Wykreowanie przytulnego i eleganckiego wnętrza poprzedzają przygotowania polegające na obraniu koncepcji wykończenia i urządzenia, w tym wyszukaniu odpowiadających naszej aranżacji i naszym upodobaniom sprzętów. Genialnym elementem wyposażenia, wyraźnie urozmaicającym i ożywiającym wnętrze może być biokominek, jego podstawową funkcją jest wytworzenie ciepła nie tyle fizycznego, gdyż takie urządzenie podgrzewa wnętrze w zasadzie tylko o 1-2º C, ale wytworzenie ciepłego, ekscytującego i przyjaznego klimatu, gdyż migoczące, igrające płomyki ciepłego światła kojąco, relaksująco i odprężająco oddziałują na człowieka i jego samopoczucie. Biokominek może być znakomitym uzupełnieniem albo też kluczowym detalem, nowoczesnego, eleganckiego, tudzież romantycznego i zarazem rodzinnego, urokliwego wnętrza, z niewątpliwym wydźwiękiem luksusu.
Biokominek to bez mała rewolucyjne, nowoczesne, estetyczne i nad wyraz funkcjonalne, by nie powiedzieć wielofunkcyjne urządzenie wykorzystywane w aranżacji wnętrz, ma niewiele wspólnego z tradycyjnym kominkiem, jest od niego o wiele bezpieczniejszy w użytkowaniu oraz w pełni ekologiczny, ekopalenisko jest osłonięte grubą i hartowaną szybą chroniącą przed bezpośrednim kontaktem z płomieniem, całą wytworzoną energię cieplną wydala do pomieszczenia.
Biokominek jest też wyjątkowo mobilny, może być ustawiony lub zainstalowany w każdym pomieszczeniu i o dowolnej kubaturze, są również specjalne modele na taras, do ogrodu, w odniesieniu do tradycyjnego kominka, różni się też rodzajem paliwa, stosowane jest tu biopaliwo (bioetanol) jako odnawialne źródło energii, nie generujące w czasie spalania się dymu, popiołu oraz jakiegokolwiek zapachu (najwyżej w minimalnym stopniu) czy szkodliwych substancji, w procesie spalania wytwarzana ilość dwutlenku węgla jest na poziomie wydychania go przez dwie dorosłe osoby.
Biokominek nie wysusza też pomieszczenia, a wręcz przeciwnie, podczas spalania biopaliwa wydzielana jest para wodna, ponadto nie wymaga żadnej instalacji kominowej, nawiewowej, pozwoleń czy odbiorów kominiarza, zalecana jest tylko sprawna wentylacja oraz w czasie eksploatacji biokominka ustawienie okien przynajmniej na mikro rozszczelnienie.
Biokominek nie jest skomplikowany w montażu, nie stanowiąc problemu dla ekip remontujących i wykańczających mieszkanie, z tego i innych względów uwielbiają go projektanci, dla których stanowi bardzo intrygującą propozycję w aranżacji wnętrz, a użytkownicy chwalą sobie połączenie nowoczesnej technologii, prostoty i siły prawdziwego, żywego i hipnotyzującego ognia.
Prócz zwykłego biopaliwa dostępne jest paliwo do aromaterapii, o różnych zapachach; np. lasu, kawy, kwiatów, zaś kształty i rodzaje biokominków, to prawdziwa eksplozja pomysłowości designerów, są modele wolnostojące, na kółkach, do zabudowy meblowej na zamówienie (bo nie nagrzewają się do wysokich temperatur), wiszące na ścianie, zamontowane w blacie stołu, stoliku/ławie, bardziej lub mniej przeszklone, o tradycyjnych, rustykalnych kształtach, stylizowane bądź o ultra nowoczesnym i awangardowym wzornictwie.
Biokominek do zabudowy to w zasadzie samo palenisko, naturalnie ze względów bezpieczeństwa montowane musi być w specjalnie przygotowanym do tego celu miejscu, dopiero potem obudowywane jest dowolnym materiałem wykończeniowym i wkomponowywane w wystrój wnętrza, idealnym miejscem dla usytuowania biokominka może być np. wnęka ścienna, ale może nim być też środek salonu, zazwyczaj powinno to być w miarę wyeksponowane miejsce.
Eksploatacja biokominka jest nadzwyczaj prosta i mało absorbująca, osłonę czyści się co jakiś czas wilgotną ścierką z użyciem np. płynu do mycia okien, dostępne są preparaty do ochrony i nabłyszczania powierzchni biokominka, ogólnodostępne biopaliwo nie jest relatywnie drogie, modeli wyposażonych w kółka nie należy przesuwać, gdy w kominku palimy ogień, jeśli mamy w salonie wiszący telewizor, ze względów estetycznych wybierzmy model biokominka stojący lub do zabudowy. Do niektórych modeli dla zwiększenia realizmu można zakupić ceramiczne polana wyglądające w palenisku jak prawdziwe, drewniane, dostępne też jest tworzące efekt żarzenia specjalne metaliczne włosie, w połączeniu z zestawem polan daje efekt żarzącego się drewna, ceny najprostszych modeli zaczynają się już od 500-600 zł, te zaawansowane technologicznie, ekskluzywne, o wysublimowanym designie, mogą być kilka, kilkanaście i więcej razy droższe.
Podobna tematyka artykułów:
Pokój dzienny w kolorach ziemi.
Opracowanie: Wojciech Gośliński
Data publikacji: 02.08.2014