WYKOŃCZENIA WNĘTRZ POD KLUCZ, REMONTY MIESZKAŃ
KOMPLEKSOWE USŁUGI REMONTOWE POZNAŃ
Abartremonty telefon Abartremonty na Facebook Kontakt
Jesteś na:

Panele winylowe – zamiast laminowanych?

Panele laminowane niepodzielnie triumfują, biją na głowę pod względem popularności wszystkie inne rodzaje podłóg, są bardzo często stosowane dla wykończenia podłogi podczas prac remontowych i wykończeniowych w nowych jak i starszych mieszkaniach i domach, czy może im coś zagrozić?

 

Tylko produkt nowszy, bardziej zaawansowany technologicznie, oferujący o wiele więcej pod względem użytkowym jak i wizualnym, produktem tym mogą być panele winylowe LVT (Luxury Vinyl Tiles), stanowią interesującą alternatywę wobec paneli laminowanych, popytu na nie na razie nie ma co porównywać z popytem na panele laminowane, ale to pewnie tylko z powodu naszych przyzwyczajeń, natomiast wzrost sprzedaży paneli winylowych z roku na rok jest wyraźny.
Technologia wytwarzania paneli winylowych umożliwia zaoferowanie ogromnej ilości wzorów, bo ponad trzysta, powierzchni winylowej można nadać praktycznie dowolny wygląd, jest to materiał w stu procentach syntetyczny, jego właściwości eliminują większość wad które można przypisać panelom laminowanym ale też innym rodzajom podłóg; drewnianym czy kamiennym.
Wzór (tzw. film) który widzimy na panelu winylowym znajduje się w niższej warstwie panela, przykrywa go transparentna warstwa PCV a na niej naniesiona jest jeszcze jedna warstwa poliuretanu też przezroczysta, dzięki temu wzór całkowicie jest zabezpieczony przed jakimkolwiek uszkodzeniem mechanicznym czy też promieniowaniem UV, zaś od spodu, pod warstwą tłoczonego wzoru znajduje się zasadnicza warstwa nośna oraz warstwa wzmacniająca, taka budowa zgoła odmienna od budowy panela laminowanego sprawia że przy normalnym użytkowaniu podłogi wzór się nigdy nie zniszczy, odporność na uszkodzenie mechaniczne jest też o wiele wyższe niż laminatu w znanych nam panelach. Wzór może imitować dowolny materiał; kamień, drewno, może mieć jakąkolwiek grafikę, kolor, tu ograniczeń nie ma żadnych, może ją wyłącznie stanowić wyobraźnia projektantów paneli winylowych.
Panele winylowe wytwarzane są w rożnych rozmiarach, grubościach, różnią się również sposobem ich montażu, są takie które przykleja się do posadzki albo podobnie jak panele laminowane montuje się w systemie łączenia na klik jako podłogę pływającą, nie ma tu żadnych ograniczeń co do metrażu jednolitej podłogi jaką chcemy ułożyć, co ciekawe są też takie panele winylowe, które układa się luzem, nie przesuwają się dzięki spodowi z materiału antypoślizgowego.
Posadzka na której chcemy ułożyć panele winylowe, podobnie jak w przypadku paneli laminowanych i innych rodzajów podłóg musi być płaska, równa, bez niecek i wybrzuszeń, wersja paneli całkowicie odpornych na wodę sprawia, że bez obaw możemy je położyć np. w łazience.
O ile w przypadku panela laminowanego można jego wierzchnią warstwę uszkodzić ostrym przedmiotem, to aby uszkodzić panel winylowy trzeba się naprawdę postarać, ani nie pęknie ani nic z niego nie odpryśnie, gdyż to prawie jednolita zespolona syntetyczna masa, twarda, jednocześnie odpowiednio elastyczna, ale nie znaczy że nie da się tego panela niczym zarysować, tu następny atut, w przypadku wyraźnego zarysowania wierzchniej warstwy poliuretanu można poddać ją renowacji przez nałożenie specjalistycznej powłoki na bazie poliuretanu albo polimeru akrylowego.
Pojemność cieplna i stopień wymiany ciepła z otoczeniem sprawiają że panel winylowy może być z powodzeniem stosowany na ogrzewanie podłogowe, bez podgrzania ma temperaturę otoczenia, w zetknięciu z gołą stopą będzie na pewno cieplejszy od panela laminowanego.
W utrzymaniu czystości jest tak samo łatwy jak panel laminowany, ale dodatkowo jest odporny na poplamienie, posiada też właściwości antystatyczne, zatem nie przyciąga kurzu, ponadto przewyższa panele laminowane w kategorii izolacji akustycznej, znany efekt stukania szczególnie w niezbyt grubych panelach laminowanych tu jest minimalny, ten panel po prostu jest elastyczny i ściślej przylega do podłoża, a wersja panela winylowego z podkładem z korka jeszcze podwyższa ten parametr, a już najlepiej system klejenia do podłoża.

 

Zapoznaj się z innymi artykułami:

Sposoby na nietuzinkowe wykończenie podłogi.

Wybór paneli, ich układanie, przygotowanie podłoża.

 

Opracowanie: Wojciech Gośliński
Data publikacji: 18.03.2015

Oceń artykuł