WYKOŃCZENIA WNĘTRZ POD KLUCZ, REMONTY MIESZKAŃ
KOMPLEKSOWE USŁUGI REMONTOWE POZNAŃ
Abartremonty telefon Abartremonty na Facebook Kontakt
Jesteś na:

Impregnacja, konserwacja, pielęgnacja okładzin ceramicznych i kamiennych.

Płytki ceramiczne czy kamienne w poznańskim mieszkaniu czy wnętrzu komercyjnym należą do tych materiałów służących wykończeniu podłóg i ścian, które charakteryzują się najwyższą trwałością, a to z uwagi na parametr twardości, odporności na uszkodzenia mechaniczne czy oddziaływanie wody, ponadto tworzą wyjątkowo higieniczne powierzchnie, z których łatwo i bezproblemowo usuwa się zabrudzenia oraz bakterie, pomimo owej wszechstronności i uniwersalności zastosowania podczas realizacji usługi remontowej i wykończenia mieszkań pod klucz, okładziny te dzielą się na bardziej lub mniej chłonne, o zróżnicowanej teksturze, mogą też zostać pobrudzone co bardziej uporczywymi czy agresywnymi substancjami, zarówno w trakcie usługi układania płytek / kamienia czy już w czasie użytkowania wnętrz przez domowników, dla należytego sprawowania się opłytkowanych powierzchni, jako powierzchni mających możliwie najdłużej zachwycać nienagannym wizażem konkretnego rodzaju okładziny, dedykowane są odpowiednie preparaty czyszczące, impregnujące i konserwujące.

 

Usuwanie zabrudzeń po pracach glazurniczych / remontowych.

 

Na pierwszy ogień pójdą środki czyszczące zabrudzenia powstałe pod wpływem kontaktu z zaprawami cementowymi, może to być klej do płytek, fuga, ale też wylewka samopoziomująca, zaprawa wyrównująca, jeśli takowe produkty z jakiegoś powodu (np. modyfikacji projektu wykończenia pod klucz) zostały użyte już na etapie prowadzenia prac glazurniczych, naturalnie czyszczenie leży po stronie płytkarza z najętej firmy remontowej, zważyć tu trzeba, że opłytkowana powierzchnia po zakończeniu prac wymaga kilkukrotnego, dokładnego przemywania, niemniej jednak zawsze może coś umknąć uwadze nawet najlepszego płytkarza, jakkolwiek odbiorca usługi zazwyczaj ostateczne „dopieszczenie” płytek w sferze czystości wykonuje samodzielnie, tudzież korzystając z usługi firmy sprzątającej po remontach.
Na powierzchniach płytek, elementach wykończenia z metalu, tworzywa sztucznego, nalot i osad pozostawić mogą; zarówno zaprawa cementowa, ale też minerały zawarte w wodzie (osad powstały z biegiem czasu), nie powinno się przy tego typu zabrudzeniach zwlekać z ich usunięciem, gdyż z czasem mogą bardziej przywrzeć do podłoży, dla czyszczenia płytek czy armatury łazienkowej firmy wytwarzające odpowiednie środki oferują koncentraty do rozcieńczania z wodą (to np. Atlas Szop), dla usunięcia zabrudzenia przygotowuje się stężenie zależnie od stopnia zabrudzenia, komponentami tych środków są kwasy organiczne i nieorganiczne, m.in. niejonowe związki powierzchniowo czynne (zwane też surfaktantami lub tenzydami, podstawowa funkcja tych efektywnych związków to ułatwienie usuwania zabrudzeń, co wynika z budowy chemicznej tychże, ich cząsteczki gromadzą się na istotnych granicach rozdziału faz, np. roztwór wodny-ciało stałe, roztwór wodny-powietrze albo ciecz-ciecz, zmniejszają napięcie powierzchniowe roztworów wodnych, przez to ułatwiają zwilżanie ciał stałych, umożliwiają połączenie dwóch niemieszających się ze sobą cieczy, np. wody i oleju), komponentami mogą też być środki antykorozyjne.
Innym rodzajem zanieczyszczenia płytek może być zabrudzenie polimerowe, powstałe poprzez kontakt np. z farbą na dyspersji akrylowej, tynkiem dekoracyjnym, gruntem czy impregnatem polimerowym, tutaj właściwy preparat prócz niejonowych związków powierzchniowo czynnych powinien zawierać rozpuszczalniki i środki alkaliczne (może to być np. Atlas Szop 2000), przy czyszczeniu tego rodzaju środkiem elementów drewnianych i szklanych należy zachować ostrożność, zaś dla usunięcia zabrudzenia z silikonu, polimerów hybrydowych (mas uszczelniająco-klejących) czy mas akrylowych, dedykowany jest sprawdzony preparat firmy Soudal „Silicone Remover”, tu ograniczeniem zastosowania z uwagi na ryzyko zmatowienia jest tworzywo sztuczne.

 

Zabezpieczenie przed chłonięciem wody.

 

Poza takim „twardzielem” jakim jest gres szkliwiony (odporny mechanicznie, chemicznie, na ścieranie, mało nasiąkliwy), nota bene materiał najbardziej sprawdzony, szczególnie na podłogi podczas aranżacji wnętrz, usługi wykończenia mieszkań pod klucz, w tym remontu łazienki, stosuje się też m.in.; gres polerowany, kamień naturalny, beton architektoniczny, cegłę ręcznie formowaną, tworzą one w większym czy mniejszym stopniu powierzchnie chłonne i nasiąkliwe, prewencyjnie a w sumie obowiązkowo wymagające zaimpregnowania, dedykowanymi do tego zadania będą środki do tzw. hydrofobizacji (zmiana własności zabezpieczonego materiału z hydrofilowego na hydrofobowy – odpychający wodę), za sprawą ich zastosowania powierzchnia płytki, kamienia czy też cementowej zaprawy fugowej zyskuje efekt perlenia (w skrócie – odpychanie wody, krople wody spływają z zabezpieczonej powierzchni nie zwilżając jej), tutaj odpowiedni to np. środek pod nazwą; ATLAS IMPREGNAT DO PIASKOWCA, CEGŁY I TYNKÓW / głęboko penetrujący, bezbarwny preparat bazujący na bezbarwnym roztworze dyspersji silikonowej w rozpuszczalniku organicznym, dzięki obniżeniu poziomu absorpcji wody tworzy tzw. powierzchnie samoczyszczące się, zjawisko bardziej przydatne na zewnątrz niż we wnętrzu.

 

Ochrona przed zabrudzeniem.

 

Ponadto okładziny o powierzchniach chłonnych, z otwartymi porami, tj. wszystkich chropowatych, nierównych czy gładkich, ale polerowanych (za wyjątkiem szkliwionych), poza naturalną skłonnością do chłonięcia wody, stwarzają spore ryzyko trwałego ich poplamienia, np. olejem, kawą, herbatą, winem, sokiem owocowych, kosmetykiem, kredką, pisakiem, w tej materii dobry środek do zastosowania to np. ATLAS DELFIN, ale wyższa półka, produkt także z tej firmy to; ATLAS IMPREGNAT DO KAMIENIA NATURALNEGO I GRESU / środek zawierający wyselekcjonowany polimer hydro- i oleofobowy zawieszony w rozpuszczalniku organicznym, dzięki głębokiej penetracji tworzy skuteczną barierę przed wieloma środkami chemicznymi czy spożywczymi, ponadto przeciwdziała powstawaniu wykwitów, rozwojowi korozji biologicznej, środek nie zmienia barwy i nie wybłyszcza zabezpieczonej powierzchni.
Okładziny o chłonnych, porowatych powierzchniach, dobrze zaimpregnowane, zyskują zabezpieczenie przed wnikaniem brudu, tworzą powierzchnie ułatwiające utrzymanie ich w czystości, ponadto ich impregnowanie, pod wysokim ryzykiem przebarwienia tychże, powinno być bezwzględnie przeprowadzone przed fugowaniem, o czym musi wiedzieć każdy płytkarz z poznańskiej firmy remontowej w specjalizacji wykończenia mieszkań pod klucz.
Innego rodzaju impregnacja, podkreślająca i pogłębiająca koloryt kamienia, może się opierać na olejach i woskach, wytwarzanych wyłącznie z surowców naturalnych, można takim środkiem zabezpieczyć łupek kamienny, terakotę, kamień sztuczny, to np. KIEHL BASIC OIL, olej po nałożeniu utwardza się po wpływem tlenu zawartego w powietrzu.

 

Codzienna pielęgnacja.

 

Utrzymanie w czystości gresu czy kamienia we wnętrzu mieszkania nie jest w ogóle trudne, wystarczy owe czynności wykonywać regularnie, na tyle często, aby nie doprowadzić do nagromadzenia się nadmiernych osadów kamiennych, z detergentów i innego brudu, które w innym wypadku okażą się bardziej uporczywe do usunięcia, przy czym stosować powinno się właściwy środek do konkretnego surowca, dla gresu szkliwionego w zasadzie wystarczą typowe, domowe detergenty dla czyszczenia okładzin ceramicznych, jest ich mnóstwo, gres polerowany (naturalny) należy już potraktować dedykowanym preparatem, np. z firmy Knauf pod nazwą Knauf Czyszczenie Gresu, preparat doskonale rozpuszcza i usuwa zabrudzenia po obuwiu, gumie, emulsji nabłyszczającej, ulega biologicznemu rozkładowi, z powodzeniem dla stosowania do pielęgnacji również innych okładzin ceramicznych.
Dla pielęgnacji granitu czy marmuru odpowiedni może być preparat Knauf Pielęgnacja Marmuru i Granitu, to środek woskujący, nabłyszczający i chroniący przed plamami.

 

Skorzystaj z innych porad:

Klasyfikacja zapraw do spoinowania / fugowania.

Standardy układania płytek ceramicznych.

Klej biały, tj. na bazie białego cementu a jego zalety.

Klejenie płytek a wilgotność i temperatura otoczenia.

 

Autor artykułu: Wojciech Gośliński

Opublikowano: 25.09.2019

Oceń artykuł