Właściciele mieszkań czy domów uwielbiają taki rodzaj wykończenia podłóg, gdyż jest relatywnie tani, trwały i ultra łatwy w montażu, estetyczny oraz nie przysparzający problemów w utrzymaniu czystości, panele laminowane królują w naszych czterech kątach.
Choć doskonała, to nadal imitacja.
Panele z zasady imitują naturalną podłogę, z jej rysunkiem i barwą, czasami tak idealnie, że na pierwszy rzut oka trudno rozpoznać, że to nie drewniana podłoga, mimo to, cały czas mamy świadomość, że to zamiennik, takie małe oszustwo, panel laminowany nie ma nic wspólnego z naturą, tylko ją udaje, lecz jeśli nie naśladowałby natury, mając zupełnie inne wzornictwo, pewnie aspekt udawania by zniknął, ogólnie panele podłogowe kojarzymy wyłącznie z takimi mającymi wzory drewnianych desek, lecz panele oferują wzorniczo także zupełnie coś innego.
Rzadko w którym markecie budowlano remontowym lub salonie z wyposażeniem wnętrz dostępne są wzory paneli nie imitujące drewnianych desek, a przecież panele laminowane mogą być wzorniczo różne od tych naśladujących drewno, w takim wypadku obiekcje dotyczące udawania natury nie miałyby w ogóle miejsca.
Monochromatyczny, jednolity kolor będzie tutaj właśnie taką opcją.
Nowoczesne aranżacje mieszkań bardzo często oznaczają stosowanie dużych, jednolitych kolorystycznie detali, w tym też podłóg, tylko jaki wtedy stosować rodzaj podłogi, bardzo drogą posadzkę żywiczną, mało dekoracyjną wykładzinę pcv, trudną w sprzątaniu wykładzinę dywanową, zimną w dotyku płytkę ceramiczną, a dlaczego by nie właśnie bardzo uniwersalnych paneli laminowanych?
Naprzeciw temu zapotrzebowaniu, łamiąc zarazem utarte schematy i przyzwyczajenia w sferze designu paneli laminowanych, wyszła firma Wineo, mająca w swojej bogatej ofercie kolekcję paneli Color, to całkowicie nowa odsłona paneli, intrygujące, nietuzinkowe, monochromatyczne propozycje; w tym biel, czarny, szara umbra, błękitny szafir, rubinowa czerwień, kolekcja obejmuje również panele podobne deseniem do kości słoniowej, stali, lnu czy marmuru azjatyckiego lub carrara, naturalnego wenge, kremowego trawertynu.
Kolekcje paneli Color, zależnie od planów aranżacyjnych i remontowych, występują w dwóch rodzajach wykończenia; matowym oraz w wysokim połysku, z uwagi, że nie muszą już kształtem przypominać drewnianych desek, ich format jest też zgoła odmienny od zwyczajnych paneli, nawiązujący bardziej do formatu płytek ceramicznych, wynoszący 853 x 329 mm.
Wyraziste, kolorowe, jednolite odcienie oraz interesujące desenie w wykończeniu podłogi poznańskiego mieszkania nie musi już oznaczać ograniczania się do stosowania tylko płytek ceramicznych lub wykładzin, wszechstronny i uniwersalny panel może być tutaj komfortowym i oryginalnym rozwiązaniem.
Matowe wykończenie podłogi jest popularne i w wypadku paneli laminowanych wydawałoby się, że bezpieczniejsze, lecz będący w ofercie usługi designerów powracający do łask wysoki połysk, nada wnętrzu blichtru, atrakcyjności i wysublimowania. Aby jednak wysoki połysk nie był narażony na porysowanie, przetarcie czy zabrudzenie, zastosowano podczas produkcji paneli Color nie tylko wzmocnioną budowę, ale też innowacyjną technologię utwardzania, niejako hartowania jego wierzchniej warstwy za pomocą wiązki elektronów, powierzchnia panela staje się w wyniku tego procesu niezwykle twarda i zwarta. Wg specyfikacji produktu panel w opcji wysokiego połysku posiadający klasę użyteczności WR3 spokojnie może być użytkowany także w niektórych wnętrzach komercyjnych, zatem w mieszkaniu o typowym natężeniu ruchu nie będzie żadnych obaw o trwałość połysku.
Panel w wersji matowej lub w połysku ma popularną i sprawdzoną grubość 8 mm, przewyższa jednak większość standardowo produkowanych paneli pod względem trwałości, gdyż płyta nośna Aqua-Protect cechuje się zwiększoną odpornością na oddziaływanie wilgoci, zaś krawędzie paneli są zabezpieczone specjalnym impregnatem, czyni to podłogę naprawdę trudną do uszkodzenia mechanicznego lub pod wpływem wody, panel może być z powodzeniem układany np. w kuchni, zmywanie jest bardziej swobodne, nie trzeba trzymać się reżimu proponowanego przez większość producentów paneli, mówiącym o stosowaniu ledwie wilgotnego mopa.
Jednolite kolorystycznie panele firmy Wineo cechuje wysoka jakość wykonania przekładająca się na trwałość oraz niewątpliwie doskonały walor estetyczny, pozwala designerom swobodnie kreować przestrzeń mieszkalną albo też obiekty biurowe, komercyjne.
Duże, jednolite plamy kolorystyczne w aranżacji.
Podłoga ze swoją wyszukaną i wyrazistą, jednolitą barwą albo ciekawym deseniem, będąc tłem dla mebli i dodatków, w oczywisty sposób wpłynie na styl wykończenia, jako że od niej rozpoczyna się całą aranżację, może jednocześnie stanowić dominujący motyw zdobniczy w remontowanym wnętrzu, stworzyć oczekiwany przez właściciela mieszkania klimat.
Jednolitość kolorystyczna poza tym spotęguje odczucie przestrzeni, tafla matowej lub też lśniącej połyskiem podłogi nieposzatkowana żadnym wzorem, wydawać się będzie większa niż jest w rzeczywistości, dodatkowo biel lub jasne odcienie spowodują niemalże surrealistyczne wrażenie unoszenia się pomieszczenia w przestrzeni, nadadzą naszemu salonowi lub sypialni lekkości, przy czym połysk podłogi doda pokojowi dynamizmu i ekspresji.
Jednolity kolor podłogi będzie z powodzeniem do zastosowania podczas przeprowadzania usługi remontowej we wnętrzu awangardowym, ultra nowoczesnym, minimalistycznym, loftowym lub też industrialnym.
Zapraszam do lektury podobnych publikacji:
Panele z subtelnym efektem błyszczenia – struktura heliochrome.
Innowacyjne panele w wysokim połysku – nowy wymiar jakościowy.
Opracowanie: Wojciech Gośliński
Data publikacji: 14.11.2016