Lustro w łazience – aspekt użytkowy, techniczny i wizualny.
To element wykończenia łazienki w zasadzie podstawowy, jednocześnie lustro posiada ten walor, że we wnętrzu łazienki funkcjonować może jako detal użytkowy jak i zdobniczy, ma też cechę iluzorycznego powiększania dostępnej przestrzeni, implementacja lustra, tak aby podczas aranżacji, remontu i wykończenia pod klucz łazienki oddało pełnię swoich możliwości w sferze funkcjonalnej i estetycznej, oczekuje od odbiorcy usługi podjęcia szeregu decyzji na etapie projektowania łazienki, opracowywania koncepcji jej wykończenia, w rękach wytrawnego projektanta wnętrz lustro nosi znamiona detalu o wysokim stopniu wszechstronności.
Na cóż zatem warto zwracać uwagę, aby wybrać jak najbardziej efektywną i też efektowną opcję?
- Podstawowa, rzec można by konformistyczna forma lustra łazienkowego podczas realizacji usługi wykończenie mieszkań pod klucz, to zainstalowanie go, co oczywiste, w obrysie umywalki, jakkolwiek mamy tu do czynienia z kilkoma wariantami;
- Lustra zawieszanego na ścianie, zaletą tej opcji w odniesieniu do lustra wklejanego w lico płaszczyzny płytek, jest możliwość w dowolnej chwili zmiany wystroju łazienki, jako drobnego „liftingu” i umieszczenie innej, może bardziej dekoracyjnej formy, zarazem kłania się tu pierwiastek funkcjonalności, otóż lustro wieszane, może być lekko odchylone (na górnych zawiesiach), dzięki temu, osoba przeglądająca się w lustrze widzi w dół więcej swojej sylwetki, co nie ma miejsca przy lustrze wklejanym (w pionie, bez pochylenia).
- Lustro zawieszane daje możliwość kupna gotowego elementu z paskiem LED okalającego taflę lustra, daje to użytkownikowi maksimum komfortu przy zabiegach pielęgnacyjnych twarzy, nie pojawi się tutaj żaden cień, twarz, niemalże jak w garderobie aktora teatralnego, piosenkarza, etc., jest doskonale oświetlona.
- Tylko lustro zawieszane umożliwia aranżację w dowolnym praktycznie stylu wykończenia, może mieć wymowę nowoczesną, o bezpretensjonalnej czy minimalistycznej formie, ale też retro, pałacowej, glamour, zaopatrzone może być ozdobną, wyrafinowaną ramą o urzekającym pięknie, dodającym wnętrzu remontowanej łazienki splendoru i powabu, będąc sprzętem przyciągającym uwagę, często jedynym w łazience o tak dużym ładunku ekspresji.
- Typ lustra ze zdobną ramą, pozwoli projektantowi wnętrz na wykreowanie przestrzeni stylizowanej w nurcie retrospekcji, ale też eklektyzmu, gdzie celowym jest mieszanie stylów, tutaj lustro a la Ludwik XVI bez problemu wpisze się w wystrój i pozostałe wykończenie o nucie raczej nowoczesnej niż retro.
- Lustro zawieszane to również wariant lustra z szafką, w naszych poznańskich łazienkach mieszkań deweloperskich gotowych dla usługi wykończenia pod klucz, zwykle nie grzeszących przestronnością, każde dodatkowe miejsce do przechowywania jest na wagę złota.
- Tymczasem lustro wklejane w lico opłytkowanej ściany ma zarówno zalety jak i przywary; będzie koherentne wyłącznie w stylizacji wykończenia nowoczesnej, o prostej formie wzorniczej, bez bibelotów i dodatków dodających wnętrzu łazienki ciepła czy kameralności, ale można nim wykleić spore fragmenty ściany, technologicznie aplikować można je nawet o formacie 120×250 cm, niemniej ze względu na potencjalną „pracę” podłoża i substancji budowlanej, prewencyjnie stosuje się szczeliny dylatacyjne, tak aby za duża tafla lustra po prostu nie pękła (i 7 lat nieszczęścia jest jak w banku), „lustrzana” ściana dobrze aby podzielona została na kilka mniejszych fragmentów o tym samym formacie.
- Jeśli lustro nie wypełnia całej ściany (np. w kilku płytach), a wkomponowane jest pomiędzy układ płytek, „wisienką na torcie” jest wypełnienie silikonem / fugą szczeliny pomiędzy płytkami a lustrem, jest to de facto najsłabszy punkt tejże opcji, otóż dopiero po ukończeniu usługi układania płytek przez najętego z firmy remontowej płytkarza, można dokonać pomiaru pozostawionej płaszczyzny pod lustro (pomiaru musi dokonać firma szklarska w ramach usługi montażu z dostawą towaru), należy się liczyć z faktem, że szerokość szczeliny między lustrem a płytkami nigdy nie wyjdzie idealnie taka sama jak między płytkami, poza tym zeszlifowana krawędź lustra będzie miała inny profil niż płytka (np. rektyfikowana), w efekcie nawet najbardziej umiejętne nałożenie silikonu lub też fugi cementowej, zawsze pozostawi pewien niesmak w sferze estetycznej, po prostu szczelina ta różnić się będzie od szczelin między płytkami, efektywną alternatywą będzie naklejenie lustra na płytki (nie w lico płaszczyzny płytek), krawędzie lustra muszą być wtenczas estetycznie zaoblone, problem z kontrowersyjną do wykończenia szczeliną firma remontowa i odbiorca usługi mają z głowy, inny sposób to naklejenie na styk lustra z płytkami, będącego jako lico z nimi, płaskiej listwy, tutaj dobry materiał to płaskownik, powiedzmy o szerokości 1 cm, wykonany z aluminium anodowanego, materiału, z którym nigdy nic złego się nie stanie, estetyczne, matowe srebro jest kolorem uniwersalnym, pasować będzie praktycznie do każdego koloru płytki.
- Wkomponowanie lustra (zazwyczaj nad umywalką) w układ płytek, nastręcza jeszcze problem innej natury, otóż lustro powinno sąsiadować z płytkami, których krawędzie są oryginalne (nie przycinane), czyli płytki muszą zachować swój pierwotny / fabryczny format, to konieczny wymóg estetyczny, raz, że wyeksponowana krawędź płytki przyciętej różnić się będzie od oryginału, dwa, to kwestia powtarzalności formatu, wokół lustra wszystkie płytki powinny mieć ten sam format, skomponowanie układu płytki / lustro, wymaga więc przemyślanego projektu, zachowania proporcji, harmonii, tj. miłej dla oka przestrzeni lustrzanej.
- Tafla lustra umieszczona w dość newralgicznym miejscu, narażona będzie na pęknięcie, wytrzymałość mechaniczna i naprężenia powstające w co większej tafli lustra to ułamek wytrzymałości mechanicznej okładziny ceramicznej, alternatywą dla takich unikatowych i poniekąd awangardowych koncepcji aranżacyjnych, tj. z dużymi połaciami lustra w remontowanej łazience, może być szkło klejone, tj. bezpieczne (przekładka lustra, folii, szkła), czy też szkło akrylowe z lustrzaną powierzchnią, choć sporo droższe.
- Lustro nosi znamiona detalu o wysokim pierwiastku tworzenia iluzji, ze względów bezpieczeństwa, należy rozważyć ewentualne przeszklenie lustrem ściany, w którą to osoba / gość w domu, mogłaby przez pomyłkę wejść.
- To dzięki większym formatom lustra łazienka wyda się większa niż jest w rzeczywistości, jakkolwiek trzeba zważać na kwestię zachowania albo i poprawienia proporcji łazienki, i tak, jeśli duża połać lustra umieszczona zostanie na krótkiej ścianie łazienki, ta wyda się długa i wąska, co nie będzie przyjemnym doznaniem estetycznym, bezpieczniejsza zawsze będzie ściana dłuższa łazienki do wyklejenia jej dużym lustrem.
- Unikać należy umieszczania dużych luster naprzeciw siebie, powstający efekt niekończącego się odbicia, do gabinetu iluzji wskazany raczej będzie, nie zaś do eleganckiego i estetycznego wnętrza.
- Ustawienie dwóch luster stykających się ze sobą pod kątem prostym musi być wręcz idealne, może nie tyle istotny jest tu kąt prosty, ile perfekcyjne wypoziomowanie, odstępstwo o ułamek stopnia momentalnie stworzy nieprzyjemny efekt „rozjeżdżania” się dwóch płaszczyzn.
- Lustro wklejone nad umywalką wymaga „uzbrojenia” go w funkcjonalne oświetlenie, jeśli lustro będzie wysokie i szerokie, instalowanie kinkietów za wysoko albo za mocno oddalonych od twarzy osoby dokonującej zabiegów higienicznych, w zasadzie mija się z celem, oprawki oświetlenia wokół lustra, oczywiście niech eksplodują designem, jakkolwiek ich podstawowa rola to dobrze oświetlić twarz, w opcji bardzo dużego lustra pozostaje wykonanie okrągłych otworów w lustrze (naturalnie przed montażem), dokładnie w miejscu wypustów przewodów pod planowane umiejscowienie oświetlenia, rozety oprawek lamp / kinkietów wystarczy, że będą zakrywały wycięte otwory, rozwiązanie to pozwala na umieszczenie kinkietów w dowolnym, najefektywniejszym oczywiście miejscu na lustrzanej tafli.
- Duża tafla lustra ma tendencję do względnego ugięcia, podczas usługi przyklejania potrzebne jest doświadczenie i niezwykła precyzja, tego zadania nie powinien się podejmować płytkarz z najętej firmy remontowej, a wyłącznie ekipa wykwalifikowanych szklarzy znających każdy najdrobniejszy niuans kunsztu szklarskiego oraz ograniczeń i cech technicznych samego materiału.
- Lustro w remontowanej łazience zarówno w ilości elementów jak i samej powierzchni, da znakomity efekt jeśli się z nim nie przedobrzy, tutaj pojęcie akcent, powinno przyświecać projektantowi wnętrz sprawującym pieczę na realizacją usługi wykończenia mieszkania pod klucz.
- Urozmaiceniem w łazience może być lustro grafitowe czy w brązie, to wersje lekko ciemniejsze niż zwykłe lustro, niemniej stosować je należałoby wyłącznie w formie powierzchni dekoracyjnej, nie użytkowej, tj. przy umywalce.
- Aby nie narobić sobie kłopotów, w wariancie kiedy to odbiorca usługi remontowej samodzielnie (po zakończeniu prac płytkarza) przyklejałby lustrzaną taflę, należy stosować wyłącznie dedykowane do klejenia luster silikony, niewłaściwa chemia zwykłego silikonu sanitarnego to pewnik wejścia w reakcję z powłoką tworzącą odbicie, nie od razu, a po jakimś czasie, przy takim błędzie frustracja domowników będzie spora, gdyż ewentualna wymiana lustra na nowe, to dość koronkowa robota, im większe lustro, tym gorzej (to nie tania operacja).
Zainspiruj się również innymi artykułami:
Umywalka jako funkcjonalny element wyposażenia łazienki.
Remont łazienki – płyta g-k czy też lepiej inny, lepszy produkt?
Odpływ liniowy, a może punktowy – aspekt techniczny i estetyczny.
Wykończenie łazienki a technologie i zależności w materii prac przygotowawczych pod płytkowanie.
Opracowanie i publikacja: Wojciech Gośliński
Poznań, 25.07.2020