Wyposażenie stanowiska prysznicowego w odwodnienie liniowe (tzw. liniówkę), to praktycznie pozbycie się tradycyjnego brodzika, kabina prysznicowa opiera się wówczas bezpośrednio na płytce podłogowej. Jest to coraz modniejszy, bardzo efektowny choć zarazem nie tani sposób odprowadzania wody, umożliwia tworzenie dużych, otwartych przestrzeni kąpielowych i pełną swobodę przy projektowaniu pryszniców, zapewnia to zarazem wygodę i atrakcyjny design. Prysznic bez brodzika jako nowoczesna aranżacja łazienki, to nie tylko walory estetyczne i większe możliwości kreowania łazienki w ogóle ale też względy praktyczne z uwagi na komfort użytkowania i swobodę ruchów, w tym brak progów czy stopni, wysoką przepustowość wody (odprowadzanie nawet 1.2l wody na sekundę, dopuszczalne jest zatem instalowanie przyborów prysznicowych o dużym wypływie wody) oraz możliwość konserwacji odpływów (wyjmowana pokrywa i syfon). Odwodnienie liniowe w łazience, to idealna integracja z całą posadzką, stało się dziś po części elementem dekoracyjnym, w ofercie producentów można znaleźć rozmaite wzornictwo, jedyne widoczne elementy systemu (ruszty ozdobne) dostępne są np. z powierzchnią do wklejania płytki lub szkła dekoracyjnego, są też modele, które można podświetlić. Do systemu odpływu liniowego wchodzi rynna odpływowa ze stali szlachetnej, specjalny syfon, ruszt ozdobny i elementy uszczelniające, wybór konkretnego modelu odwodnienia podyktowany może być rozwiązaniem estetycznym lub technicznym, dostępne są różne długości liniówek, zależnie od potrzeb.
Odpływ liniowy montuje się w podłodze aby z posadzką stanowił jednolitą płaszczyznę, można go instalować zarówno przy drzwiach prysznica jak i przy ścianie, wystarczy niewielki spadek poziomu płytki w kierunku odpływu w obrębie kabiny prysznicowej, nie ma żadnych ukośnych cięć płytki w tzw. kopertę, jak było przy kratkach odpływowych, zastosować tu można bardzo duże płytki. Konstrukcja odwodnienia liniowego pozwala na wyraźne oddzielenie w łazience przestrzeni mokrej od suchej, dzięki temu nie jest wcale konieczne montowanie kabiny prysznicowej. Dodatkowy atut opłytkowanej podłogi brodzika, to możliwość zainstalowania w tym miejscu ogrzewania podłogowego (mata grzejna np. Devi), wówczas wchodzimy do brodzika z ciepłą podłogą a po zakończeniu kąpieli płytki podłogowe w brodziku są dość szybko suche, pomaga to w utrzymaniu czystości podłogi, które jednak będzie wymagało troszkę więcej uwagi (osadzający się kamień lub nalot.), niż w przypadku podłogi brodzika akrylowego, emaliowanego czy kamiennego. Instalacja odpływu liniowego nie jest skomplikowana ale wymaga wykonania odpowiedniej hydroizolacji, uszczelnienia (specjalne mankiety i powłoki izolacyjne), oraz właściwego umocowania elementów liniówki w warstwie jastrychu, co zapewni stabilność, bezawaryjność i wytrzymałość całego systemu, na koniec niezbędne jest szczelne wyfugowanie płytek lub silikonowanie m.in. połączeń płytki z rynną. Liniówkę można zainstalować w nowym jak i remontowanym domu, nie ma z tym problemu w domach jednorodzinnych, szczególnie nowo wznoszonych, wystarczy niewielka modyfikacja, jednak nie w każdej łazience będzie to możliwe, podstawowy wymóg, to wystarczająco niskie (poniżej poziomu posadzki) usytuowanie odprowadzania wody na stanowisku wanny/brodzika. Można wprawdzie dokonać modyfikacji (obniżenia) takiego odpływu, choć w łazienkach w blokach z wielkiej płyty jest to raczej niemożliwe (rodzaj podłogi/stropu + przyłącze odpływu wody w pionie technicznym powyżej poziomu posadzki) a w większości nowych mieszkań deweloperskich jest to kłopotliwe (nie zawsze wykonalne), gdyż nie można ingerować w piony techniczne (jeśli w pionie technicznym instalacje odpływowe/przyłączeniowe przygotowane są pod montaż standardowego brodzika, nawet nie niskopodłogowego). Ale po uporaniu się z trudnościami instalacyjnymi i zamontowaniu odwodnienia liniowego, będziemy mieli coś naprawdę ekstra.
Na rynku dostępne są również ultra płaskie odpływy liniowe i punktowe.
Odpływ liniowy lub punktowy, to propozycja dla tych, którzy myślą o nowoczesnym designie i wygodzie w łazience, bo po pierwsze kabina bez brodzika wygląda lżej i estetyczniej, nie ma też tutaj najmniejszego progu, który, choć minimalny, ale jest nawet w brodziku niskopodłogowym. Odpływ podłogowy na stanowisku prysznicowym, to tzw. rozwiązanie bezbarierowe, jest najbezpieczniejsze w użytkowaniu, a szczególnie dla maluchów, osób starszych czy niepełnosprawnych, podłoga w kabinie prysznicowej na poziomie posadzki łazienki jest dziś coraz bardziej popularna. Montaż odpływu podłogowego zazwyczaj wiąże się z mniejszą lub trochę większą przeróbką instalacji odpływowej w posadzce, a czasami jest wręcz niemożliwy, chodzi tu po prostu o obniżenie odpływu, zazwyczaj przygotowywanego dla standardowego brodzika czy wanny, im trzeba będzie mniej obniżać odpływ, tym oczywiście lepiej, gdyż ułatwia to pracę, a czasami dwa, trzy centymetry są „bezcenne”, dlatego firma Viega przygotowała maksymalnie płytkie odpływy liniowe i punktowe, tj. z bardzo małą wysokością zabudowy, jest to seria Advantix z wyjątkowo płaskim korpusem, jednocześnie zapewniającym należytą przepustowość wody od 0.4 do 0.5 l/s. Wysokość zabudowy, to tylko 62 mm w przypadku odpływu punktowego, 66 mm, to model narożny, a 67 mm mają odwodnienia liniowe. Odpływy można dopasować do okrągłych i kwadratowych rusztów Viega, zaś odpływ liniowy Advantix Basic dostępny jest w pięciu długościach, może być zainstalowany przy ścianie lub w dowolnym, innym miejscu. Odpływy gwarantują higienę i bezpieczeństwo, konstrukcja syfonu nie dopuszcza do zasysania zwrotnego oraz jakiegokolwiek przedostawania się nieprzyjemnych zapachów, poza tym wszystkie typy, to tzw. odpływy samoczyszczące, w których przepływająca woda przepłukuje wszelkie zanieczyszczenia (w tym i włosy), aczkolwiek zawsze jest możliwość czyszczenia mechanicznego, np. spiralą o Ø 6.4 mm.
Zapraszam do zapoznania się z podobnymi artykułami:
Opracowanie: Wojciech Gośliński
Data publikacji: 21.06.2012