Wykorzystanie baterii podtynkowych w wykończeniu łazienki to według niektórych wynik głównie przemijającej mody czy też fanaberii, ale faktycznie, tego typu rozwiązania są elegancko i nowocześnie wyglądające, są funkcjonalne, w przypadku prysznica zajmują też mniej miejsca niż standardowe baterie natynkowe, jednak racjonalne uzasadnienie ich stosowania to dla wielu inwestorów urządzających mieszkania lub domy już sprawa dyskusyjna, gdyż pomimo swoich wszystkich zalet mają też minusy, są to wysokie koszta zakupu osprzętu oraz usługi ich montowania, to nie mogą być tanie urządzenia, gdyż chowamy je pod tynk i muszą być sprawne, zaś stopień skomplikowania ich montażu generuje na to więcej czasu, oczekuje też od ekipy z firmy remontowej precyzji i bezwzględnej znajomości tego rodzaju wyposażenia.
Jeśli bateria podtynkowa, to tylko wysokiej jakości.
To sprzęt, który musi bezawaryjnie służyć przez lata, zważyć trzeba, że ewentualna awaria i wymiana wadliwego podtynkowego korpusu lub jakiegoś elementu składowego, pomimo, że tego rodzaju sprzęty po ściągnięciu rozety dają możliwość wymiany każdego wewnętrznego detalu, może wymagać rozkuwania części płytek i tynku, zatem sens inwestowania w zestawy podtynkowe jest tylko wtedy, gdy wybierzemy takie z najwyższej półki jakościowej, znanych i renomowanych firm, tutaj konkretnie powiedzenie „kto mało płaci, dwa razy płaci” może się urzeczywistnić, oszczędzanie przy zakupie tego rodzaju sprzętu jest całkowicie nieracjonalne, może nas narazić na spore straty.
Na wysokie koszta zakupu zestawu podtynkowego w największej mierze wpływa konieczność wyprodukowania najwyższej jakości korpusu, gdy raz zostanie zainstalowany w ścianie, powinien być praktycznie niewymienialny, w sumie aż do następnego remontu tego wnętrza i usługi wykończenia.
Wybierając dla przykładu deszczownicę podtynkową musimy szczegółowo obejrzeć i skontrolować każdy z elementów, które muszą być ze sobą idealnie spasowane, podczas zmiany tj. przełączania funkcji główki natryskowej nie może być najmniejszego oporu, należy się zaznajomić z jakich komponentów zbudowana jest bateria, najbardziej wytrzymała będzie armatura mosiężna, zaopatrzona musi być w ceramiczne głowice, ich wysoka jakość decydować będzie o bezawaryjnej pracy i właściwej regulacji wypływu ciepłej i zimnej wody, zważywszy twardość wody u większości jej dostarczycieli, która powoduje osadzanie się kamienia i uszkadzanie kiepskiej jakości detali regulujących przepływ wody. W tym miejscu mając baterie podtynkowe, prewencyjnie w domach jednorodzinnych warto instalować zmiękczacze wody usuwające magnez i wapń, co zwiększy przy okazji trwałość pozostałych urządzeń mających kontakt z wodą.
Oszczędzamy przestrzeń.
Ściana prysznica albo umywalkowa z zestawem podtynkowym wygląda lżej, zewnętrzne elementy zajmują mniej miejsca niż bateria natynkowa, w niewielkich wnętrzach sanitarnych, które niestety dominują w nowo oddawanych mieszkaniach do wykończenia lub też takich w blokach do remontu, ma to istotne znaczenie, na zewnątrz wystaje wyłącznie regulator ciepłej i zimnej wody, rozetka maskująca oraz w prysznicu wylewka deszczownicy wychodząca z sufitu lub ściany czy słuchawka prysznicowa.
Niewielka łazienka z baterią podtynkową w prysznicu wizualnie wiele zyskuje, staje się bardziej funkcjonalna, mamy faktycznie odrobinę więcej miejsca.
Design i elegancja.
Instalacje podtynkowe bez wątpienia należą do sprzętów kreujących funkcjonalne, nowoczesne, efektowne i wysublimowane wnętrza, doskonale wpisują się też w aranżacje minimalistyczne, w których ideą jest prostota formy czy funkcji, choć bateria podtynkowa to wysoce zaawansowany technologicznie produkt w odniesieniu oczywiście do standardowej baterii natynkowej.
Zewnętrzne elementy zestawów podtynkowych dostępne są w rozmaitych stylach i wzorach, niektóre zestawy odzwierciedlają nieograniczoną wirtuozerię projektantów, niekiedy wręcz z pierwiastkiem dzieła sztuki, zachwycające niesamowitymi kształtami, z powodzeniem wpasują się w dowolny wystrój łazienki, technologia umożliwia realizację nietuzinkowych, oryginalnych i najśmielszych projektów, zestaw natryskowy, deszczownica albo wylewka wannowa to spora dowolność ich lokalizacji, taki względny brak ograniczeń sprzyja podniesieniu funkcjonalności użytkowej wnętrza.
Rozwiązań technicznych też nie brakuje, kupimy baterie jednouchwytowe, z tzw. mieszaczem ciepłej i zimnej wody lub też dwuuchwytowe, mające oddzielne pokrętła, zestawy z wkomponowanym oświetleniem, głowicami ściennymi do hydromasażu, deszczownice z rozmaitym sposobem wypływu wody (np. z efektem wodospadu), dostępne są także podtynkowe baterie termostatyczne, w których po ustawieniu żądanej temperatury automatycznie dozowana, tj. dopuszczana jest ciepła i zimna woda.
Strona praktyczna i możliwości techniczne montażu.
Naturą rzeczy armaturę podtynkową łatwiej będzie utrzymać w czystości, pod względem wizualnym czy praktycznym nie ma konieczności montowania zestawu podtynkowego zarówno w prysznicu jak i przy umywalce, najczęściej stosuje się go w prysznicu.
Decyzję o montażu baterii podtynkowej podejmuje się przed rozpoczęciem prac remontowych i usługi wykończenia, gdyż wymaga to modyfikacji instalacji hydraulicznej w obrębie miejsca instalowania zestawu podtynkowego, a nie zawsze będzie to możliwe, ograniczeniem uniemożliwiającym montaż baterii podtynkowej może być zbyt mała grubość ściany czy ściana z kanałami wentylacyjnymi, zaś w przypadku ścian nośnych mieszkań, każdy administrator budynku na pewno nie przymruży oka (gdy się dowie) o fakcie rozkuwania dość głęboko fragmentu takiej ściany dla schowania tam zestawu podtynkowego.
Pomimo, że renomowane firmy dają na zestawy podtynkowe bardzo długą gwarancję, systemy te cechuje bardzo niska awaryjność, to zawsze istnieje prawdopodobieństwo, że zepsuje się element podtynkowy, co przecież się zdarza, producent naturalnie wymienia element na nowy, jednak gwarancja nie obejmuje kosztów związanych z demontażem i ponownym montażem elementu podtynkowego, a może się to wiązać również z wymianą okładziny ściennej zakrywającej wymieniany element, tego typu usługa ekipy remontowej jest czasochłonna i nie tania, to dość koronkowa robota.
Statystycznie rzecz biorąc w mniej niż 10-ciu procentach mieszkań, w których świadczymy usługę wykończenia wnętrz przez naszą firmę, inwestorzy decydują się na baterie podtynkowe, zarówno zestawy podtynkowe jak i natynkowe mogą mieć wyszukany, interesujący design, kwestie użytkowe i estetyczne to indywidualne odczucie wpływające na decyzje naszych poznańskich klientów.
Sprawdź podobne artykuły:
Rozwiązania wpływające na komfort w łazience.
Łazienka połączona z sypialnią – czy to fanaberia?
Opracowanie: Wojciech Gośliński
Data publikacji: 17.07.2016