Styl i idea eko w aranżacji łazienki.
Trend eko podczas aranżacji, remontu i wykończenia pod klucz łazienki, można powiedzieć, że nie tylko jest coraz bardziej wyraźny, ale zaiste wpisuje się też w tzw. „poprawność polityczną” designerów wnętrz i odbiorców ich usługi, coraz większa świadomość proekologiczna inwestorów, chęć kreowania swoich mieszkań tak aby nie popełniono faux pas w sferze nie tylko designu eko, ale zastosowanych rozwiązań, technologii, materiałów i sprzętów, wszystko to sprawiło, że niezwykle istotny stał się aspekt aranżacji łazienki o wydźwięku ekologicznym.
Pojęcie eko nie odnosi się wyłącznie do materiałów, wyposażenia oraz wzornictwa, to wręcz ideologia, uzewnętrzniająca się działaniem inwestora m.in. podczas realizacji usługi wykończenia mieszkań pod klucz, tak aby owo jak najmniej zaszkodziło środowisku naturalnemu, a wykreowana przestrzeń mieszkalna, w tym wypadku łazienki, oddawała ducha racjonalnego wykorzystania dóbr, którymi obdarzyła nas natura, tudzież w imię tychże poczynań wnętrze łazienki nie ma się sprawować czy mieć wizaż ascetycznego, wręcz przeciwnie, naturalne, jak najmniej przetworzone materiały służące do remontu łazienki i jej wykończenia pod klucz skutkować mają posiadaniem wnętrza eleganckiego, funkcjonalnego, zdrowego, przytulnego i kameralnego, pozwalającego dokonywać zabiegów higienicznych sprawiających przyjemność nie tylko ciału, ale też duchowi, wnętrza poniekąd SPA, w którym domownicy będą mogli oddać się prawdziwemu relaksowi po ciężkim, intensywnym i zapracowanym dniu.
O czymże warto pamiętać, chcąc urządzić łazienkę o takich „parametrach?
- Zacząć należałoby od koncepcji wykończenia, podstawa to niezagracanie wnętrza niepotrzebnymi sprzętami, mebelkami, bibelotami, dekoracja oczywiście tak, ale jako akcent, której w imię złotej zasady u wnętrzarzy; „mniej znaczy więcej”, szczególnie w łazience, która znając realia obecnie oddawanych nowych mieszkań, z niewielkimi łazienkami, oferowanych w Poznaniu przez firmy deweloperskie, powinno być jak na lekarstwo, idea zatem praktycznego i efektywnego minimalizmu się tu kłania, a to w wymiarze oszczędności formy wyrazu artystycznego, ilości sprzętu, którego powinno być tyle ile potrzeba, wszystko celem stworzenia ergonomicznej i przestronnej przestrzeni łazienki, w konsekwencji wnętrza iście komfortowego.
- Elegancję, klimat, estetykę, oryginalność, ale też unikatowość ma zapewnić rodzaj surowca, forma wzornicza, deseń, kolor i tekstura wykorzystanych materiałów do remontu i wykończenia pod klucz tego reprezentacyjnego bądź co bądź wnętrza mieszkania, w łazience eko „grzechem” byłoby wykończenie podłogi płytką LVT (winylową), biorąc pod uwagę naturalny wizaż, trwałość, aspekt pozyskiwania surowca, jego późniejszą utylizację podczas następnego remontu, idealne będą kamień naturalny (np. marmur, gnejs, piaskowiec, trawertyn, wapień, łupek) czy drewno (najlepiej egzotyczne, z naturalnymi garbnikami), jakkolwiek w przedziale eko, najwyżej stałby bambus, którego plantacje oraz sam proces pozyskiwania i obróbki są najmniej szkodliwe środowisku naturalnemu, nie wspominając o interesujących cechach tejże niesamowitej zdrewniałej trawy, tj. wyjątkowej twardości, nie podatności na wilgoć oraz samej wymowie rysunku / tekstury, a tu źdźbła bambusa jako elementu wykończenia mogą być układane / sklejane poprzecznie albo równolegle, generując zupełnie odmienny wygląd, elementy bambusa można wykorzystać jako blat umywalkowy, półeczkę czy inne funkcyjne dodatki.
- W kwestii użytkowej, trwałości produktu, ale też kosztów inwestycji w materiał i usługi układania przez firmę wykonawczą okładzin stosowanych w łazience, ma miejsce progres w kierunku innowacyjności o wydźwięku eko, tu np. kamień w postaci pocienianych płyt albo w formie forniru kamiennego, w aranżacjach mieszkań pod klucz zaczyna z powodzeniem konkurować z najpopularniejszym materiałem w łazience tj. płytką gresową.
- Aranżacja eko bazuje na prostych, bezpretensjonalnych detalach wykończenia oraz sprzętach, oryginalnych, lecz nie o pompatycznej wymowie, panować ma poczucie lekkości i swobody, głównie należy dążyć do zbudowania kameralnego a nie np. jak to jest w stylu glamour, wnętrza ekspresyjnego, zbyt mocno lśniącego chromem i innymi błyskotkami, stylizacja eko powinna być stonowana, spójna stylistycznie, kojąca a nie „nadmuchana”, dająca wyłącznie miłe doznania obserwatorowi, zaś w kwestii funkcjonalności, pozwalająca na ile się da, na wygodne użytkowanie łazienki, to stosowanie m.in. otwartego prysznica walk-in czy płytek rektyfikowanych, tworzących wąziutkie i estetyczne spoiny.
- Kolorystyka eko łazienki to jasne pastele, kolor jako główny aktor każdej aranżacji mieszkania pod klucz, wpłynie na atmosferę, stylistykę wykończenia i ogólnie odbiór wizualny / estetyczny wnętrza łazienki, w której jakże ważkim okaże się materia przestronności, a że światło to przestrzeń, toteż należy celować w jasną kolorystykę, wszystko co ciemne pochłania światło, zacieśniając optycznie dostępną przestrzeń, iluzją zdziałać można wiele, a kolor jest tu doskonałym narzędziem w rękach projektanta, eko łazienka powinna zapraszać nas do siebie, musi być jasna, nie klaustrofobiczna.
- To gładka i lekko lśniąca tekstura materiałów wykończenia wpływać in plus będzie na przestronność wnętrza remontowanej łazienki, każda chropowatość czy głębsza tekstura oczywiście ma swój urok, jakkolwiek jej nadmiar iluzorycznie zabierać będzie dostępną przestrzeń.
- W łazience o wizażu eko nie powinno zabraknąć rośliny zielonej albo kwiatowej czy też drobnej dekoracji np. roślin ususzonych, aczkolwiek jako akcent.
- Zakładając, że kochamy przyrodę, niech nie będzie dla nas obojętne, jak wygląda proces produkcji np. płytek ceramicznych, które sobie upatrzyliśmy i jaki ma on wpływ na środowisko naturalne, którym wyjątkowo hojnie obdarował nas Stwórca, coraz więcej firm / producentów tego rodzaju galanterii ceramicznej, w specyfikacji produktu z przyjemnością chwali się ową właściwością, gdyż wiedzą o postępującej tendencji w szeroko pojmowanym wnętrzarstwie idącym w kierunku wykorzystywania przez odbiorców usługi do remontu mieszkań i łazienki, materiałów „zdrowych”, z ograniczonym, negatywnym wpływem na środowisko naturalne, o zdroworozsądkowej technologii produkcji.
- Niektóre „proekologiczne” rozwiązania, fakt, mogą niekiedy generować wyższe koszta remontu i usługi wykończenia w ogóle, należy wtedy rozważyć priorytety, co jest dla nas istotniejsze, czy poczucie spełnienia czy własne zachcianki i krótkowzroczna oszczędność kosztem wyższej idei (jeśli ona coś dla nas znaczy), przykład, to brodzik akrylowy na poczet droższego kamiennego albo też tańszego stalowego / emaliowanego, to okoliczność do zastanowienia, ile setek lat będzie się rozkładał akryl, tj. tworzywo sztuczne, alternatywnie, ile energii będzie musiało być włożone w proces utylizacji tegoż sztucznego surowca, a przecież kiedyś przyjdzie czas na następny remont łazienki, firma wykonawcza zamówi kontener, wszystko tam wrzuci z wyposażenia łazienki, mamy problem z głowy, lecz czy na pewno, nie możemy się zasłaniać decyzyjnością elit politycznych, instytucji międzynarodowych, które często służą raczej korporacjom a nie naszej planecie i przez to też jednostce, w kwestii właściwego, proekologicznego działania, zacznijmy wpierw od siebie, nie oglądając się na innych.
- Tworzywa sztuczne zatem, na poczet jak najmniej przetworzonych w fazie produkcji, oto właściwa postawa, naturalne materiały wykończenia, tj. drewno, ceramika, len, kamień, mają nie tylko estetyczny wydźwięk, są po prostu zdrowe, nie wydzielają do wnętrza łazienki szkodliwych substancji lotnych, jak LZO (nota bene o wysoce prawdopodobnym działaniu rakotwórczym), wszystko niemalże natomiast co sztuczne, owe związki wydziela.
- Materiał naturalny, poza tym, że może być droższy od wysoce przetworzonego, powinien się też cechować w miarę wysoką jakością, slogan „kto tanio kupuje, dwa razy kupuje”, może mieć odniesienie do sytuacji, kiedy to zakupiony do remontu tani asortyment popsuł się o wiele za szybko, należy go wymienić na element nowy, a co ze starym, zniknie, owszem, ale tylko z naszego mieszkania.
- Wanna czy prysznic, to częsty dylemat podczas aranżacji i wykończenia pod klucz łazienki, to prawda, że wanna będzie idealna do wnętrza o cechach SPA, niemniej jednak dla zagorzałego eko entuzjasty, ale też dla kogoś liczącego pieniążki za zużytą wodę, górę może wziąć wyłącznie jedno rozwiązanie, tj. prysznic, tudzież królujący w Poznaniu podczas realizacji przez najętą firmę wykonawczą, usługi wykończenia mieszkań pod klucz, to tenże osprzęt zużywa na komfortową kąpiel kilka razy mniej wody niż opcja wanny, nie wspominając o aspekcie higienicznym podczas brania kąpieli w prysznicu, gdzie wanna wypada raczej mizernie.
- Rozwiązań eko nie brakuje, od baterii o wolnym przepływie wody, sprawnych i wydajnych perlatorów napowietrzających wypływającą wodę z wylewek, dzięki którym efektywnie umyć się można przy zużyciu mniejszej ilości wody, przez urządzenie do spłukiwania miski klozetowej wodą zużytą podczas mycia rąk w umywalce, po (jako aranżacyjne novum dla poznańskich firm od projektowania mieszkań i też remontowych), kabiny prysznicowe wykorzystujące gorącą parę do kąpieli, ultra oszczędzające wodę potrzebną do wzięcia komfortowej kąpieli w prysznicu.
- Oszczędność wody to też właściwa instalacja hydrauliczna, w domu jednorodzinnym, w którym kocioł grzejący wodę może się znajdować od kilku do kilkunastu metrów od urządzenia wypływowego nad umywalką, „oczywistą oczywistością” dla firmy hydraulicznej jest wykonanie instalacji z tzw. zwrotką, to trzecia rurka dzięki której ma miejsce ciągłe podawanie ciepłej wody przez pompę cyrkulacyjną w pobliże kranu, efekt, to ciepła woda zaraz po odkręceniu kranu, bez tego rozwiązania po odkręceniu kurka czekalibyśmy „chwilę” aż dopłynie woda ciepła, ile niepotrzebnej wody oraz gazu w kotle dodatkowo by się wtedy zużyło, nie trzeba chyba żadnemu odbiorcy usługi remontowej tłumaczyć.
Odwiedź także inne artykuły:
Higiena w łazience a skażenia biologiczne.
Wanna wolnostojąca w aranżacji łazienki.
Lustro w łazience – aspekt użytkowy, techniczny i wizualny.
Kolor, deseń, tekstura płytki ceramicznej a wizaż łazienki i wymiar użytkowy.
Opracowanie tekstu i publikacja: Wojciech Gośliński
Poznań, 17.02.2020