Zalety i wady podłogi olejowanej.
Aranżacja wnętrz nowego mieszkania do wykończenia pod klucz skupia uwagę projektanta oraz odbiorcę usługi remontowej na wielu detalach, dość istotnym, od którego to w zasadzie powinno się rozpocząć wszelkie plany w sferze użytkowej oraz designu, jest podłoga, od jej rodzaju i sposobu wykończenia, zależeć będzie klimat w mieszkaniu i stylizacja wnętrz, ale też prestiż czy takie względy jak ekologia, poruszając tą materię, w części realizacji remontowych w Poznaniu inwestorzy wybierają drewno na podłogę, dla którego to jednym ze sposobów dla jego zabezpieczania pozostaje olejowanie.
Zanim podejmiemy decyzję o wyborze wariantu podłogi zabezpieczonej olejem, warto rozważyć wszelkie za i przeciw olejowania drewna, zatem…
Zacznijmy od zalet.
- Olejowanie idealnie wpisuje się w trend eko, lansowany przez firmy od designu przestrzeni mieszkalnych, dziś coraz popularniejszy w przedsięwzięciach wykończenia mieszkań pod klucz, metoda ta zachwyci najzagorzalszych entuzjastów ekologii, wytwarzanie oleju jest mniej uciążliwe dla środowiska naturalnego niż produkcja lakierów, użytkowanie olejowanej podłogi również nosi znamiona wnętrza na wskroś ekologicznego i zdrowego, olej wyprodukowany z naturalnych składników nie wydziela do wnętrza żadnych substancji (wiele lakierów zaś wydziela lotne związki organiczne), geneza oleju, jako środka wykorzystywanego dla zaimpregnowania drewna, w tym podłóg drewnianych, sięga nie setek a tysiącleci, lakier to tylko „młodszy brat” oleju.
- Olej jest wszechstronnym środkiem, można nim zabezpieczać zarówno drewno europejskie jak i egzotyczne, odbiorca usługi ma do dyspozycji olej utwardzający się pod wpływem promieni UV (tworzy powłokę ochronną głównie powierzchniowo), jednak to olej naturalny, utwardzający się w wyniku kontaktu z tlenem, wniknie w głąb drewna.
- Olejowanie olejem naturalnym w odróżnieniu od lakierowania, wyraźniej podkreśla deseń i strukturę drewna, jego słoje i rysunek, wzmacnia kolor, wydobywając głębię barwy, efektownie akcentując ich wydźwięk zdobniczy i szlachetne piękno, zachowuje przy tym pierwotny, organiczny i naturalny wizaż drewna.
- Z rodzimych, predysponowanych pod olejowanie gatunków drewna króluje dąb, inne gatunki, np. buk, mogą już być problematyczne w tej kwestii, natomiast egzotyki, zwłaszcza niektóre gatunki tzw. „tłuste”, nie będą tolerowały innego rodzaju wykończenia / zabezpieczenia, jak właśnie olej.
- Dzięki olejowi drewno swobodnie oddycha, olej wnika w głąb jego struktury, jednak nie zatykając porów, w efekcie drewno lepiej się sprawuje w kwestii regulowania mikroklimatu we wnętrzu, poprzez pobieranie wilgoci i jej oddawanie, kiedy to w pomieszczeniu jest bardziej sucho.
- Okoliczność swobodnego oddychania drewna ma pozytywny skutek szczególnie we wnętrzu o zmiennej wilgotności, np. w remontowanej łazience, ponadto drewno olejowane poprzez swobodniejsze pobieranie i oddawanie wilgoci przejawia większą stabilność wymiarową niż przy wersji lakierowanej, gdzie pory drewna są zamknięte, drewno olejowane mniej się kurczy.
- W materii użyteczności, podłoga olejowana okaże się praktyczniejsza (czytaj: możliwa do miejscowej renowacji) od lakierowanej, także w miejscach intensywnie użytkowanych w mieszkaniu, np. w ciągach komunikacyjnych czy też we wnętrzach komercyjnych, gdzie jest spory ruch pieszy.
- Renowacja podłogi olejowanej nie wymaga zamówienia usługi firmy cykliniarskiej, przedsięwzięcia logistycznie oraz w sferze kosztów robocizny i materiału, podnoszącego budżet remontowy, renowacja polegać będzie na naniesieniu kolejnej warstwy oleju, ewentualnie, choć nie będzie to już tak tanie, uprzednim usunięciu oleju za pomocą środka rozpuszczającego i naniesieniu nowych, kilku warstw oleju, ponadto, co nie jest możliwe w opcji lakierowanego drewna, renowację można przeprowadzić miejscowo, wyłącznie na fragmencie uszkodzonym, umiejętnie przeprowadzona naprawa nie powinna być w ogóle widoczna.
- Drewniana podłoga zakonserwowana olejem cechuje się ciekawą właściwością, tj. samoistną zdolnością do regeneracji, otóż powstałe, niewielkie oczywiście zarysowania lub ubytki, zanikną poprzez efekt pęcznienia drewna, co wypełnia rysę, jednocześnie owe rysy nie zmienią koloru podłogi, która zachowa jednolitość barwy, przy lakierze, rysy i wgniecenia, znikną dopiero po zamówieniu usługi cyklinowania u specjalistycznej firmy.
- Powstające w wyniku codziennego użytkowania niewielkie zarysowania zostają usunięte podczas regularnych zabiegów pielęgnacyjnych z wykorzystaniem dedykowanych środków, we wnętrzach mieszkania rzadziej użytkowanych, konserwację wystarczy przeprowadzić co ok. sześć miesięcy, nie potrwa dłużej niż standardowa pielęgnacja.
- Drewno olejowane wykazuje neutralność elektrostatyczną, nie przyciągając w ogóle kurzu, co zainteresuje uczuleniowców, alergików i astmatyków, jest idealne i najzdrowsze w pokoju małego dziecka.
- Podłoga olejowana wykazuje lepsze parametry w sferze oddawania ciepła, toteż będzie efektywniejsza pod ogrzewanie podłogowe.
- Powierzchnia drewnianej podłogi zabezpieczonej olejem jest przyjemniejsza i cieplejsza w dotyku niż wersja z lakierem, olej nie tworzy powłoki na wierzchu drewna, zamykającej i wygładzającej drewno jak czyni to lakier, dotykamy bezpośrednio strukturę drewna, które z natury przyjmuje temperaturę otoczenia, tj. wnętrza.
- Tekstura czyli wykończenie olejem drewnianej podłogi to estetycznie wyglądający w każdym przygotowywanym mieszkaniu pod klucz, pełen mat, ewentualnie aksamitny połysk, podobny efekt mogą dać wyłącznie specjalne lakiery, tworzące tzw. niewidzialną powłokę.
- Drewno zabezpieczone olejem pozostaje takie jakim jest, lekko chropowate, z powierzchnią mniej gładką i mniej śliską niż dałoby lakierowanie.
- Podłogę, którą chcemy zabezpieczyć olejem, można dowolnie barwić, zarówno przyciemnić jak i rozbielić (efekt bielenia, poprzez tzw. ługowanie).
- Drewno zaimpregnowane olejem starzeje się w naturalny sposób, z latami nabiera powabu, bezpretensjonalnej i wysmakowanej patyny i poniekąd blasku, tudzież szlachetnego, naturalnego wydźwięku.
Żeby nie było za różowo, odbiorca usługi remontowej wykończenia mieszkania pod klucz w Poznaniu, powinien mieć wzgląd również i na wady olejowanej podłogi, otóż…
- Chcąc posiadać estetyczną i elegancką podłogę olejowaną, należy ją regularnie poddawać renowacji pielęgnacyjnej, z początkiem użytkowania, nawet co kilka miesięcy, po naniesieniu preparatu renowacyjnego na podłogę, nie powinno się na nią wchodzić przez kilka godzin.
- Pielęgnowanie podłogi zabezpieczonej olejem okaże się bardziej absorbujące i czasochłonne, wymagające większej uwagi, staranności i trzymania się zasad w stosowaniu odpowiednich produktów (np. specjalne mydło do podłóg) oraz metody samej pielęgnacji, niż utrzymanie podłogi lakierowanej, którą wystarczy przemyć mopem zamoczonym w roztworze wodnym zawierającym zwykły środek do pielęgnacji podłóg z drewna.
- Podłoga drewniana zaimpregnowana olejem szybciej niż lakier ulega procesowi zużycia, olej relatywnie dość szybko wyciera się (warstwa oleju na wierchu jest niewielka, większość oleju wnika w głąb drewna), przynajmniej co pół roku, podłogę olejowaną należy zaimpregnować olejem renowacyjnym.
- O wiele wyższa niż lakieru podatność oleju na zarysowania i przetarcia, wymaga zabezpieczenia nóg krzeseł i pozostałych mebli podkładkami z grubszego filcu.
- Olejowanie drewna powoduje, że jego pory są odkryte dla wnikania w głąb jego struktury rozmaitych cieczy, toteż istnieje spore ryzyko poplamienia drewna rozlanym sokiem owocowym, winem, kawą, herbatą, tłuszczem, a to jeśli w porę, zaraz po rozlaniu, owe substancje nie zostaną usunięte, po wniknięciu w głąb drewna, próba zlikwidowania plamy może nie być w pełni skuteczna, do usuwania tego rodzaju zabrudzeń stosuje się specjalne zmywacze, jeśli to nie pomoże, zaingerować trzeba papierem ściernym, miejsce po renowacji / naprawie, z usuniętą warstwą oleju, należy zabezpieczyć systemowo, tj. kilkoma jego warstwami.
- Dla zminimalizowania ewentualności powstania trwałych plam na podłodze, jej impregnacja musi być wykonana fachowo, najlepiej przez wykwalifikowanego majstra z najętej firmy remontowej w specjalizacji cyklinowanie, olejowanie to kilka warstw oleju nakładanego specjalną techniką oraz sprzętem, w określonych odstępach czasu, proces to nieskomplikowany, jakkolwiek oczekujący wiedzy w tejże materii.
- Najtrwalsza i najefektywniejsza opcja olejowanej podłogi powinna bazować na gatunkach egzotycznych, o wyższej twardości niż europejskie, idealnie jeśli dotyczyć to będzie gatunku drewna zawierającego naturalne garbniki, niemniej jednak owa opcja, drewna egzotycznego, wyraźnie podnosi koszta usługi wykończenia mieszkania pod klucz.
- Próba renowacji olejowanej podłogi podczas generalnego remontu mieszkania, z opcją zastosowania lakieru zamiast oleju jest możliwa, niemniej jednak jest to dość skomplikowany i trudny proces, konkretnie podnoszący koszt usługi u poznańskiej firmy cykliniarskiej, po zerwaniu wierzchniej warstwy i to aż do surowego drewna, należy nałożyć warstwę preparatu odcinającego, ponadto przedsięwzięcie nie zawsze okaże się możliwe do przeprowadzenia, odbiorca usługi, raz po wybraniu opcji olejowania podłogi, pragmatycznie i rozsądnie rzecz biorąc, powinien przy niej pozostać do końca użytkowania tejże.
- Generalnie koszta utrzymania olejowanej podłogi, tj. codziennej pielęgnacji i okresowej renowacji w opozycji do podłogi lakierowanej, są wyraźnie wyższe, remont, czyli renowacja podłogi polegająca na wierzchnim zmyciu oleju i nałożeniu nowych, kolejnych warstw, może się okazać wskazana nawet już po dwóch latach od położenia podłogi, jednym z objawów świadczących o konieczności przeprowadzenia niezwłocznej renowacji, z którą nie można zwlekać, będą szarzejące miejsca, wyraźnie zmieniające barwę po zmoczeniu wodą, należy również zważyć, że podłoga odbiegająca kolorem od barwy naturalnej, czy to przyciemniona czy bielona, okaże się dodatkowo trudniejsza w utrzymaniu.
- Biorąc pod rozwagę plusy i minusy oleju na podłodze, podczas wykończenia mieszkań pod klucz w Poznaniu, statystycznie rzecz ujmując, zdecydowany prym u firm cykliniarskich wiedzie wersja podłogi lakierowanej, na olej decydują się zaś klienci przedkładający bezpośredni kontakt z naturalnym drewnem oraz niewątpliwe walory estetyczne a to kosztem utrudnień w pielęgnacji, renowacji czy kosztowniejszej usługi remontowej, czynnik eko oraz wyjątkowo naturalny i urokliwy wizaż olejowanego drewna, cóż, niestety nie idzie w sukurs z ekonomią.
- Dla łaknących nowinek, na rynku pojawiła się swoista „hybryda”, technologia olejowania ułatwiająca użytkowanie wnętrza praktycznie na poziomie podłogi lakierowanej, jest to olej, często dwuskładnikowy (będący w ofercie niektórych firm wytwarzających chemię), na który można nanieść dedykowany lakier, metoda jednak, mając na uwadze zupełnie inne cechy użytkowe oleju oraz lakieru, w uznaniu części firm świadczących usługi renowacji podłóg drewnianych oraz fachowców z branży, pozostaje kontrowersyjna.
Zapoznaj się z innymi artykułami:
Podłoga bambusowa – aspekt użytkowy i techniczny.
Remont podłogi a usuwanie spod parkietu niebezpiecznego dla zdrowia subitu.
Wpływ dylatacji pośrednich w posadzce na koncepcję wykończenia podłogi.
Surowe, industrialne, loftowe wykończenie podłogi – z jakiego materiału?
Opracował i opublikował: Wojciech Gośliński
Poznań: 29.12.2019