WYKOŃCZENIA WNĘTRZ POD KLUCZ, REMONTY MIESZKAŃ
KOMPLEKSOWE USŁUGI REMONTOWE POZNAŃ
Abartremonty telefon Abartremonty na Facebook Kontakt
Jesteś na:

Biała listwa przypodłogowa w aranżacji wnętrz.

Efektowną aranżację wnętrza zapewnia nam właściwe dobranie elementów wyposażenia harmonizujących z wystrojem i materiałami wykończeniowymi, szczegóły będą tu bardzo istotne, gdyż mogą doskonale domknąć całą kompozycję oraz uwypuklić styl konkretnego wnętrza, jednym z takich szczegółów niewątpliwie będzie listwa przypodłogowa, jest to element wykończeniowy wystroju, który może rzutować na charakter wnętrza, spowodować, że okaże się ono bardziej szykowne, eleganckie i wysublimowane. O wytworności i oryginalności listwy przypodłogowej decyduje nie tylko rodzaj materiału, z jakiego została zrobiona czy kształt, kolor będzie miał w tym wypadku bardzo ważny wpływ, często najważniejszy.

 

Biały kolor listew nie jest w naszym kraju zbyt popularny, w przeciwieństwie do krajów kultury anglosaskiej, niska popularność wynika głównie tylko z konserwatyzmu, nie zaś z przejawów zdrowego rozsądku, na białą listwę decydują się zazwyczaj ludzie otwarci na nowe idee i nowatorskie rozwiązania w aranżacji wnętrz. Zaletą białej listwy przypodłogowej jest wytworzenie wnętrza z charakterem i z nutą luksusu, biel listwy wyraźnie, ale wizualnie „miękko” oddziela od podłogi kolorystykę i fakturę ścian, dobrze je zarazem uwydatniając, ponadto pomieszczenie otrzymuje wyrazisty kontur, a biała listwa sprawia że wnętrze jest piękne, estetyczne i praktyczne wykończenie, salon, sypialnia, gabinet czy inne wnętrze z białą listwą jest szalenie uniwersalne, jednocześnie wydaje się bardziej przestronne a cała aranżacja zyskuje na lekkości i finezji. Biały kolor listew harmonizuje praktycznie z każdą barwą jak również z dowolną fakturą, na zasadzie nie drażniącego kontrastu czy łagodnego barwnego przejścia, biel dobrze też oddziela różniące się tekstury, np. gładkość podłogi od chropowatości kamienia dekoracyjnego, tynku strukturalnego bądź innej strukturalnej dekoracji ściennej, znakomicie je wówczas eksponując. Biała listwa jest doskonałym rozwiązaniem gdy mamy kłopot z dopasowaniem koloru listwy do drewnianej podłogi, która często będzie miała inną tonację, wzór oraz rysunek czy usłojenie, niż listwa, co może burzyć harmonię kompozycji, biała listwa załatwia nam ten problem całkowicie. Biała listwa jest idealna, gdy stolarka drzwiowa też jest w tym samym kolorze, stanowiąc wtedy schludne i estetyczne zwieńczenie podłogi i obramowanie ścian, połączenie białej listwy z białymi elementami wykończeniowymi czy też meblami, wprowadzi do wnętrza ład, porządek oraz miły, przyjazny nam klimat. Biel jest co prawda czysta, świeża, dająca poczucie przestrzeni, ale równocześnie jest zimna, chcąc przełamać jej chłód i zrównoważyć barwny bilans, skomponujmy z bielą ciepłe kolory ścian, tym bardziej jeśli podłoga nie będzie miała ciepłej barwy. Ponadczasowość i wszechstronność, to zalety białej listwy, jest mile widziana zarówno w wystroju klasycznym, stylowym oraz nowoczesnym, zależnie od stylu dopasować możemy listwę ornamentową, o skomplikowanym, bogatym profilu lub gładką, wysoką bądź niską. Ta bardziej ornamentowana nawiązuje do tradycji, przywodzić może na myśl wytworną, bez mała pałacową dekorację i sztukaterię, pasować będzie do wnętrz budownictwa secesyjnego i stylizowanego, jednocześnie subtelnie uproszczona listwa będzie się komponować ze współczesną, funkcjonalną aranżacją. Biały kolor listwy przypodłogowej współgra z panującymi trendami i coraz częściej proponowany jest przez projektantów wnętrz, wspaniale podkreśli styl wnętrza, poza tym podniesie też jego prestiż.

 

Z jakiego materiału kupimy listwy zależy od zasobności portfela i stylu wykończenia, najtańsze będą listwy z PCV, nadające się do prostych, niezbyt udekorowanych wnętrz, są dość trwałe, ale gołym okiem widać ich sztuczność, w zamian tylko one oferują podążanie za nierównościami w podłodze i ścianie, gdyż są bardzo giętkie, wyposażone są też w elastyczne, gumowe ok. 3 milimetrowe krawędzie. Listwy z MDF-u obłożone białą okleiną są bardziej estetyczne, jednak są sztywne, wrażliwe na zarysowanie i zdarcie okleiny, szczególnie na narożnikach okleina podatna jest na odklejenie się pod działaniem wilgoci np. podczas mycia podłogi, tu trwalsza i estetyczniejsza będzie listwa MDF z okleiną fornirowaną lub najlepiej listwa z litego drewna też pokryta fornirem. Ciekawym rozwiązaniem będzie listwa z utwardzonego polistyrenu, jest odporna na uszkodzenia, w ogóle nie wrażliwa na wilgoć, ewentualne uszkodzenia powierzchni można zaszpachlować i wymalować, jest wygodna w montażu i praktyczna, wszelkie szczeliny między listwą a ścianą wypełnić można akrylem, następnie całość zamalowując emalią akrylową. Najbardziej ekskluzywna, zarazem mająca najlepsze walory estetyczne, ale też użytkowe będzie listwa z pełnego drewna, dobrze jak egzotycznego, jest wtedy super twarda, mało wrażliwa na wilgoć, pomalowana lakierem akrylowym, zatem gdyby się zniszczyła, po zdemontowaniu można poddać ją renowacji i z powrotem zamontować, aczkolwiek warunkiem montażu tej listwy jest posiadanie idealnie prostych podłóg oraz ścian, im wyższa będzie listwa, tym bardziej sztywna, szczeliny między listwą a ścianą można co prawda wypełnić akrylem, ale zamalowując go na kolor ściany.

 

Przeczytaj także artykuły:

Czym jest korek naturalny?

Korek naturalny, podłogowy.

 

Opracowanie: Wojciech Gośliński
Data publikacji: 20.10.2013

Oceń artykuł