WYKOŃCZENIA WNĘTRZ POD KLUCZ, REMONTY MIESZKAŃ
KOMPLEKSOWE USŁUGI REMONTOWE POZNAŃ
Abartremonty telefon Abartremonty na Facebook Kontakt
Jesteś na:

Sposoby na małą łazienkę.

Mała łazienka wcale nie pozostawia nam wąskiego wachlarza możliwości aranżacyjnych. Umiejętne rozplanowanie dobrze dopasowanych stylem i wielkością elementów wyposażenia, odpowiednie wykończenie ścian (kolor, wzór i wielkość płytek) potrafi wyczarować coś estetycznego,

funkcjonalnego i wygodnego nawet z bardzo małej łazienki, która po remoncie może wydawać się większa, niż jest w rzeczywistości.

 

Jak wszystko pomieścić?

Wielu producentów ma w swojej ofercie urządzenia sanitarne o zmniejszonych rozmiarach, ich zainstalowanie sprzyja optycznemu odczuciu, że pomieszczenie jest obszerniejsze, musimy także iść niekiedy na kompromis typu: mniejsza wanna, czy obszerniejsza kabina prysznicowa, wc kompakt, czy stelaż podtynkowy. Wybierajmy to, co w naszej małej łazience sprawdzi się najlepiej, z pewnością będą to sprzęty narożne pozostawiające nam więcej wolnej przestrzeni, tak istotnej w niewielkim pomieszczeniu, w końcu ważny jest tu każdy centymetr. Instalacja stelaża podtynkowego wc ma swoje zalety, lecz i wady – w małej łazience jego gabaryty wydają się jeszcze większe. Dobrym rozwiązaniem dla funkcjonalności i estetyki niewielkiej łazienki będzie wc kompakt, szafka pod umywalką, najefektywniej zagospodarowując nam tę przestrzeń, grzejnik drabinkowy służący nam za dodatkowy wieszak, czy niskopodłogowy brodzik (jeśli rozwiązanie instalacji nam na to pozwala), gabaryty, w tym wysokość brodzika mają istotny wpływ na optyczne no i fizyczne pochłanianie dostępnej przestrzeni. Jeśli mamy możliwość zainstalowania pralki poza małą łazienką, nie wahajmy się tego uczynić, zyskamy sporo miejsca. W małej łazience zwróćmy uwagę na funkcjonalność mebli, ale nie zapominając też o estetyce. Szafkę wiszącą, najlepiej z lustrem powieśmy w świetle umywalki (nad umywalką), drugą możemy wkomponować nad zabudową stelaża podtynkowego wc, jeśli się na niego jednak zdecydujemy. Wzornictwo szafek pozwala je wykorzystywać nie tylko jako przechowalnię przedmiotów (kosmetyki i inne drobiazgi) lecz także jako detal dekoracyjny, materiał z którego są wykonywane to materiały wysokiej jakości, może to być powiedzmy aluminium w połączeniu np. z drewnem, bambusem, czy szkłem dekoracyjnym.

 

Co ze ścianami?

Na optyczne powiększenie małej łazienki wpływ będą miały płytki ceramiczne o jasnych, pastelowych kolorach i nie za dużych rozmiarach. Ewentualny wzór na płytce nie powinien być zbyt drobny, pomniejszy to optycznie pomieszczenie, płytka matowa pochłania światło, natomiast szkliwiona dobrze je odbija powodując efektowne refleksy świetlne zwłaszcza przy oświetleniu halogenowym zainstalowanym w podwieszonym suficie, sprzyja to ogólnemu wrażeniu, że wnętrze jest obszerniejsze. Nie stosujmy też dużych kontrastów, małe wnętrze w kontrastowych barwach może wydać się nieuporządkowane i chaotyczne. Liczbę dodatków ograniczmy do minimum, wstawmy tylko to, co będzie nam niezbędne. Unikajmy zbyt wielu ozdób, w tym dekorów (płytek, czy pasków, szczególnie z wystającymi ornamentami), wszystko ze smakiem i w odpowiedniej ilości. Dobrym rozwiązaniem będą natomiast dekory z mozaiki lub też obłożenie jakiegoś elementu łazienki płytką mozaikową, np. obudowy stelaża podtynkowego wc, blatu pod umywalkę skonstruowanego na profilach i obudowanego płytą g-k, ścian kabiny prysznicowej, drobny rozmiar mozaiki dobrze wygląda właśnie w małej łazience. Wykorzystajmy też lustro, jeśli mamy możliwość zainstalować trochę większe np. naprzeciw wejścia, stworzy to wrażenie głębi i oczywiście powiększy wizualnie łazienkę.

 

Jakie oświetlenie?

Przestronności każdej łazience, w tym małej, da odpowiednie oświetlenie. Sprawdzonym, jedynym efektywnym, praktycznym i bardzo popularnym sposobem „rozświetlenia” łazienki jest zainstalowanie punktowego oświetlenia (kilka oczek halogenów) w suficie podwieszanym. Wielopunktowe źródło światła zainstalowane na najwyższym możliwym poziomie łazienki, czyli na poziomie płaszczyzny sufitu, zdecydowanie doda wrażenia przestronności, na pewno też podwyższy optycznie wnętrze, stopień rozproszenia światła halogenu jest wyższy niż zwykłych świetlówek, poza tym halogen daje czyste, mocne, wyraziste i ciepłe światło. Nie zapominajmy również o wystarczająco mocnym doświetleniu lustra, przed którym spędzamy „trochę” czasu podczas poddawania się zabiegom higienicznym, kosmetycznym i pielęgnacyjnym.

 

Przeczytaj też:

Kolorowa ceramika w łazience.

Bidet – wygoda czy zachcianka?

 

Opracowanie: Wojciech Gośliński
Data publikacji: 07.01.2011

Oceń artykuł