Łóżeczko, a w nim materac są jednymi z pierwszych na liście zakupów gdy rodzi się dziecko. Wybór wygodnego, zdrowego materaca, a więc gwarantującego prawidłowy rozwój naszej pociechy powinien być priorytetem dla rodziców urządzających pokój dziecięcy, zważmy że na początku, w okresie niemowlęcym, maluch będzie spędzał w łóżku nawet kilkanaście godzin w ciągu doby, czyli sporą cześć swojego życia, dlatego tak ważny jest właściwy wybór. Chcąc dla naszego dziecka jak najlepiej rozważamy jakiego rodzaju materac będzie lepszy, czy ten nic nie wart z pianki poliuretanowej, zwykły bonellowy, o wiele lepszy kieszeniowy bądź też piankowy, lateksowy, z łuską gryki, kokosowy, a może materac składający się z kilku różnych warstw. Absolutnie nie idźmy na łatwiznę wybierając dla niemowlaka pierwszy materac jaki się nadarzy, czasami też dziecko dziedziczy łóżeczko np. po starszym rodzeństwie, nie może natomiast dziedziczyć materaca, gdyż to kardynalny błąd, taki sam błąd jak kupienie niewłaściwego materaca, używany materac, to jakby wkładka ze starych butów, bo przyjmuje kształt ciała poprzedniego dziecka, taki materac nie tylko może okazać się niewygodny, ale co najgorsze negatywnie wpływać na rozwój dziecka, tj. na jego kręgosłup, a zdarza się że przyczyniać się do powstania wad postawy. Reasumując oszczędzanie na materacu dla niemowlęcia jest nieroztropne, gdyż to najlepsza inwestycja w zdrowie naszej pociechy, materac musi być w pełni komfortowy dla pleców dziecka, aby jego sen był spokojny a rozwój prawidłowy.
Co jest jeszcze istotne?
Obalony został już mit, że dobry dla dziecka, a tym bardziej dla niemowlaka jest twardy materac, ze względów ortopedycznych nie może być ani zbyt twardy, ale też zbyt miękki, najdoskonalszy będzie materac na tyle elastyczny, że dopasowywać się będzie do kształtu ciała dziecka oraz pozycji, jaką maluch przybierze w czasie snu, nadrzędną sprawą jest tu równomierne podparcie kręgosłupa na całej jego długości. Bardzo dobrze jeśli materac zaopatrzony jest w powłokę przeciwko mikrobom, zdarza się że reakcję uczuleniową mogą wywołać materace z zawartością morskiej trawy czy końskiego włosia. Materac powinien ściśle przylegać do ramy łóżeczka czy szczebelków, jego krawędzie muszą być delikatnie zakończone. Idealnie, kiedy materac z przeznaczeniem do łóżeczka dziecięcego posiada atest Państwowego Zakładu Higieny albo też rekomendację Instytutu Matki i Dziecka. Najodpowiedniejszym wypełnieniem materaca dziecięcego będzie lateks czy pianka wysokoelastyczna, cechuje je tzw. elastyczność punktowa, polega to na odkształcaniu się wyłącznie w miejscu wywierania nacisku, dzięki temu dziecko zdrowo się rozwija i ma spokojny sen. Dobry materac dziecięcy powinien się cechować wysoką przepuszczalnością powietrza oraz posiadać wkładkę poprawiającą odparowywanie wilgoci, są to tzw. materace oddychające, rzecz jasna musi mieć także zdejmowany pokrowiec, który spokojnie możemy wyprać w wysokiej temperaturze, powinien być wykonany z tkaniny, która posiada cechy antyalergiczne, przeciwgrzybiczne i antybakteryjne, mówimy wtedy o materacu nie uczulającym. Najczęściej antyalergiczne właściwości posiadają materace lateksowe lub kokosowe, wypełnienie takiego materaca stanowi niekorzystne środowisko dla rozwoju alergizujących odchodów roztoczy bądź grzybów. Materac lateksowy bądź też z wypełnieniem zawierającym łuskę gryki, posiada cały system tzw. kanalików, przez które swobodnie przepływa powietrze, poza tym taki materac nie nagrzewa się do temperatury ciała wskutek właściwości tworzywa, z jakiego został zrobiony, taki materac jest przez to bardzo przyjazny dla skóry dziecka, na której trudno wtedy szukać potówek, ciało dziecka po prostu mniej się poci. Dostępne są też materace dwustronne, np. jedna strona to kokos, druga łuska gryczana, środek to lateks lub pianka wysokoelastyczna, dwustronność materaca umożliwia wykorzystanie na zmianę cech różnych materiałów. Niezależnie jaki rodzaj materaca kupimy, przed użyciem przez dziecko zawsze warto go dokładnie wywietrzyć, usunie to zapachy pochodzące z procesu produkcji lub magazynu, w którym był przechowywany. Nie zapomnijmy zapytać o certyfikaty, atesty, właściwości materaca, ale też metody konserwacji oraz czyszczenia.
Jaki rodzaj materaca wybrać?
– Najtańszy będzie ze zwykłej pianki poliuretanowej, ale wspomnienie o nim podyktowane jest wyłącznie jego całkowitym odradzeniem dla dziecka, jest bardzo podatny na odkształcenia, mogą powstać na jego powierzchni górki i dołki.
– Materac zawierający włókno kokosowe przepuszcza powietrze, jest lekki, dość elastyczny, dobrze pochłania wilgoć, a zatem i pot dziecka, kokos to naturalny komponent o charakterystyce antybakteryjnej i antyalergicznej.
– Zawartość łuski gryczanej sprzyja alergikom, ten składnik może też wspomóc leczenie wad kręgosłupa, gryka zazwyczaj znajduje się z jednej strony materaca np. kokosowo-gryczanego, stronę z gryką powinno używać dziecko dopiero po ukończeniu 6-ciu miesięcy. Materac kokosowy czy kokosowo-gryczany może mieć środkową warstwę wykonaną z pianki wysokoelastycznej czy lateksu, co zwiększa komfort i aspekt zdrowotny.
– Materace sprężynowe dzielą się na bonnelowe i kieszeniowe, te pierwsze to tradycyjne rozwiązanie, taki materac wydaje się wygodny, ale z czasem może się odkształcić, technologicznie o wiele wyższa półka to materac kieszeniowy, o wiele lepiej dopasowuje się do krzywizn ciała, kręgosłup jest należycie odciążony oraz układa się w naturalnej pozycji, materac nie ulega odkształceniu.
– Najbardziej odpowiednia dla dzieci będzie wersja materaca lateksowego, jest wysoce elastyczny, idealnie dopasowuje się do sylwetki dziecka, bardzo dobrze przepuszcza powietrze i wilgoć, więc nie „lubią” go bakterie czy grzyby, jest wytrzymały, odporny na jakiekolwiek odkształcenia.
– Całkowicie komfortowy, ale przy okazji najdroższy będzie materac z pianki termoelastycznej, jego dopasowywanie się do kształtu oraz ułożenia ciała jest prawie doskonałe, a to za przyczyną reagowania na temperaturę ciała, tak samo jak materac lateksowy charakteryzuje się elastycznością punktową, tj. odkształcaniem się tylko w miejscu nacisku.
Zapoznaj się również z innymi poradami:
Zalety i wady łóżka piętrowego.
Jak umeblować pokój dziecięcy?
Opracowanie: Wojciech Gośliński
Data publikacji: 12.12.2013