Podłoga bambusowa – aspekt użytkowy i techniczny.
Pożyteczne cechy zdrewniałych łodyg bambusa, jako niezwykle wytrzymałego materiału konstrukcyjnego, znane są w krajach subtropikalnych od tysiącleci, zastosowanie surowca po odpowiedniej obróbce dla wykończenia podłogi wydaje się więc naturalne i praktyczne, ale…
W naszym kraju podczas usługi wykończenia wnętrz mieszkań pod klucz podłoga bambusowa nie jest tak popularna jak inne egzotyczne gatunki podłóg, a już wybitnie mniej niż gatunki rodzime (dąb, buk), przyczyną nie mogą być parametry użytkowe / techniczne, gdyż bambus jest wyjątkowo twardym, mało podatnym na wilgoć, stabilnym wymiarowo i odpornym na wgniecenia surowcem, lecz może to kwestia nietypowego powiedzmy to wydźwięku zdobniczego jak na materiał z przeznaczeniem na podłogę, do którego nie jest przyzwyczajonych większość poznańskich odbiorców usługi remontowej i wykończenia mieszkań pod klucz, bądź co bądź wygląd struktury bambusowych łodyg nie przypomina struktury znanego wszystkim drewna.
Otóż deseń i tekstura tej genetycznie rzecz ujmując tropikalnej trawy a nie drewna, są bardzo urokliwe, choć bambusowa podłoga może się wydać dość specyficzna i kontrowersyjna, a na pewno dla konformistycznie nastawionego klienta, wolącego na podłogę co bardziej bezpieczniejsze i stereotypowe materiały wykończenia czy dla firmy projektanta wnętrz, która preferuje sprawdzone designersko rozwiązania służące wizażowi remontowanego mieszkania pod klucz.
Ponadto to w tym surowcu, wyrafinowana i szczególna technologia jego pozyskania, przetworzenia aż do uzyskania finalnego produktu, w przeciwieństwie do produkcji podłóg drewnianych, obarczona jest większym ryzykiem wyprodukowania wadliwego wyrobu poprzez pominięcie jakiegoś elementu w dość wymagającym reżimie technologicznym, np. w wyniku nieprawidłowego klejenia.
Toteż zalecany jest zakup wyłącznie specjalnie certyfikowanych wyrobów, o stosownych aprobatach technicznych, bambus pochodzący z niepewnego (zwykle azjatyckiego) źródła, może wydzielać toksyczne substancje (formaldehyd zawarty w kleju), może też być przyczyną pękania, rozwarstwiania, problemów podczas usługi renowacji poprzez szlifowanie (cyklinowanie), które nota bene przez majstra z najętej firmy remontowej musi być przeprowadzone niezwykle umiejętnie, dotyczy to doboru właściwego ścierniwa oraz specjalnych, lekkich cykliniarek, bambus z powodu specyficznej budowy jest nadzwyczaj trudnym materiałem do szlifowania, z wysokim ryzykiem wyrywania długich drzazg, co nieodwracalnie uszkodziłoby podłogę, powstałyby nierówności, porowatości.
Jakkolwiek bambusowa podłoga biorąc pod uwagę zmienność mikroklimatu w naszych wnętrzach wynikającą z szerokości geograficznej, w jakiej się znajdujemy, tudzież centralnego, także podłogowego ogrzewania, (duża amplituda wilgotności i temperatury), dla wykończenia mieszkań pod klucz w Poznaniu może być eleganckim, nobliwym, bardzo wdzięcznym i efektywnym zamiennikiem dla tradycyjnego parkietu, dając domownikom poczucie harmonii, kreując prestiżową przestrzeń mieszkalną z wysublimowaną nutą piękna.
Z jakim produktem mamy do czynienia, czy faktycznie bambus to prawdziwy „twardziel”?
- W salonie wnętrzarskim, markecie budowlano – remontowym, podłoga z bambusa dostępna jest w formie deski, deszczułki parkietowej (system klik) z V-fugą lub bez, do montażu na klej kontaktowy bądź jako podłogi pływającej, co istotne, są to materiały wykonane w całości z jednego szlachetnego surowca (w panelu drewnianym tylko lico wykonane jest z drewna szlachetnego, zaś rdzeń z drewna nieszlachetnego, np. iglastego), struktura bambusa nie jest podatna na zmiany wilgotności we wnętrzu mieszkania, toteż mniej „pracuje” pod wpływem tychże zmian niż zwłaszcza drewno krajowe, podłoga nie odbarwia się pod działaniem promieni UV.
- Deszczułki parkietowe lub deski wytwarza się z elementów sklejanych, deseń gotowej podłogi zależny jest od sposobu obróbki / produkcji, po wyodrębnieniu lamelek w precyzyjnym procesie łupania wzdłużnego łodyg bambusowych, ustawia się je pionowo (bambus wertykalny) albo poziomo (bambus horyzontalny), drobniejsze drzazgi z łodyg rozerwanych, służą do produkcji tzw. bambusa skręcanego / plecionego, o charakterystycznym, nieregularnym / przypadkowym zarysie cząstek (tymczasem bambus klejony z lamelek, patrząc na przekrój poprzeczny, ma rysujące się linie spoin i prostokątne elementy).
- Naturalnym odcieniem bambusa jest jasno słomkowe lub złoto żółte wybarwienie, lecz pewnie nie z każdym designem wykończenia mieszkania pod klucz koherentne, toteż w ofercie firm wytwarzających tą podłogę znajdą się odcienie ciemne, choć zwolennicy ciemniejszych barw podłogi z bambusa, np. ciemnobrązowej lub o miodowym brązie, muszą się liczyć z okolicznością, że w procesie barwienia, poprzez karbonizowanie (wzbogacanie substancji organicznej w węgiel), następuje osłabienie struktury desek, pomimo, że podłoga uzyska trochę większą twardość oraz wytrzymałość na ściskanie to będzie bardziej krucha od naturalnej.
- Dostępne montażowe elementy podłogi z desek albo deszczułek parkietowych systemowo przystosowane są w materii unifikacji / standaryzacji logistycznej ułatwiającej firmie remontowej usługi montażu oraz wnętrzarzowi komponowanie z innymi rodzajami wykończenia okładziny podłogowej (np. płytkami ceramicznymi); zależnie od wytwórcy, mogą mieć 600-2000 mm długości, 96 -170 mm szerokości, ich grubość wynosić może 11-15 mm.
- Lico powierzchni wykończone / zabezpieczone może być kilkoma warstwami lakieru akrylowo-poliuretanowego, względnie poliuretanowego albo olejem, produkt przygotowany jest do układania w wariancie klejenia do podłoża albo układania jako podłogi pływającej na podkładzie wyrównująco – wygłuszającym, jakkolwiek zawsze na idealnie wypoziomowanej i równej powierzchni, czemu nawet w nowym mieszkaniu deweloperskim do usługi wykończenia pod klucz może się przysłużyć wylewka samopoziomująca.
- Wyjątkowo interesująco prezentują się właściwości podłogi bambusowej w materii jej twardości, jej odporności na uszkodzenia mechaniczne, a to zależnie od jej rodzaju; otóż bambus z klejonych lamelek ma średnią gęstość, tj. ciężar właściwy (przy wilgotności ok. 12%) 650 kg/m3 (podobnie jak dąb), ale już bambus pleciony, z uwagi na proces prasowania pod o wiele wyższym ciśnieniem, może się pochwalić wartością nieosiągalną przez rodzime gatunki drewna a także część egzotycznych, na poziomie ponad 800 kg/m3.
- Gęstość i zwartość struktury w oczywisty sposób przekłada się na parametr wytrzymałości i twardości bambusowej podłogi, bambus z klejonych lamelek sklejany wertykalnie daje wartość (w skali Brinella) 38 MPa, sklejany horyzontalnie 49 MPa (dąb to ok. 36 MPa, zaś „mocny” Merbau 48 MPa), tyleż twardość bambusa plecionego, skręcanego, może wynieść niesamowite aż 109 MPa, zatem to znacząca różnica, wyższa gęstość podwyższa też parametr sprężystości, przy czym stabilność wymiarowa (niska podatność na zmiany wilgotności, temperatury) jest tak samo wysoka dla podłogi klejonej z lamelek, jak i z drzazg.
- Skurcze bambusu (pęcznienie, kurczenie się) pod wpływem zmiany wilgotności powietrza we wnętrzu, w kierunkach poprzecznych mogą wynieść ok. 5%, ale już wzdłuż włókien zaledwie 0.3%, bambus klejony należy do surowca wyjątkowo mało kurczliwego, tu parametr ten (skurcz objętościowy) będzie wynosił 9.5% (przy dębie to ponad 12%), jakkolwiek bambus nie jest niezniszczalny, nadmierna i permanentna wilgoć podłoża spowodować może łódkowanie podłogi bambusowej.
- Na produkcję podłogi bambusowej wykorzystuje się głównie gatunek „moso”, tj. bambus olbrzymi, łodygi mające 5- 6 lat po wycince poddaje się procesowi produkcyjnemu, dającemu deski, deszczułki, które konstrukcyjnie podobne mają być do okładzin warstwowych, niemniej jednak struktura bambusa jest zgoła odmienna od struktury drewna (np. dębowego), łodygi tych jednoliściennych roślin są puste w środku, ich cienka ścianka jest odpowiednikiem słoju (efekt rocznego przyrostu) typowego drzewa, specyficznie wyglądający przekrój poprzeczny oddaje “piegowaty” rysunek surowca, twardzica, tj. wiązki zwartej tkanki wzmacniającej o ciemniejszej barwie, otoczone są komórkami miękiszowymi o jasno słomkowym kolorze.
- Odbiorców usługi / eko entuzjastów, bambus zachwyci z uwagi na fakt, że jego pozyskiwanie w ogóle nie szkodzi środowisku naturalnemu, bowiem rośnie on na plantacjach, wycina się wyłącznie nadające się na podłogę wybrane łodygi, roślina rośnie dalej, (tymczasem przy ścince drzewa, roślina umiera, następuje wycinka lasu), bambus potrzebuje ok. 5 lat na odnowienie swojej populacji, jest to ok. 10 razy szybciej niż przy tradycyjnych gatunkach drzew.
- Mimo to, produkcji jako takiej, podłóg z bambusa, nie można zaliczyć w pełni do ekologicznej, bambus nie jest materiałem litym, jego klejenie w gotowe elementy podłogowe nie mogłoby się obyć bez użycia środków chemicznych, prewencyjnie podczas zakupu należy sprawdzać certyfikaty aby w remontowanym mieszkaniu pod klucz umieścić bezpieczny produkt, tutaj w sferze eko, jako surowca w 100% naturalnego, przewagę będzie miał jednak tradycyjny parkiet drewniany, bardziej preferowany przez firmy remontowe / parkieciarskie z Poznania.
- Podłoga bambusowa może być użytkowana w wilgotnym wnętrzu, przejmuje temperaturę otoczenia, tak jak drewno jest ciepła i miła dla gołych stóp, nadaje się na ogrzewanie podłogowe w mieszkaniu, pielęgnacja bambusowej podłogi podobna będzie jak przy drewnie egzotycznym, nie wymaga specjalnych preparatów czy zabiegów, oczywiście o wiele łatwiejsza okaże w opcji podłogi lakierowanej niż olejowanej.
Zapoznaj się z innymi publikacjami:
Remont podłogi a usuwanie spod parkietu niebezpiecznego dla zdrowia subitu.
Panele czy wykładzina dywanowa, co wybrać?
Podłogi w jednym poziomie, bez progów – remontowe abc.
Wpływ dylatacji pośrednich w posadzce na koncepcję wykończenia podłogi.
Artykuł opracował: Wojciech Gośliński
Opublikowano: 12.12.2019