Jego zastosowanie podczas realizacji remontowych i wykończenia mieszkań pod klucz czy wnętrz komercyjnych jest wyjątkowo niszowe, dane mówią o rządzie wielkości 1,5% udziału kleju białego w sprzedaży w Polsce klejów do okładzin ceramicznych czy kamiennych, sytuacja wynikać może z liczeniem budżetu remontowego (klej biały może być o ok. 15-20% droższy od szarego tej samej klasy), tudzież z przywiązania wykonawców, odbiorców usługi do stereotypów, jakkolwiek klej wyprodukowany na bazie białego cementu portlandzkiego ma o wiele szersze zastosowanie niż standardowo stosowany, tradycyjny klej na bazie szarego cementu, ponadto charakteryzuje się doskonałymi parametrami technicznymi, a mimo to jest mało popularny.
Firmy remontowe przy przedsięwzięciu wykończenia wnętrz mieszkań pod klucz klej biały stosują do konkretnych zadań, głównie wtedy kiedy trzeba, m.in. przy płytkach nasiąkliwych, które klej szary może przebarwić, zatem zwykle do klejenia:
Przezorny płytkarz podczas świadczenia usługi układania płytek we wnętrzu mieszkania użyje kleju białego za każdym razem, kiedy to nie będzie miał pewności w sferze właściwości płytek, które będzie kleił, w żargonie poznańskich płytkarzy, firm wykonawczych funkcjonuje maksyma, że klej biały wybacza błędy, jest po prostu bezpieczniejszy, to wyjątkowa i bardzo ważna cecha tego kleju, każdy z płytkarzy powinien wiedzieć, że klej wyprodukowany na bazie szarego cementu może spowodować trwałe przebarwienie wszelkich okładzin przejawiających się specyficznymi właściwościami.
Ryzyko przebarwień
Identycznie jak szary cement portlandzki, również i biały wytwarza się z podobnych technologicznie warunkach, aczkolwiek o różnicy między cechami szarego a białego cementu decydują trzy istotne kwestie:
Jego komponenty zawierają bardzo mało zanieczyszczeń oraz tlenków barwiących (głównie tlenku żelaza, ale też manganu, tytanu i chromu), ich ilość jest mniejsza lub równa wartości 0,3% masy klinkieru portlandzkiego, końcowy produkt to bardzo jasne, niemalże białe spoiwo, koszt produkcji jest wyższy o około połowę od produkcji cementu szarego, jednak w zamian biały cement portlandzki może się pochwalić unikatowymi cechami, to m.in.:
Najistotniejszym składnikiem kleju, definiującym de facto parametry wytrzymałościowe oraz kwestię jego przyczepności do podłoża jest spoiwo, a jest nim cement portlandzki, jego ilość w gotowej mieszance zaprawy klejowej do urobienia z wodą wynosi od 20 do 40%, reszta to kruszywo o różnej frakcji oraz specjalnie dobrane dodatki modyfikujące, decydujące o parametrach roboczych oraz właściwościach gotowego kleju (to m.in. czas otwarty pracy z klejem, odkształcalność, brak spływu).
Klej biały i szary nie różnią się wyłącznie kolorem, jak by niektórzy myśleli, otóż cement biały i szary mają odmienne właściwości, toteż w obydwu rodzajach kleju jego ilość jest różna, inne również są tutaj; rodzaje dodatków modyfikujących, kruszywo kwarcowe (dla kleju białego jasne), mączka pełniąca funkcję wypełniacza.
Surowce te charakteryzują się względną lub wysoką kapilarnością, tj. nasiąkliwością zarówno powierzchni płytek jak i samej ich wewnętrznej struktury spowodowaną obecnością w owej strukturze tzw. mikroporów, tj. sieci kanałów kapilarnych mających różne kształty, przekroje oraz średnicę, mikropory mogą być otwarte, łącząc się wzajemnie tworzą ciągłą formę albo zamknięte, tj. otoczone litym materiałem tworząc pustki w surowcu.
Średnica, wielkość, rodzaj czy ilość mikroporów wpływa na parametr porowatości a zatem i nasiąkliwości surowca, w efekcie kamień w większym lub mniejszym stopniu staje się podatny na oddziaływanie wilgoci, którą zawiera zaprawa klejowa.
Po jej nałożeniu i wyprofilowaniu na spodzie płytki, zanieczyszczenia kruszywa, wszelkie składniki szarego cementu, także tlenki m.in. żelaza czy związki chemiczne występujące w wodzie zarobowej, za sprawą wody oraz mikroporów transportowane są w głąb struktury kamienia, po wyparowaniu wody na stałe pozostają wewnątrz mikroporów, świeżo co przyklejone płytki mogą wyglądać fatalnie, powstałe po użyciu szarego kleju nieestetyczne przebarwienia są nie do usunięcia, okładzina nie powróci do pierwotnego wyglądu, tymczasem zastosowanie kleju białego to stuprocentowy pewnik uniknięcia tychże sytuacji, frustracji odbiorcy usługi i poniekąd wstydu, tudzież odpowiedzialności finansowej płytkarza z poznańskiej firmy remontowej od wykończenia wnętrz mieszkań.
Klej biały sprawdzi się bezbłędnie w czasie usługi układania płytek, niezależnie od rodzaju okładziny, jej właściwości, w tym nasiąkliwości.
W przypadku bardzo cienkich płytek kamiennych, np. marmuru, niewielkie przebarwienia przez ok. jeden tydzień mogą być widoczne, jakkolwiek ustąpią po całkowitym odparowaniu wody z kleju.
Szczególnie spod jasno wybarwionych płytek szklanych szara zaprawa klejowa będzie wyraźnie przezierać, niemniej jednak płytkarz musi tu zważać na inne też kwestie, otóż przebarwienia i plamy może wygenerować fakt nie stuprocentowego wypełnienia przestrzeni pod płytką i to nawet białym klejem, mogą to być ślady np. po zębach pacy zębatej, w sytuacji takiej, w miejscach braku podparcia spodu płytki zaprawą klejową mogą się ujawnić miejscowe, psujące cały efekt estetyczny zjaśnienia.
Co więcej, płytkarz świadczący profesjonale usługi powinien wziąć pod uwagę wystąpienie prawdopodobieństwa uszkodzenia spodu płytki, na którym nadrukowany jest kolor i powstania plamy / przebarwienia, a to w wyniku oddziaływania chemicznego każdego bez mała kleju cementowego, charakteryzującego się bądź co bądź silną alkalicznością (właściwościami zasadowymi), toteż prewencyjnie przed układaniem płytek warto przeprowadzić próbę i z 2 – 3 dni przed podjęciem się aplikacji płytek przykleić szklaną płytkę np. na płycie g-k, ale tak aby z 40-50% powierzchni płytki nie miało kontaktu z klejem, jeśli po upływie tego czasu na płytce nie widać będzie żadnych różnic pomiędzy miejscem z klejem i bez kleju, można być pewnym i przystąpić do prac, w innym wypadku należy skontaktować się z producentem / dystrybutorem produktu celem uzyskania informacji o konkretnym, dedykowanym kleju do owego produktu.
Wszechstronność kleju białego powoduje, że może być stosowany zarówno do nasiąkliwych oraz tak samo do nienasiąkliwych okładzin, inną interesującą płytkarzy z firm remontowych zaletą jest fakt, że prace glazurnicze są czystsze niż przy pracy z klejem szarym, ewentualna mgiełka kleju pozostawiona na boku płytki (jej czerepie), po zakończeniu fugowania nie będzie widoczna, co nigdy się nie uda z klejem szarym, wielu płytkarzy chwali sobie wyższą kulturę usługi układania płytek z użyciem kleju białego, w tym jego chemię.
Klej biały sprawdzony przez wiele firm remontowych z Poznania ze specjalizacją wykończenia mieszkań pod klucz to m.in. klej marki Atlas, Geoflex Biały, jego zaawansowana formuła zawierająca żel krzemianowy sprzyja doskonałej zdolności wiązania wody (za sprawą żelu krzemianowego), co skutkuje właściwą gospodarką wodą, w efekcie niezależnie od rodzaju okładziny, proces wiązania kleju przebiega prawidłowo, zapewniając dobrą przyczepność do podłoży, które różnią się stopniem chłonności.
Przeczytaj także:
Układanie płytek wielkoformatowych slim.
Aplikacja mozaiki w aranżacji łazienki – strona użytkowa i wykonawcza.
Układanie bezfugowe płytek – czy ma uzasadnienie?
Popękane fugi – przyczyny usterki i jak je naprawić?
Autor artykułu: Wojciech Gośliński
Data publikacji: 07.11.2019