WYKOŃCZENIA WNĘTRZ POD KLUCZ, REMONTY MIESZKAŃ
KOMPLEKSOWE USŁUGI REMONTOWE POZNAŃ
Abartremonty telefon Abartremonty na Facebook Kontakt
Jesteś na:

Brodzik czy odpływ liniowy?

Jedno i drugie rozwiązanie ma swoich zwolenników i przeciwników.

Biorąc pod uwagę podobną funkcjonalność to tylko brodzik niskopodłogowy będzie tu

porównywalny z opłytkowaną podłogą prysznica, w której zamontowany jest odpływ liniowy, pozostałe typy brodzików, których podłoga jest z 10 i więcej cm nad podłogą łazienki nazywa się standardowymi, zwykłymi czy wysokimi, z reguły ich krawędzie są na tyle wysokie, że każde wejście do kabiny prysznicowej wymaga zrobienia wyższego kroku, w tym miejscu dla małych dzieci, osób starszych czy z jakąś chorobą narządu ruchu jest to niewątpliwe nieudogodnienie, o wiele lepszy w takiej sytuacji będzie brodzik niskopodłogowy, którego podłoga jest około 1 cm nad podłogą łazienki, zaś krawędź to zaledwie z 4 cm, zatem do przekroczenia mamy raptem tylko ok. 5 cm + grubość ramy kabiny i jesteśmy w brodziku, jeszcze bardziej komfortowe wejście do stanowiska prysznicowego gwarantuje metoda wykładania podłogi prysznica płytkami, co narzuca zamontowanie odpływu liniowego, wtedy do prysznica wchodzimy bez żadnego progu.
Zarówno zamontowanie brodzika niskopodłogowego jak i odpływu liniowego jest uzależnione od instalacji odpływowej jaką mamy w łazience, zważmy że syfon w wysokim brodziku znajduje się nad poziomem podłogi, zaś tutaj musi być on poniżej jej poziomu, wszystko zależy od tego na jakiej wysokości względem poziomu podłogi usytuowany jest trójnik łączący rurę odpływową z łazienki z pionem kanalizacyjnym, jeśli nie będzie dostatecznie nisko, wyeliminuje to możliwość montażu brodzika niskopodłogowego czy też odpływu liniowego, oczywiście można jedno i drugie zamontować na płycie o kilkucentymetrowej wysokości wykonanej z zaprawy posadzkarskiej, co zapewni grawitacyjny odpływ wody, jednak pod względem estetycznym jak i funkcjonalnym nie jest to najlepsze rozwiązanie, bo nadal mamy próg.
Odpływ mamy wystarczająco nisko, co wtedy lepsze; brodzik niskopodłogowy czy opłytkowana podłoga prysznica? Montaż brodzika niskopodłogowego to dość prosta sprawa, nie jest koniecznie niezbędne wykonywanie tutaj hydroizolacji, natomiast w przypadku montowania odpływu liniowego jest to bezwzględna konieczność, wykonujemy wtedy hydroizolację poziomą jak i pionową całego stanowiska prysznicowego, musi być to zrobione naprawdę pieczołowicie, chodzi zwłaszcza o dokładne obłożenie taśmą hydroizolacyjną całego elementu odpływu liniowego zalanego zaprawą posadzkarską czy klejem do płytek oraz wszystkich narożników, nałożenie minimum podwójnej warstwy profesjonalnej masy hydroizolacyjnej tworzącej barierę dla przenikania wody w głąb posadzki a jednocześnie gwarantującej oddawanie z niej wilgoci, tzw. oddychanie, odradza się tu stosowanie tzw. gumy w płynie czy folii w płynie, sprawdzonym stosowanym przez naszą ekipę remontową jest preparat Mapelastic firmy Mapei, zanim jednak zamontuje się odpływ liniowy i wykona hydroizolację należy tak przygotować podłogę w prysznicu aby uzyskać spad ok. 1-2º w kierunku rynienki odpływu liniowego.
Które rozwiązanie jest tańsze, patrząc na koszt materiału i robocizny, nierzadko dwu czy kilkukrotnie taniej kosztował będzie brodzik niskopodłogowy niż wersja z odpływem liniowym.
Jeśli ktoś zapyta, a co z czyszczeniem syfonu, otóż w brodziku niskopodłogowym standardowo stosuje się syfon z możliwością częściowego rozmontowania go od góry i dokładnego wyczyszczenia, bez problemu wyciąga się wszystkie ruchome elementy, podobny system jest w odpływie liniowym.
A jak z kwestią utrzymania czystości, łatwiej czyścić się będzie gładką powierzchnię brodzika, w 99% przypadków akrylowego, a dla posiadających więcej gotówki kamiennego czy kompozytowego, na płytce ceramicznej, tu zdecydowanie najlepiej z najtrwalszego gresu szkliwionego, szybciej i łatwiej będzie powstawał osad np. od mydła oraz nalot od twardej wody (tj. z dużą zawartością kamienia), opłytkowana podłoga prysznica wymaga po prostu trochę częstszego mycia, im gładsza powierzchnia tym jest lepsza do zmywania, gres na podłogę musi spełniać minimalne parametry antypoślizgowości, przez to jego powierzchnia nie może być tak gładka jak powierzchnia brodzika.
Brodzik czy odpływ liniowy? Plusem po stronie brodzika akrylowego (albo też kompozytowego) jest to że po wejściu do prysznica stajemy gołymi stopami na względnie ciepłej powierzchni o temperaturze podobnej jak temperatura powietrza w łazience, płytka ceramiczna ze względu na wysoką pojemność cieplną oraz odmienne niż akryl tempo wymiany ciepła z otoczeniem, będzie w dotyku zimniejsza, ale to nie problem, bo pod opłytkowaną podłogą brodzika możemy mieć rozprowadzone wodne ogrzewanie podłogowe, najlepiej jak byłoby ono zaprojektowane i ułożone podczas jego rozprowadzania w reszcie domu, bo każda modyfikacja dodatkowo kosztuje, ale rozprowadzenie wodnego ogrzewania podłogowego w łazience w budynku wielorodzinnym jako w jedynym pomieszczeniu mieszkania też jest możliwe (za wyjątkiem “wielkiej płyty”, warunkowo przy drewnianym stropie), taka modyfikacja wymaga jednak skucia całej posadzki w łazience, za to prościej i o wiele taniej możemy też zainstalować elektryczną matę grzewczą, pod warunkiem jej profesjonalnego montażu, zachowującego względy bezpieczeństwa, tu zaletą jest ogrzanie podłogi niezależnie od włączonego ogrzewania centralnego, czyli przez cały rok.
Jak się sprawy mają z trendami stylistycznymi, pod względem najnowocześniejszego designu to prym wiedzie opłytkowana podłoga brodzika, jednolita i na tym samym poziomie podłoga w łazience i w brodziku wzmaga też odrobinę odczucie przestronności, wg prostej wizualnej zasady, że wydzielanie płaszczyzn pomniejsza optycznie przestrzeń, łączenie zaś powiększa.

 

Możesz także zapoznać się z publikacjami:

Prywatne SPA.

Łazienka z otwartym prysznicem.

 

Opracowanie: Wojciech Gośliński
Data publikacji: 07.03.2015

Oceń artykuł