WYKOŃCZENIA WNĘTRZ POD KLUCZ, REMONTY MIESZKAŃ
KOMPLEKSOWE USŁUGI REMONTOWE POZNAŃ
Abartremonty telefon Abartremonty na Facebook Kontakt
Jesteś na:

Pokój nastolatka – jak go urządzić?

Tak, jak my dorośli dążymy do stworzenia ze swojego mieszkania przytulnego gniazdka, w którym czujemy się bezpiecznie i komfortowo, tak nasze dzieci w tymże całkowicie wydawać by się mogło przyjaznym dla nich mieszkaniu, zawsze jednak będą marzyły o swoim osobistym wnętrzu, należącym wyłącznie do nich, swoistym azylu, odskoczni od codzienności, dorosłości, miejscu gdzie będą się czuły bezpiecznie i mogły się ukryć przed pewnie małymi, ale dla naszego podrostka zwykle wielkimi problemami i o których będzie mogło zapomnieć, po części właśnie dzięki właściwej aranżacji jego pokoju. Bo budowanie właściwej, pozytywnej aury, którą pragniemy, aby nasze dziecko było ogarnięte, to nie tylko nasze wychowywanie, ale także jego fizyczne otoczenie, w tym miejscu jego pokój, w którym szczególnie w miesiącach od późnej jesieni do wczesnej wiosny będzie długo przebywało, powinien być miejscem szczególnej uwagi podczas jego aranżacji. Pokój dziecka, a szczególnie nastolatka, jest najbardziej wymagającym wnętrzem na etapie jego remontowania, wykończenia i urządzania, dlatego, że jest to najbardziej wielofunkcyjne pomieszczenie mieszkania czy domu, jest jednocześnie sypialnią, bawialnią, miejscem do nauki i rozrywki, ale też wypoczynku, czyli jest też jego pokojem dziennym, bezwzględnie powinno zatem odzwierciedlać jego zainteresowania, osobowość i wyrażać jego indywidualność.

 

Jaki przyjąć plan działania?

 

Dobra aranżacja powinna bazować na funkcjonalności, doborze odpowiadającej nastolatkowi kolorystyce, przyjaznych i bezpiecznych meblach, ciekawych dodatkach, dekoracjach, ale pamiętajmy, koniecznie w ścisłej konsultacji z mieszkańcem tego pokoju, nasza dobra rada rodzica jest jak najbardziej w cenie, lecz uszanowanie oczekiwań i preferencji nastolatka, umocni jego poczucie wartości w rodzinie i na pewno nie zaszkodzi w relacjach z rodzicami. Pozwólmy mu na małe „szaleństwa” w dekoracji jego pokoju, które nie zawsze muszą nam się podobać, nie uszczęśliwiajmy go według naszych gustów, przecież zależy nam, aby dziecko lubiło swój pokój i czuło się w nim w pełni komfortowo. W urządzanie, ale też w cały proces remontu, wykończenia i aranżacji pokoju nastolatka, zaangażujmy go bezwzględnie, tak aby aktywnie uczestniczył w tym dziele, na początek dowiedzmy się jaką ma wizję swojego pokoju, o czym marzy, a czego nie lubi, to standardowe działania przy zamówieniu usługi u projektanta wnętrz mieszkań, z którym wiele poznańskich firm remontowych współpracuje.

 

Jak wykończyć i urządzić?

 

pokój nastolatka jak go urządzićPonieważ funkcjonalność tego wnętrza, to podstawa, gdyż nastolatek w swoim pokoju będzie robił różne, także szalenie interesujące dla niego rzeczy, będzie się bawił, przyjmował gości, uczył się, więc istotne jest wyraźne wydzielenie stref spania, wypoczynku i nauki m.in. poprzez właściwe rozlokowanie mebli, do których standardowo należą łóżko, biurko, pojemne i ergonomiczne szafki na ubrania, ale też półek na książki i pomoce naukowe czy pojemników na rozmaite skarby, których zazwyczaj będzie sporo. Jeśli znajdziemy dobre miejsce dla biurka przy oknie, będzie to najlepsze rozwiązanie, musi być wygodne i w stylu młodzieżowym zarazem, jego blat powinien pomieścić komputer, lampkę, tak aby wystarczająco dużo miejsca pozostało na rozłożenie zeszytów, książek i przyborów szkolnych. Eleganckie rozwiązanie, to podbiurkowa szafka na kółkach, którą można ustawić według potrzeby, w sąsiedztwie biurka warto ulokować półki, do których będzie wygodnie sięgnąć. Fotela nie kupujmy najtańszego, bo to inwestycja w zdrowie nastolatka, powinien mieć pełne, tj. wysokie i właściwie wyprofilowane oparcie, pasujące do krzywizn kręgosłupa, z wypustem w okolicy lędźwiowej i zagłówkiem, obicie materiałowe (żadna nie oddychająca ekoskórka), wygodnie usytuowane podłokietniki, pamiętajmy, że niestety młodzież spędza dziś sporo czasu w internecie, toteż przesiadywanie nie psujące kręgosłupa (z pośladkami najbliżej oparcia), musi być wygodne i zdrowe, jest to bardzo ważne. W niewielkim pokoju dodatkowo wygospodarować możemy wolną przestrzeń poprzez ustawienie łóżka piętrowego, pod którym znajdować się może np. pojemna komoda, sofa czy fotele. Nigdy jednak nie zagracajmy pokoju nastolatka nadprogramowymi meblami, powinno być ich tylko tyle, ile jest potrzebnych do przechowania ubrań i innych rzeczy, dobrze jak będą mobilne, dość lekkie, ale stabilne i tzw. modułowe, z możliwością dowolnego ich przestawiania, trzymajmy się złotej zasady: mniej znaczy lepiej, nie zabrońmy natomiast przechowywać na wierzchu różnych ulubionych gadżetów, ważnych dla młodej osoby, jak np. gitary, lunety, dyplomów, nagród czy też jakiegoś drobnego sprzętu sportowego, wieszać plakatów, zdjęć, to te dodatki, będące jednocześnie rzeczami wybitnie osobistymi dziecka, będą tworzyły odpowiedni klimat tego młodzieńczego wnętrza oraz odzwierciedlały charakter i styl nastolatka. Czerpanie pełnymi garściami z inspiracji zamieszczonych w magazynach wnętrzarskich czy propozycji które zobaczymy w salonie meblowym lub z wyposażeniem wnętrz w Poznaniu, powinny być zdroworozsądkowe, trendy to jedno, drugie to upodobania mieszkańca tego pokoju, tu znaczek firmowy na detalach wykończeniowych i wyposażenia nie powinien być aż tak istotny, liczą się klimat, smak i przyjazne rozwiązania, i naturą rzeczy fachowa usługa remontowa.

 

Co na ścianach?

 

Dla jednych odpowiednie będą żywe i intensywne barwy, dla innych zaś bardziej stonowane i spokojne, nie obawiajmy się łączyć ze sobą różne kolory i techniki malarskie oraz faktury, a także odmienne materiały wykończeniowe, może to być tapeta, fototapeta, korek ścienny czy tynk i farba strukturalna, sposób wykończenia ścian tego wnętrza naturalnie ustalmy przed rozpoczęciem prac remontowych, gdyż niektóre detale będą definiować charakter wnętrza oraz określać styl wykończenia, chodzi tu m.in o podłogę, w zasadzie to od jej wyboru powinniśmy rozpocząć aranżację i do niej dopasowywać kolorystykę, ewentualne tekstury oraz pozostałe elementy dekoracyjne i wyposażenia wnętrza.

 

Porządek w pokoju nastolatka?

 

Często będzie to tzw. kontrolowany bałagan, jeśli nie wpoiliśmy dziecku zamiłowania do porządku, kiedy miało kilka latek, teraz możemy tylko używać właściwych argumentów, chcąc spowodować u niego pilnowanie porządku, żadne musztrowanie nie przyniesie skutku, wręcz odwrotnie, pamiętajmy, że też przechodziliśmy przez ten okres buntu, kształtowania własnej osobowości, dążenia do indywidualizmu, z którego przecież się wyrasta.

 

Inne publikacje:

Urządzamy pokój dla przedszkolaka.

Malujemy pokój niemowlaka.

 

Opracowanie: Wojciech Gośliński
Data publikacji: 17.02.2013

5/5 - (1 vote)