WYKOŃCZENIA WNĘTRZ POD KLUCZ, REMONTY MIESZKAŃ
KOMPLEKSOWE USŁUGI REMONTOWE POZNAŃ
Abartremonty telefon Abartremonty na Facebook Kontakt
Jesteś na:

Jaką wybrać fugę do zwieńczenia dzieła opłytkowania?

Szczelina pomiędzy płytkami ceramicznymi wypełniana fugą stanowi nieodłączny efekt układania płytek, istnieje głównie z przyczyn technologicznych, jej rolą jest kompensowanie większych lub mniejszych nierówności płytek, co jest zależnie od technologii ich produkcji czy gatunku płytekJaką wybrać fugę do zwieńczenia dzieła opłytkowania?, gdybyśmy układali je na styk, bezspoinowo, wówczas szczeliny byłyby o różnej grubości, poza tym fuga pełni ogromną funkcję estetyczną i funkcjonalną, jej nakładanie jest „wisienką na torcie” usługi glazurnika, zwieńczeniem remontu łazienki lub innej opłykowanej powierzchni, fuga zamyka szczelinę pomiędzy płytkami przed dostawaniem się tam zanieczyszczeń czy wody.

 

Szerokość fugi, a nierówności płytek?

 

Fuga jest dopełnieniem estetycznym zabiegu układania płytek, pod względem wizualnym im będzie węższa, delikatniejsza, tym lepiej, a to zagwarantuje tylko płytka rektyfikowana, nota bene coraz częściej wybierana do wykończeń wnętrz mieszkań, domów czy przestrzeni komercyjnych.
Lecz nawet technologia produkcji płytek rektyfikowanych, których wszystkie boki na etapie produkcji są szlifowane, aby uzyskać powtarzalność wymiarów w całej partii płytek nie zapewnia ideału, książkowo tolerancja błędu wynosi tu 0.2 mm, zatem bez ustawienia jednakowej szczeliny pomiędzy płytkami dla wypełnienia jej fugą nie może się obyć, płytki rektyfikowane skoro jednak są tak dokładne wymiarowo, możemy układać tak, aby szczelina była naprawdę mała (1-1.5 mm).
Inaczej ma się sprawa z płytkami produkowanymi w technologii kalibrowanej, tutaj płytki po wypale w piecu są segregowane wg kalibru/wielkości, na każdym opakowaniu podany jest ów parametr, należy koniecznie kupić płytki o tym samy kalibrze, jakkolwiek tutaj tolerancja wymiaru wynosi 0.5 mm, a życie pokazuje, że różnice w jednym opakowaniu zdarzają się większe, płytki kalibrowane układa się zatem na większej spoinie (2-3 mm), aby skompensowało to większe różnice w wymiarach, poza tym w przeciwieństwie do płytek rektyfikowanych, krawędzie płytek kalibrowanych mają zaokrąglenia, co sprawia, że po włożeniu pomiędzy płytki krzyżyka 2 mm, po nałożeniu fugi powstaje spoina ok. 2.5-3.5 mm, końcowy efekt remontu i usługi wykończenia może w pełni nie satysfakcjonować prawdziwego estety.

 

Kolor fugi.

 

Podział we wnętrzu opłytkowanej płaszczyzny na prostokąty lub kwadraty stanowi dodatkową dekorację, projekt i aranżacja szczególnie łazienki, nie może pomijać opracowania dotyczącego fug i sposobu ułożenia płytek, szczeliny zawsze będą widoczne, więc płytki układa się w taki sposób, aby nie generowało to konieczności docinek płytek nieproporcjonalnie niewielkich w odniesieniu do formatu płytki, a siatka szczelin między płytkami była z rozmysłem i zgrabnie rozmieszczona, w osi symetrii ściany/podłogi bądź asymetrycznie.
Kolor fugi ma za zadanie subtelnie połączyć w całość opłytkowaną powierzchnię, wyróżnić formaty płytek i sposób ich ułożenia najdelikatniej jak się da, toteż jej kolor powinien być możliwie najbardziej zbliżony do koloru płytki lub w przypadku płytki wielobarwnej do jej dominującego koloru, przy czym nawet idealnie dobrany kolor fugi do koloru płytki i tak podkreśli jej format, gdyż fuga zawsze pozostanie w pewnym zagłębieniu w stosunku do płaszczyzny płytki, światłocień oraz różnica w teksturze zrobi swoje.
W przypadku niemożności dopasowania koloru fugi do barwy płytek, najpraktyczniejsze jest wówczas zastosowanie neutralnego koloru fugi, odcieni szarości lub beżu, nie powinien być on wiele ciemniejszy od płytek.
Mocne skontrastowanie koloru fugi do barwy płytek głównie pasuje do aranżacji rustykalnych i retro, w klasycznym, minimalistycznym i nowoczesnym stylu podkreślenie formatu płytek za pomocą kontrastującej fugi zbyt ostro i wyraziście dzieliłoby opłytkowaną płaszczyznę na geometryczną siatkę, wizualnie mogłoby to wyglądać nieciekawie, choć oczywiście to rzecz gustu, aczkolwiek statystyka dotycząca dopasowywania koloru fugi przez projektantów i osoby remontujące mieszkania pozwala stawiać taką tezę.
Prócz fug jednolitych kolorystycznie dostępne są fugi z brokatem w różnych kolorach, są ultra rzadko stosowane, gdyż walor estetyczny takiej fugi jest dość dyskusyjny.

 

Aspekt technologiczny.

 

Większość producentów nie chcąc wypaść z rynku nadąża za trendami i postępem technologii, co powoduje, że dzisiejsze fugi cementowe są bardzo zaawansowane technologicznie, są elastyczne, z dodatkami antypleśniowymi i antygrzybicznymi, o niskiej zwilżalności z właściwościami hydrofobowymi i efektem tzw. perlenia, co ma wpływ na odpychanie wody, dzięki temu fugi mają wydłużoną trwałość i mniejszą podatność na zabrudzenia.
Dla płytek lub mozaiki szklanej dostępne są fugi o bardzo drobnym uziarnieniu, dla uniknięcia porysowania takich powierzchni podczas fugowania.
Do wykończeń wnętrz czy też tarasów nie są preferowane fugi epoksydowe zarówno przez projektantów jak i firmy remontowe, co prawda są odporne chemicznie, mechanicznie i wodoodporne, lecz ewentualna wymiana uszkodzonej płytki jest obciążona bardzo wysokim prawdopodobieństwem uszkodzenia płytek sąsiednich, technologicznie wymagają szczeliny pomiędzy płytkami aż 3 mm, fugi te są nie do położenia w przypadku płytki fakturowanej, nawet lekko chropowatej, są bardzo czasochłonne podczas nakładania i wymagające bezwzględnego trzymania się reżimu technologicznego, obarczone sporym ryzykiem trwałego uszkodzenia powierzchni płytki w przypadku nieumiejętnego nakładania, nie można ich poddać procesowi renowacji.
Fuga cementowa, pomimo że nie stanowi stuprocentowej bariery dla penetracji jej przez wodę, jest bez porównania efektywniejsza, po to w miejscach narażonych na działanie wilgoci stosuje się profesjonalne hydroizolacje, jest łatwa do skorygowania (uzupełnienia, wyrównania, miejscowego usunięcia), można ją odświeżyć renowatorem do fug, również koloryzującym.
Wybór rodzaju fugi oraz jej producenta najlepiej zostawmy wykonawcy, u którego zamówiliśmy usługę remontową i wykończenie mieszkania w Poznaniu, jako praktyk wie jaki produkt i jakiej firmy sprawdzi się najlepiej do danego zadania.

 

Masa akrylowa – elegancka alternatywa dla fugi cementowej?

 

Ciekawą nowością jest gotowa do użytku masa do fugowania firmy Bolix, nie zawiera ona cementu, jej komponentem jest wodna dyspersja akrylowa, całkowicie eliminuje popełnienie błędu podczas dozowania ilości wody w przypadku urabiania fugi cementowej, co może skutkować pojawieniem się przebarwień, usprawnia pracę, która jest czystsza i dokładniejsza.
Fuga/masa akrylowa posiada również efekt perlenia, ponadto eliminuje powstawanie wykwitów wapiennych przy ciemnych kolorach spoin (co może mieć miejsce przy fudze cementowej), można ją stosować nie tylko we wnętrzach, ale też na zewnątrz, gdyż odporna jest na działanie promieni UV oraz niskiej temperatury, posiada dodatki chroniące przed rozwojem mikroorganizmów.
Fugi cementowe, które kupuje się w proszku i miesza zaraz przed fugowaniem posiadają ograniczoną, gotową paletę kolorystyczną, zaś kolor fugi akrylowej wybieramy z szerokiej palety barw, pastę pigmentową dozuje się do bazowej masy akrylowej i miesza w mieszalniku, przed użyciem wystarczy ją ponownie wymieszać, usługi wykończenia mieszkań z pozycji wykonawcy oraz klienta mogą okazać się bardziej efektywne.

 

Oto podobne tematycznie artykuły:

Uniwersalna i ponadczasowa szarość płytek ceramicznych.

Wpływ wygięcia płytek ceramicznych na jakość ich ułożenia.

 

Opracowanie: Wojciech Gośliński

Data publikacji: 11.09.2016

5/5 - (1 vote)