oryginalności, tutaj kolor to autentyczny „obraz” danego metalu, nie żadna podróbka / imitacja, jakkolwiek są kolekcje specjalnie pomalowane na różne barwy, ale ze specjalnymi, oryginalnymi efektami, np. postarzenia, spatynowania, rdzewienia, metody obróbki chemicznej nadają metalowi określonej, wymownej i niepowtarzalnej barwy, np. będący w naturze szarym, cynk-tytan, może zostać patynowany w kierunku antracytowego, jasno niebieskiego czy granatowego koloru, natomiast miedź może występować w wersji pierwotnego koloru, jak również może być patynowana na kolor złoty, oksydowana na zieleń.
- Metoda montażu nie jest skomplikowana, każda poznańska firma remontowa w specjalizacji usługi wykończenia mieszkań pod klucz nie powinna mieć najmniejszego problemu z wykonaniem zlecenia, zależnie od rodzaju arkusza blachy, czyli wielkości, grubości i ciężaru, dedykowany jest przez producenta określony typ montażu, to sprzedaż towaru wraz z technologią jego montażu.
- Małe, płaskie i względnie lekkie formatki po prostu klei się do ściany, ale co cięższe formy wymagają stworzenia podkonstrukcji, czyli drewnianego albo stalowego stelaża podtrzymującego (podobnie jak czyni się to na elewacji).
- Jedne modele blach są tak skonstruowane, że celowo eksponuje się elementy mocujące, tj. śruby, wkręty, listwy, co wpisuje się w bądź co bądź surowy i industrialny charakter dekoracji, ale są też panele, gdzie elementów mocujących nie widać w ogóle, kompozycja wtedy jest bardziej monolityczna i jednolita, powiedzmy to spokojniejsza w wydźwięku dekoracyjnym, mniej drapieżna.
- Technologia wytworzenia tego wybitnie niszowego produktu dla realizacji remontowej i wykończenia mieszkań pod klucz czy przestrzeni komercyjnych, choć nie tania, to nie generuje ekstremalnie wysokich kosztów materiału i też usługi u firmy wykonawczej, wypada mniej więcej trochę powyżej średniego poziomu ceny płyt betonu architektonicznego, kamienia naturalnego czy naturalnej cegły ciętej, jest zatem potencjalnie w zasięgu przeciętnego odbiorcy usługi remontowej, najtańsza wersja arkusza blachy to aluminium z barwną powłoką poliestrową (cena od 90 zł/m2), stal nierdzewna to już 175 zł/m2, blacha cynkowo-tytanowa wyjdzie zaś do 250 zł, najdroższa to miedź (ok. 350 zł/m2) albo wersje blachy patynowanej (do 450 zł), jakkolwiek mówimy tu o cenach dużych arkuszy, generalnie im większy format się zamówi, tym cena w przeliczeniu na m2 będzie niższa, małe formatki wypadną drożej od dużych arkuszy.
Zainspiruj się innymi publikacjami:
Jak barwą sprawić aby salon sprzyjał relaksowi?
Sposoby na optyczne powiększenie salonu.
Aranżacja ściany telewizyjnej w salonie, pokoju dziennym.
Aranżacja loftowa salonu o modernistycznym wydźwięku.
Autor artykułu: Wojciech Gośliński
Poznań, 01.04.2020