Wszelkie okładziny ceramiczne jako produkty w pełni naturalne są nietoksyczne i niepalne, ale przede wszystkim pod względem higienicznym są najefektywniejszym materiałem stosowanym z tego powodu w łazienkach, kuchniach oraz na posadzkach. Bardzo łatwo się je czyści przy pomocy wody i detergentów, nie musimy tutaj stosować wosku czy polerowania aby w pełni zachować ich urok przez długie lata. Na szkliwionej powierzchni trudno zatrzymuje się brud, a co za tym idzie szkodliwe mikroorganizmy i bakterie. Jednak wszystkie wymienione cechy są w pełni aktualne, kiedy do odpowiedniego pomieszczenia poprawnie dobierzemy i ułożymy płytki, które z kolei będziemy w przewidywany sposób eksploatować.
Pierwsze mycie – po ułożeniu płytek zaleca się całość powierzchni ścian i podłóg przemyć środkiem o mało kwaśnym odczynie np. seria Rubinet, czy innym preparatem, który najczęściej zostawia się na jakiś czas na powierzchni płytek a potem spłukuje już czystą wodą. Powyższe czynności pomagające usunąć pozostałości fugi, wapna czy kleju należy wykonywać zgodnie z zaleceniami producenta środka czyszczącego.
Bieżąca pielęgnacja – powierzchnię ścian zmywamy nawilżoną szmatką, a podłogę np. mopem wspomagając się odpowiednimi detergentami do płytek ceramicznych przywracającymi nam naturalny blask płytek.
Specjalne mycie – jeśli powierzchnia płytki jest zaniedbana i nie była zbyt dokładnie i często zmywana nosząc ślady zabrudzeń i plam musimy wspomóc się specjalnymi wywabiaczami, które wchodzą w reakcję chemiczną z plamą lub wykorzystać metodę fizyczno-mechaniczną przy użyciu bardzo miałkich środków ściernych przyspieszających nam zlikwidowanie zabrudzenia czy plamy. Niekiedy jednak wystarczy odpowiedni detergent, którym bardzo energicznie i mocno musimy trzeć powierzchnię płytki.
Możesz również sprawdzić publikacje:
Jak konserwujemy płytki gresowe? – Gres polerowany i naturalny.
Płytki wielkoformatowe i ich układanie.
Opracowanie: Wojciech Gośliński
Data publikacji: 04.06.2011