Technologia produkcji płytek typu slim została opracowana wedle potrzeb szeroko pojętego rynku wykończenia wnętrz, zarówno odbiorców usługi aranżacji mieszkań pod klucz jak i firmy projektowe zafascynowały możliwości jakie w sferze designu niosą za sobą te gigantyczne płytki, raz, że spoin liniowo jest ultra mało w porównaniu do przeciętnej wielkości płytki ceramicznej, dwa, to kreowanie przestronnych wnętrz, a to za sprawą monolitycznych, dużych płaszczyzn nie poprzecinanych spoinami, przy czym niektóre powierzchnie mogą zostać pokryte taką płytką całe, od narożnika do narożnika.
Niemniej jednak aby nie było za różowo, każdy odbiorca usługi remontowej i wykończenia mieszkań pod klucz na tego typu realizację musi mieć konkretnie grubszy portfel, prócz faktu, że płytki slim do tanich nie należą, to usługi układania płytek slim należą do wybitnie niszowych, firm specjalizujących się w tym zadaniu w Poznaniu jest jak na lekarstwo, większość wykonawców odpuszcza sobie temat w przedbiegach, jakkolwiek nie ma się czemu dziwić, logistykę związaną z układaniem slimów zaliczyć można do tej co bardziej skomplikowanej i absorbującej każdego poznańskiego płytkarza, transport, obróbka (cięcie, wycinanie otworów) i klejenie trudnych w manewrowaniu, twardych a jednocześnie dość kruchych płyt jest szalenie czasochłonne, operacja wymaga, prócz standardowych zdolności manualnych płytkarza, ultra precyzji, stoickiej cierpliwości, przemyślanych decyzji, kilkuetapowej kontroli poczynań, stosowania specjalistycznych (nie tanich) narzędzi, toteż relatywnie usługi układania tych płytek są bardzo drogie.
Płytki slim z uwagi na swoją wielkość rzędu np. 100×100 czy 100×300 cm nie mogą być za grube, gdyż w wielu przypadkach ich ciężar ograniczałby albo w ogóle uniemożliwiałby ich montaż, toteż opracowano technologię wytwarzania płyt pocienianych (lżejszych), w postaci spieku kwarcowego albo (najczęściej) gresu, którego komponentami są mieszanki glin oraz zmielonego kruszywa skalnego, po sprasowaniu masy pod wysokim ciśnieniem i ukształtowaniu płytki, następuje jej wypalanie w bardzo wysokiej temperaturze, płytki mają grubość od 3 do 9 mm, na podłogę dedykowane są te najgrubsze, na ściany zaś mające 3-6 mm, dla poprawienia parametrów technicznych płytki mogą być od spodu wzmacniane siatką z włókna szklanego.
Jego wielkość musi gwarantować techniczną możliwość ułożenia płytek gigantów, dla przykładu pomieszczenie wc o wymiarach 90×120 cm nie nada się na układanie płytek o formacie 100×300 cm, można je oczywiście odpowiednio przyciąć, tak aby osiągnąć efekt: jedna ściana / jedna płyta, ale pozostanie kwestia wniesienia płytki poprzez otwór drzwiowy oraz w ogóle manewrowania płytą w remontowanym wnętrzu mieszkania, jedynie efektywną, empiryczną metodą sprawdzenia czy manewr się powiedzie może być przycięcie płyty g-k wg wymiaru płyty slim i próba jej wniesienia i zamontowania (na sucho) na żądanej powierzchni.
Zazwyczaj wnętrze typu łazienka jest zbyt małe, aby pozwoliło na obróbkę w nim wielkiej i wymagającej obchodzenia się z nią jak z jajkiem płyty, niezbędne do tego typu operacji jest pomieszczenie najbliżej sąsiadujące, ale wystarczająco duże dla ułożenia płyty w poziomie na odpowiednio dużym stole, wokół którego płytkarz z firmy remontowej powinien mieć możliwość swobodnego poruszania się, są sytuacje kiedy to prace te muszą być wykonywane na zewnątrz budynku, ale mówimy tutaj o domku jednorodzinnym, gdyż w budynku wielorodzinnym taka usługa byłaby przerostem formy nad treścią sfery wykończenia mieszkania pod klucz, niemniej alternatywą dla inwestora „uparciucha”, tudzież projektanta wnętrz „wizjonera/fantasty” pozostaje pełna obróbka i przygotowanie właściwego wymiaru płyty gotowej pod klejenie do ściany / podłogi wykonane u firmy np. kamieniarskiej czy wykonującej usługi obróbki płyt (przycinanie, wycinanie i wiercenie otworów, ukosowanie/szlifowanie krawędzi pod kątem 45º) w swoim zakładzie, nota bene, w dobie specjalizacji usług tego typu zlecenie dla takiego usługodawcy od poznańskiej firmy remontowej w specjalizacji wykończenia mieszkań pod klucz nie jest dziś rzadkością.
Tutaj wymagania to najwyższa półka jakościowa, prócz, jak w sumie pod każdy format płytek musi być ono wypoziomowane, nośne, stabilne geometrycznie, tj. pozbawione krzywizn i nieodkształcalne, ale ponadto musi być idealnie równe, otóż o ile przy płytce grubszej, mniejszego formatu, dopuszczalne jest przyklejenie płytki na nierównomiernej grubości warstwę kleju celem podrównania podłoża, o tyle przy cienkiej płycie slim jest to wykluczone, różniąca się grubością warstwa kleju może spowodować jego nierównomierny kurcz podczas schnięcia/wiązania, w efekcie doprowadzić do powstania mikropęknięcia płyty albo w ogóle w pełni widocznego pęknięcia.
Płytkarz z najętej firmy remontowej przed realizacją usługi układania płytek slim musi dokładnie długą poziomicą sprawdzić równość podłoży, reżim technologiczny jest tu na tyle wysoki, że rzadko się zdarza, aby nawet w nowym deweloperskim mieszkaniu przygotowanym dla wykończenia pod klucz jego wnętrz podłoże nie wymagało korekt, wykorzystuje się wówczas dedykowane produkty, np. na ściany zaprawę wyrównującą firmy Atlas ZW 330, ZW 50, natomiast na posadzkę charakteryzującą się doskonałą rozlewnością, cementową masę samopoziomującą Atlas SMS 15, SMS 30 (sms 30 oznacza możliwość wykonania jednolitej warstwy w przedziale 3-30 mm).
Płytki slim dają odbiory usługi ciekawą alternatywę klejenia ich na istniejącą okładzinę ceramiczną, dzięki niewielkiej grubości 3-5 mm oraz niedużemu ciężarowi w przeliczeniu na m2, remontowane wnętrze, np. łazienki nie utraci zbytnio na kubaturze, zaś podłoże konstrukcyjne nie zostanie zanadto obciążone.
Specjalna ramka z przyssawkami, zestaw do transportu płyt wielkoformatowych, ręczna przecinarka z prowadnicą i zaciskami/przyssawkami to bezwzględna podstawa, pozostały park narzędziowy nie może być niskiej jakości, płyty slim wrażliwe są na zbyt duże drgania, wiercenie otworu wiertarką bez regulacji obrotów, byle jakiej jakości otwornicą diamentową i to na sucho, stosowanie tarczy diamentowej o charakterystyce nie zmniejszającej drgań, to wysokie prawdopodobieństwo pęknięcia płyty, która do tanich nie należy, niezbędne narzędzia również są dość drogie, ponadto spora tu odpowiedzialność, zatem i usługi układania płytek slim nie są tanie.
Płytki slim jak każde płytki wielkoformatowe potrzebują dłuższego czasu na aplikację/docelowe zamontowanie pojedynczej płyty, oczekuje to od kleju długiego czasu otwartego, ponadto płytki slim na powierzchniach pionowych należy kleić na odkształcalną zaprawę klejową o minimalnej klasie C2S1, mogą to być kleje o normalnym czasie wiązania, stosowane przez wiele poznańskich firm remontowych w specjalizacji wykończenia mieszkań pod klucz, np. Atlas Ultra Geoflex, Atlas Plus czy Atlas Plus Biały albo Atlas Plus Express (klej szybkosprawny), natomiast na podłogi dedykowany jest typowy klej rozpływny np. Atlas Plus Mega (szary lub biały), na powierzchni poziomej należy w 100% wypełnić przestrzeń między płytką a podłożem, przy płytkach wielkoformatowych jest to osiągalne wyłącznie z klejem rozpływnym.
Żaden rodzaj okładziny ceramicznej nie może być układany bezspoinowo, tj. na styk, skoro realizacja opiera się na płytkach gigantach, pewnie nie jednego projektanta wnętrz czy odbiorcę usługi wykończenia mieszkania pod klucz korci stworzenie jednej, bezspoinowej, monolitycznej tafli, należy o tym zapomnieć, powstające w materiale ceramicznym naprężenia wywołane „pracą” podłoża, zmianami temperatury ma za zadanie kompensować właśnie kilkumilimetrowa szczelina/spoina międzypłytkowa wypełniona fugą, która szczególnie przy wielkich płytkach powinna się charakteryzować podwyższoną elastycznością, o „twardzielu”, czyli fudze epoksydowej raczej więc trzeba zapomnieć, zresztą ewentualna próba jej usunięcia może się skończyć uszkodzeniem krawędzi płytki.
Fugowanie powinno się wykonać znacznie później od zakończenia układania płytek, niż przy płytkach do formatu powiedzmy 60×60 cm, a to z uwagi na liniowo mniejszą ilość spoin, co wydłuża czas odparowywania wilgoci z kleju spod tak dużej płytki, normowe/optymalne warunki dla fugowania to 21ºC oraz wilgotność ok. 55%.
Układanie formatu slimów większego niż 100×100 cm bezwzględnie wymaga pracy przynajmniej dwuosobowej ekipy płytkarzy, i to pomimo zastosowania specjalistycznych narzędzi ułatwiających pracę, m.in. takich do bezpiecznego przenoszenia płyt, a zważyć trzeba, że po nałożeniu warstwy kleju na płytę (zalecana jest kombinowana metoda klejenia płytek, tj. klej na podłożu nałożony pacą zębatą mim. 6 mm oraz płytce poprzez dokładne wtarcie w nią i wymodelowanie kleju pacą zębatą 4 mm), jej ciężar może się zwiększyć o połowę, każdy niekontrolowany ruch wywołujący zbyt duże naprężenie struktury płyty może spowodować jej pęknięcie, „śpiesz się powoli” jest adekwatne przy tej operacji.
Fakt, gres slimów jest twardy, tworzący na opłytkowanej powierzchni bardzo trwałą powłokę, niewrażliwą na uszkodzenia mechaniczne, ale płyta ta podczas usługi montażu ma ograniczoną plastyczność, uwaga, jest bardzo cienka, toteż jest relatywnie stosunkowo bardziej krucha w odniesieniu do płytek gresowych o standardowej grubości wynoszącej ok. 10 mm (występującej u płytek do formatu np. 60×120 cm), co jest niezwykle istotne w fazie jej układania.
Płytek slim nie wolno przycinać w tzw. „elkę”, wielkość slima w połączeniu z jego niewielką grubością przekłada się na innego typu naprężenia niż płytek mających 10 mm grubości, powiedzmy do formatu 80×80 cm, naprężenia konstrukcyjne podłoża mogą spowodować pęknięcie tak przyciętej płyty z tydzień, miesiąc albo z rok po jej przyklejeniu, tutaj konsultacja projektanta wnętrz (teoretyka) z płytkarzem (praktykiem) jest nieoceniona dla odbiorcy usługi remontowej i wykończenia pod klucz jego mieszkania.
Zobacz koniecznie:
Aplikacja mozaiki w aranżacji łazienki – strona użytkowa i wykonawcza.
Impregnacja, konserwacja, pielęgnacja okładzin ceramicznych i kamiennych.
Układanie płytek na drewnianym stropie a jego przystosowanie / remont.
Układanie bezfugowe płytek – czy ma uzasadnienie?
Opracował i podzielił się wiedzą: Wojciech Gośliński
Opublikowano: 03.11.2019