Aranżując wnętrze coraz częściej wykorzystujemy efektowne, lśniące i połyskujące elementy, którymi mogą być zarówno meble, szafki kuchenne lub do pokoju, czy dywany ze złota nitką, bądź inne detale. Jednym z tych elementów, częstokroć kluczowym, narzucającym sposób i styl wykończenia danego wnętrza jest podłoga na wysoki połysk, odzwierciedlająca dobry smak i luksus.
Podłoga na wysoki połysk, w której można się przejrzeć niemal jak w lustrze nie jest zarezerwowana wyłącznie dla reprezentacyjnych i eleganckich wnętrz, z powodzeniem może być stosowana w mniejszych mieszkaniach podnosząc ich prestiż i odmieniając charakter. Do złudzenia przypominająca taflę szkła podłoga efektownie załamuje odbijające się światło tworzące błyszczące refleksy świetlne. Ciekawą sprawą jest, że stopień odbicia światła wynoszący dla prawdziwego lustra 100%, dla podłogi z połyskiem wynosi do 95%. Pod względem praktycznym połysk jest bardzo wdzięczny ze względu na wysoką odporność na uszkodzenia i wyjątkową łatwość w utrzymaniu czystości. Po stronie estetycznej możemy oczekiwać od podłogi z połyskiem oprócz wspomnianej wcześniej wytworności, wprowadzenia do wnętrza „ciepła”, kiedy zastosujemy na ścianach np. chłodną kolorystykę a pozostałe elementy wystroju wnętrza będą minimalistyczne i nowoczesne np. z akcentem chromu bądź wykorzystaniem efektu szlifowanego betonu.
Wykorzystanie postępu technologicznego dla uzyskania trwałego i efektownego połysku.
Wysoki połysk w fazie produkcji uzyskuje się poprzez nakładanie wielu warstw lakieru akrylowego na panel lub deskę, który utwardzany jest promieniami UV – jest to jeden sposób. Osiągamy wtedy pożądany efekt wizualny, lakier jest mocny i twardy, odporny na uszkodzenia mechaniczne. Piękno połysku oraz łatwość sprzątania polegająca na ścieraniu kurzu, niekiedy przemyciu płynem do lakierowanych podłóg powoduje, że podłoga z połyskiem jest idealnym rozwiązaniem.
Drugim sposobem, (absolutną nowością) dla uzyskania wysokiego połysku tym razem tylko paneli, jest zastosowanie polimeru podczas produkcji w zamian lakierowania. Technologia ta sprawia, że powierzchnia panela jest bardzo twarda, połysk wyjątkowo odporny na wszelkie wgniecenia i zarysowania a na połyskującej powierzchni trudno dostrzec jakichkolwiek fałd, czy najmniejszych nawet nierówności.
A może przeczytasz również:
Opracowanie: Wojciech Gośliński
Data publikacji: 30.04.2011