To od niej rozpoczyna się stylizację wnętrza, podłoga jest fundamentem aranżacji, będzie nie tylko definiować charakter remontowanego mieszkania, estetykę jego wykończenia, ale też wpłynie na samopoczucie domowników, a że kolor, prócz desenia i tekstury jest głównym wyznacznikiem designu podłogi i przez to także wnętrza, toteż jego wybór musi być dokonany z rozmysłem, może warto postawić na podłogę rozbieloną, będącą dziś bądź co bądź na topie usługi aranżacji poznańskich mieszkań?
Według kanonu dobrej aranżacji podłoga powinna być najciemniejszym detalem wykończenia w remontowanym pomieszczeniu, z drugiej strony, otwierając się na nowe idee we wnętrzarstwie, spokojnie można potraktować to jako frazes, bardzo jasna podłoga może nie będzie się wpisywać w klasyczną stylizację, raczej w nowoczesną, o awangardowej, loftowej czy minimalistycznej nucie albo w skandynawską, rustykalną, mile widziana także w eko – aranżacji.
Jasna albo rozbielona podłoga ma swoje niezaprzeczalne zalety, może iluzorycznie powiększać pomieszczenie, „rozciągając” je, zapraszając do siebie, niewątpliwie ożywia, rozświetla i rozjaśnia też domową przestrzeń, sprawiając, że staje się ona przytulna, nastrojowa, optymistyczna i lekka, przepełniona pozytywną energią, rozbielona podłoga może kreować przestrzeń mieszkalną pełną naturalności i bezpretensjonalnej prostoty.
Od jasnej podłogi odbija się o wiele więcej naturalnego światła niż od wersji ciemnej, bardzo jasne podłogi, np. rozbielona szarość, piaskowy, écru, jako uniwersalne i neutralne odcienie, są doskonałą bazą aranżacyjną oraz idealnym tłem dla mebli i pozostałych detali wykończenia, zaś niemalże biała podłoga, sprawi ponadto wrażenie surrealistycznego unoszenia się wnętrza w przestrzeni, które wygląda wtedy lekko, sterylnie czysto i bardzo przestronnie.
Jasne podłogi, w przeciwieństwie do ciemnych, nie mają ograniczenia w kwestii ich zastosowania względem wielkości pomieszczenia czy jego nasłonecznienia, będą się nobliwie prezentować w niewielkiej sypialni, łazience, kuchni czy też w obszernym salonie we wspólnej strefie z jadalnią i kuchnią.
Do jasnej podłogi łatwiej jest dopasować kolory ścian i wyposażenia, mogą być ciemniejsze jak i pastelowe, zimne albo ciepłe, jest bezpieczniejszym rozwiązaniem niż wersja ciemnej podłogi w kontekście usługi aranżacji mieszkania, dając więcej swobody firmie projektowej, tutaj meble najlepiej jeśli nie będą wiele ciemniejsze od podłogi, o subtelnych i czystych barwach, bez ciężkich zdobień, charakteryzujące się lekką, baz mała ażurową linią nawiązującą do lekkości jasnej podłogi.
Decydując się na rozbielony kolor podłogi należy patrzeć na remontowane wnętrze całościowo, dopasowując do niej kolorystykę mebli, dodatków, detali dekoracyjnych, kontrast kolorystyczny między jasną podłogą a pozostałym wyposażeniem i wykończeniem powinien być subtelny i wysmakowany, z przejściami tonalnymi, zważyć równiej trzeba, że podłoga należy do tych elementów wykończenia w mieszkaniu, który najrzadziej wymieniamy, toteż warto pomyśleć na ile jej barwa będzie uniwersalna, umożliwiająca od czasu do czasu niewielką metamorfozę wnętrz bez konieczności ich kompleksowego remontu.
Jaki materiał na jasną podłogę?
Wbrew utartym schematom, jasna podłoga wcale nie jest niefunkcjonalna choćby w sferze utrzymania jej w nienagannej czystości, to właśnie na jasnej podłodze mniej widać kurz, ale wybierając ją do naszego mieszkania powinniśmy brać też pod uwagę stronę praktyczną, co będzie miało przełożenie względem tego, z jakiego materiału ona będzie.
Moda na jasne podłogi wymusza na producentach oferowanie odbiorcom usługi remontowej i wykończenia rozmaitych materiałów, o różniącej się teksturze, deseniu czy formie, gwarantujących, że „jasność” na podłodze okaże się trwała, elegancka i praktyczna.
Podłogi drewniane.
Rozbielanie drewna czy wręcz malowanie go na biało jest kwintesencją stylizacji skandynawskiej, a powstało ono z potrzeby rozjaśniania pomieszczeń w rejonie geograficznym, w którym nie ma zbyt wiele słonecznych dni, im bardziej na północ, tym są krótsze, kreowanie klimatu przestronnego, jasnego i przytulnego wnętrza z powodzeniem zaadaptowane zostało również i w krajach, w których słońca nie brakuje, w Polsce ma dziś sporo zwolenników.
„Efekt skandynawski” jest do uzyskania poprzez rozbielanie na etapie usługi renowacji podłogi desek drewnianych, parkietu i to nawet dębowego, wykorzystuje się tutaj olej z pigmentami, lakiery wodne zastosowane na bejcę, bejcolakiery, zważyć trzeba, że rozbielenie drewna możliwe jest tylko gdy nie będzie zabezpieczone lakierem, olejem, czyli po cyklinowaniu.
Firmy oferują gotowe jasne podłogi, fabrycznie barwione, mogą być trwalsze niż te po renowacji w mieszkaniu, gdyż utwardzaniu lakieru pomaga naświetlenie go promieniami UV, do dyspozycji odbiory usługi mają podłogę litą, dwuwarstwową (tzw. finishparkiet) czy trójwarstwową (drewniane panele warstwowe / np. deska barlinecka).
Jasna, rozbielona podłoga daje najlepszy estetyczny efekt, gdy wyeksponowane jest usłojenie i rysunek drewna, tutaj dobrym materiałem jest dąb, charakteryzujący się bogatym usłojeniem i taninami odmiennie reagującymi na różne substancje chemiczne, ale również jesion czy sosna mogą dawać zadowalające efekty.
Wybarwianie drewna na biało pozwala na uzyskanie różnorodnego designu, koherentnego z nowoczesnymi, tudzież minimalistycznymi pomieszczeniami, także loftowymi w przypadku zabarwienia na biało, jasno-szaro czy écru, zaś desek barwionych bejcą nierównomiernie, gdzie przeziera naturalna barwa drewna, ze stylizacją klasyczną, industrialną, a w wersji celowego postarzania drewna (patynowania, przetarcia), z wnętrzami rustykalnymi, retro, tradycyjnymi, choć nie tylko z nimi, w imię popularnego łączenia stylów, harmonizującego również i w przestrzeni nowoczesnej, w której kontrast starego z nowym oswaja i ociepla salon, sypialnię.
Drewniana podłoga, szczególne lita, może być inwestycją na lata, ma taką zaletę, że remont mieszkania polegający na całkowitej odmianie designu pomieszczenia, zawierać może usługę jej renowacji i zmianę koloru, co nie uda się przy wszystkich innych rodzajach podłóg, chęć zmiany koloru wymagać będzie ich wymianę.
Płytki ceramiczne.
Są najtrwalszym rozwiązaniem, gres szkliwiony czy terakota wytrzymają wiele lat, kłopot może być jedynie z gresem naturalnym (polerowanym), nie posiadającym szkliwa, wymaga impregnowania, może po jakimś czasie ulec miejscowemu zmatowieniu, a też poplamieniu niektórymi sokami owocowymi i produktami spożywczymi.
Deseń płytki ceramicznej w szerokim spektrum wyboru, zaspokoi zwolenników awangardowego betonu i oczywiście drewnianej podłogi, płytek naśladujących rozbielone, postarzane czy przetarte drewno z wyraźną fakturą słojów i rysunku drewna.
Szczeliny między jasnymi czy białymi płytkami z zasady wypełnia się fugą pod kolor płytek, lecz biała fuga cementowa na podłodze szybko może ulec zabrudzeniu, bezpieczniejsze jest zastosowanie kontrastującej fugi, np. neutralnej szarej, tworzącej wtedy wzór na podłodze albo fugi białej, ale epoksydowej, mającej małe pory, niewchłaniającej substancji powodujących zabrudzenia m.in. tłuszczu.
Panele laminowane lub LVT.
Różnorodność desenia, koloru i faktury jest tu ogromna, dobrej jakości panel potrafi niemalże doskonale imitować nie tylko drewno, ale też kamień, terakotę, płyty betonowe, metal, skórę czy szkło, oddając pełnię tekstury tych materiałów, w tym kamienia nadszarpniętego zębem czasu, desek z wybarwieniami i wgnieceniami, lśniącego szkła, spatynowanego metalu, chropowatej albo satynowej skóry, tekstura oraz deseń w rozbielonym wydaniu tych podłóg gwarantuje wielką swobodę aranżacji wnętrz poznańskich mieszkań, praktyczne w dowolnym stylu wykończenia, w kwestii trwałości, lepsze będą panele LVT, co wynika z ich stuprocentowej odporności na oddziaływanie wody.
Wykładzina linoleum lub posadzka żywiczna.
Pierwszy materiał składa się z naturalnych komponentów (nie mylić linoleum z wykładziną PCV), drugi to wysoce przetworzony produkt, w sytuacji rozbielonej albo białej podłogi obydwa rozwiązania mają kapitalną przewagę nad wszystkimi innymi rodzajami podłóg, nie mają spoin, (linoleum można łączyć bezspoinowo zgrzewarką), tworzą monolit na całej podłodze, przez to dodatkowo powiększają optycznie remontowane wnętrze, odpada problem zabrudzenia fugi, uszkodzenia panela czy deski poprzez zalanie wodą, są niezwykle trwałym i najbardziej higienicznym rozwiązaniem dla alergików, idealnym dla osób uwielbiających sterylną czystość i łatwość pielęgnacji podłogi, należą do wyspecjalizowanej usługi firmy od wykończenia mieszkań w Poznaniu.
Podobne artykuły:
Linoleum w mieszkaniu – zalety takiego wykończenia podłogi.
Podłoga betonowa w aranżacji wnętrz.
Wykładziny naturalne, jako zdrowa podłoga dla eko aranżacji.
Artykuł opracował: Wojciech Gośliński
Data publikacji: 28.06.2018