Najbardziej standardowy panel prysznicowy może spełniać swoją podstawową funkcję do której jest przeznaczony, ale opcja bardziej rozbudowana, np. z dodatkowymi dyszami, może zafundować nam hydromasaż w postaci biczów wodnych oraz bardziej efektywne
spryskiwanie wodą ciała, a dodatkowy komfort podczas relaksującego prysznica to dawka odprężenia i bez mała lekarstwo po ciężkim, zapracowanym dniu, poddawanie się zwykłemu zabiegowi higienicznemu można uatrakcyjnić posiadając wielozadaniowy panel prysznicowy.
Podczas wybierania panela to jego wygląd jest tym co od razu zwraca naszą uwagę, naturalnie musi sprawiać wrażenie estetycznego i solidnie wykonanego, zajmie w stanowisku prysznicowym dość strategiczne i bardzo widoczne miejsce, jego design może ozdabiać całą łazienkę, wybierany jest często jako jeden z kluczowych elementów wyposażenia a poniekąd wystroju.
Jednak pomimo przywiązywania uwagi do wzornictwa jest to urządzenie do używania, obecnie sporo modeli pomimo ciekawych kształtów, rozmaitego wykończenia, to jednak prostota formy, minimalizm, nie są tu niezbędne przesadne dekoracje czy detale, przez to panele są bardzo zachęcające wizualnie a większość modeli łatwo wkomponować w przeróżne stylistycznie aranżacje łazienek, aczkolwiek dla koneserów znajdą się modele wykwintne, kolorowe, bardzo fantazyjne, nie rzadko o ekskluzywnym wydźwięku, wszakże taki wyrazisty i odważny panel nie będzie odpowiedni do każdej łazienki. Designerzy proponują najprzeróżniejsze materiały z których wykonana jest obudowa panela, w sukurs naszym upodobaniom i też aranżacji łazienki może to być stal szczotkowana, chromowana, aluminium, kamień naturalny bądź sztuczny czy też drewno egzotyczne, szkło hartowane, wysokiego gatunku tworzywa sztuczne, kompozyty, w niektórych modelach znajdziemy półki na przybory toaletowe, termometr albo już jako gadżety, oświetlenie ledowe czy radio.
Prócz samego wyglądu panela nie możemy pominąć kwestii funkcjonalności oraz powiązanej z tym budowy, wybór takiego a nie innego modelu podyktowany musi być również tym gdzie panel będzie zamontowany oraz tym, kto będzie z niego korzystał, montując panel przy wannie, nie powinno w nim zabraknąć wylewki do wanny, dla osób ze schorzeniami kręgosłupa, problemami z poruszaniem się lub starszych warto wybrać model z siedziskiem, zaś jeśli pragniemy maksimum komfortu pomyślmy o baterii z termostatem, co zagwarantuje stałą, wybraną przez nas temperaturę wody. Podstawowymi elementami panela są górna głowica ze słuchawką natryskową oraz bateria i dysze, słuchawka może być jedno albo wielofunkcyjna, dająca wtedy różniące się rodzaje natrysku, np. miękki, masujący czy deszczowy, ilość dysz waha się między cztery a osiem, zazwyczaj są rozmieszczone centralnie bądź symetrycznie w dwóch pionowych rzędach, bardziej komfortowe i funkcjonalne będą dysze umieszczone na przegubach, nie na sztywno, co pozwala regulować kierunek strumienia wody, ponadto rozmieszczenie dysz powinno gwarantować masowanie strumieniami wody różnych części ciała.
Regulując siłę strumienia wody wypływającej z dysz, jej temperaturę, poddajemy nasze ciało hydromasażowi, jako znanej od wieków, naturalnej metodzie leczniczej minimalizującej efekty rozmaitych schorzeń, od depresji przez choroby stawów po choroby kręgosłupa, masaż wodny odpręża mięśnie, poza tym nawilża intensywnie skórę, poprawiając jej sprężystość i ukrwienie, działa terapeutycznie, relaksująco, jest doskonałym lekarstwem na stres i przemęczenie.
Nastawiając właściwie dysze zaaplikujemy sobie standardowy wodny masaż biczowy, rozluźniający np. napięte mięśnie, obolałe części ciała czy też pobudzający, wtedy gdy potrzebujemy zastrzyku energii, wszystko zależnie na które części ciała i z jaką intensywnością skierujemy strumienie wody.
Montaż panela prysznicowego uwarunkowany jest parametrami technicznymi, aby panel działał prawidłowo, ciśnienie wody w instalacji hydraulicznej musi mieć dość wysoką wartość, w specyfikacji technicznej panela (zazwyczaj zamieszczanej w opakowaniu) podana jest wymagana minimalna wartość ciśnienia wody, należy to skorelować z rzeczywistym ciśnieniem, jakie może zapewnić panelowi nasza instalacja, wówczas tylko będziemy mieli pewność, że wszystko zadziała bezbłędnie.
Przeczytaj również:
Opracowanie: Wojciech Gośliński
Data publikacji: 26.10.2014