WYKOŃCZENIA WNĘTRZ POD KLUCZ, REMONTY MIESZKAŃ
KOMPLEKSOWE USŁUGI REMONTOWE POZNAŃ
Abartremonty telefon Abartremonty na Facebook Kontakt
Jesteś na:

Łazienka z otwartym prysznicem.

Podczas prac remontowych i wykończeniowych w łazience, jeśli projektujemy prysznic to standardowo myślimy o kabinie prysznicowej, którą możemy zamknąć, czy to drzwiczkami przesuwnymi czy też otwieranymi, jest to naturalnie bardzo praktyczne rozwiązanie, zaś marząc o

łazience o nietypowej i bardzo nowoczesnej aranżacji warto rozważyć zamontowanie prysznica otwartego, bez zamykanych drzwiczek, ale z jedną stałą szklaną ścianką lub też w ogóle niczym nie osłoniętego.
Ten trend zdobywa coraz większą rzeszę zwolenników, taka łazienka zyskuje na przestronności i lekkości, gdyż każdy element rozdzielający dane pomieszczenie powoduje iluzoryczne jego pomniejszenie, wejście do stanowiska prysznicowego jest maksymalnie wygodne, szerokie, żadna kabina z drzwiczkami, czy to prostokątna czy też półokrągła nie zapewni tak szerokiego wejścia do prysznica.
Wprawdzie nie w każdej łazience otwarty prysznic będzie dobrym rozwiązaniem, łazienka nie może być zbyt mała, mieć np. tylko cztery metry kwadratowe, przestrzeń przed wejściem do otwartego prysznica powinna być w miarę spora, gdyż i sam prysznic do małych należeć nie może, a to ze względów praktycznych, gdyby miał wymiary np. 80×80 cm, brak jednej ścianki powodował by zachlapanie kawałka podłogi podczas każdej kąpieli.
Otwarty prysznic to swoboda i przestrzeń oraz poniekąd wydźwięk luksusu, jak gdyby osobiste SPA, ponadto prysznic z jedną ścianką łatwiej jest dopasować do designu łazienki, jednak taki prysznic nie ma wyłącznie zalet, jeśli w domu panuje zwyczaj że podczas brania prysznica kto inny z domowników korzysta z umywalki, czy też z sedesu, to brak drzwi w prysznicu eliminuje nam całkowicie intymność, chyba że to komuś nie przeszkadza, np. młodemu małżeństwu, zaś idealnie pasuje to do singla. Innym minusem otwartego prysznica może być brak podwyższenia temperatury podczas brania natrysku, bo jeśli ktoś lubi się mocno wygrzać to ciepło wygenerowane przez gorącą wodę pozostanie tylko w kabinie zamykanej.
Podłoga otwartego prysznica musi być na tyle duża, aby w czasie brania natrysku nie następował rozprysk wody na podłogę łazienki, choć drobne krople wody poza stanowiskiem prysznicowym są raczej nieuniknione, cały otwarty prysznic musi posiadać właściwą konstrukcję, jedynym w takim wypadku optymalnym rozwiązaniem jest podłoga w płytkach i to antypoślizgowych, z zainstalowanym odpływem liniowym, ale dyktują to też względy wizualne, nawet niskopodłogowy brodzik raczej nie będzie wyglądał ciekawie z jedną ścianką, opłytkowana podłoga prysznica ma spad w kierunku odpływu, co zapobiega wydostaniu się wody poza obręb prysznica.
Z kwestii technicznych należy podkreślić bezwzględną konieczność wykonania porządnej hydroizolacji całego stanowiska prysznicowego, fuga cementowa nie stanowi zapory przed dużą ilością wody.
Najlepsze usytuowanie otwartego prysznica to zdecydowanie róg łazienki, jest to najbardziej ergonomiczne, oszczędzające dostępną przestrzeń rozwiązanie, chyba że pomieszczenie ma ponad dziesięć metrów kwadratowych, wtedy mamy dowolność. Najlepiej jak prysznic ma jedną wydzielającą szklaną ściankę, co jest w ofercie większości producentów tego typu wyposażenia, ograniczy to pryskanie wodą oraz zatrzyma więcej ciepła w prysznicu, ważną sprawą jest też wybór takiego panela prysznicowego, który zagwarantuje nam pełną kontrolę strumienia wody, najpraktyczniejszym będzie deszczownica albo panel prysznicowy, z którego strumień wody wypływać będzie pionowo w dół, nie zaś na boki.

 

Podobne tematycznie artykuły:

Panel prysznicowy – jaki będzie najlepszy?

Jaką wybrać umywalkę?

 

Opracowanie: Wojciech Gośliński
Data publikacji: 18.11.2014

Oceń artykuł