WYKOŃCZENIA WNĘTRZ POD KLUCZ, REMONTY MIESZKAŃ
KOMPLEKSOWE USŁUGI REMONTOWE POZNAŃ
Abartremonty telefon Abartremonty na Facebook Kontakt
Jesteś na:

Płytki ceramiczne. Na co zwrócić uwagę przy aranżacji wnętrza?

Różnorodność faktur oraz formatów, ogromny wybór odcieni i kolorów płytek ceramicznych sprawia, że możliwe jest zrealizowanie wszystkich pomysłów klienta, osiągnięcie zdumiewających efektów wizualnych przy formowaniu przestrzeni wnętrza.

Płytki ceramiczne zwykle kupuje się zważając na ich fizyczne bezpieczeństwo, komfort, pożądany efekt dekoracyjny oraz ekonomiczność; cena zakupu to jedno, a parametry płytki, przekładające się na jej żywotność, to drugie.
To, jakie płytki wybierzemy: ciemne, czy jasne; o wyrazistym wzorze, czy delikatnym lub wręcz gładkie; połyskujące, czy matowe ma kapitalny wpływ na to, jaki osiągniemy efekt końcowy. Stosując ciemniejsze, czy jaśniejsze odcienie wpływamy na optyczną zmianę wielkości wnętrza, ciemne kolory zmniejszą optycznie wnętrze, natomiast jasne powiększą. Wnętrze wąskie i długie możemy optycznie poszerzyć i skrócić wykładając szerokie ściany płytkami w ciemniejszych odcieniach, natomiast jaśniejszymi wąskie ściany.
Oprócz wyboru koloru istotnym jest też wybór faktury i wzoru płytek. Wybierając płytki o niewyraźnym wzorze do małego pomieszczenia możemy sprawić, że będzie wydawało się bardziej przestronne, a płytki o wyrazistym wzorze zawsze będą optycznie zmniejszać wnętrze. Neutralnie-jeśli chodzi o powiększenie bądź zmniejszenie pomieszczenia “zachowają” się płytki gładkie, bez wzoru.

 

Wykładając płytkami ścianę do samego sufitu stwarzamy wrażenie wyższego pomieszczenia, odwrotny efekt osiągniemy kończąc położenie płytek kilkadziesiąt centymetrów od sufitu, lub gdy podzielimy ścianę w poziome paski z dopasowanych wielkością płytek różniących się odcieniami i kolorami lub wkomponowując listwy dekoracyjne i dekory.
Pionowy, czy poziomy układ płytek ma również wpływ na optyczne poszerzenie lub podwyższenie wnętrza: układane poziomo poszerzają pomieszczenie, z kolei układane pionowo podwyższają.
Wnętrze z płytkami glazurowanymi jest bardziej świetliste, wynika to z dobrze odbijającej światło, powodującej refleksy świetlne błyszczącej powierzchni. Ciemniejsze kolory lepiej wyglądają na podłodze niż na ścianie, gdyż są cięższe. Na podłogę zaleca się wybierać płytki o większej odporności na ścieranie, zginanie i nieśliskie, płytki o chropowatej powierzchni są szczególnie zalecane gdy podłoga będzie często mokra.płytki ceramiczne na co zwrócić uwagę przy aranżacji wnętrza

 

Podłogowe płytki glazurowane dzielimy na 5 klas ścieralności. Kuchnia, salon, przedpokój wymagają zastosowania płytek o klasie ścieralności nie niższej, niż 3 klasa. 5-ta klasa ścieralności przewidziana jest do pomieszczeń intensywnie użytkowanych, zarówno mieszkalnych jak i lokali użytkowych.
Dostępne są płytki glazurowane i nieglazurowane. Powierzchnia płytki glazurowanej wykonana jest z nieprzepuszczającej wody szkliwionej warstwy, czyli glazury. Glazura jest odporna na pęknięcia i ma wytrzymałość termiczną, a szczególnie odporne termicznie są płytki glazurowane mrozoodporne do zastosowania na
zewnątrz.
Wykańczając jedno wnętrze kupujemy płytki o tym samym kodzie, odcieniu i kalibrze. Jeśli w jednym pomieszczeniu mają być wyłożone płytki o różnych kodach należy zważać, aby były o jednakowym kalibrze.
Pamiętajmy, że płytki o gładkiej powierzchni są łatwiejsze w utrzymaniu czystości, a płytki podłogowe fakturowane szybko się zabrudzą.
Ustalając metraż powierzchni do położenia płytek należy kupić ok. 15% więcej płytek niż wskazują wyliczenia, ostateczna nadwyżka do zakupu uzależniona jest od wielkości płytek, pomieszczenia i projektu ułożenia płytek.

 

Inne artykuły:

Gres i jego wszechstronność.

Czy parametry techniczne płytek są istotne? Zobacz kluczowe właściwości.

 

Opracowanie: Wojciech Gośliński
Data publikacji: 25.06.2011

Oceń artykuł