Myśląc o materiale, jaki zastosujemy na odcinku ściany między blatem kuchennym a szafkami wiszącymi mamy do wyboru kilka rozwiązań. Nie tylko musi to być fartuszek z płytek ceramicznych uważanych za najodpowiedniejsze ze względu na trwałość i łatwość w utrzymaniu czystości. Naturalnie należy zważać, że miejsce nad blatem jest dość mocno narażone na częste zabrudzenia resztkami potraw, pryskającym tłuszczem, etc, w końcu na blacie przygotowujemy kilka razy dzienne różne posiłki. Pomimo naszych przyzwyczajeń obecnie powoli inne materiały są coraz częściej stosowane zamiast płytek, są to metal, szkło, drewno, kamień dekoracyjny, szkło akrylowe czy odpowiednia tapeta. Ściana kuchenna powinna być przecież także detalem dekoracyjnym, choć oczywiście zarazem musi być praktyczna. Bez obawy, większość powyżej wymienionych alternatywnych w stosunku do płytek materiałów w pełni spełnia wymagania co do trwałości.
Cóż więc wybrać?
Zajmijmy się krótką charakterystyką możliwych do zastosowania materiałów na ścianę kuchenną.
Okładziny ceramiczne.
Choć pomału wypierane przez inne materiały są wciąż najpopularniejsze, z uwagi zapewne na ogromną ilość wzorów, kolorów, faktur, formatów no i zróżnicowanie co do ceny. W kwestii aranżacji kuchni czy to w stylu nowoczesnym, klasycznym, awangardowym, płytka ceramiczna w odpowiednim oczywiście wzorze będzie pasować do każdego z nich. Wykorzystując ten materiał należy zważać na parę szczegółów. Mianowicie najlepiej w utrzymaniu czystości sprawdza się płytka glazurowana, która pokryta będzie grubszą warstwą szkliwa, choć wszelkie powierzchnie matowych płytek odpowiednio zaimpregnowane też są trwałe. Druga sprawa to odpowiednia fuga, która musi być mało wrażliwa na przebarwienia spowodowane działaniem wilgoci, tłuszczu, gorącej wody, poplamień po winie, keczupie, etc., powinna to więc być np. fuga epoksydowa.
Drewno.
Obłożenie ściany w kuchni drewnem wpłynie na wizualne ocieplenie wnętrza, nawet gdy jest ono dość surowe oraz minimalistyczne. Wyłożenie ściany (fartuszka) drewnem pasuje do każdej aranżacji wnętrza, pod tym względem ten materiał jest tak samo uniwersalny, jak płytki ceramiczne. Najkorzystniej pod względem wizualnym sprawdza się w kuchniach otwartych, połączonych z salonem, dla zapewnienia spójności aranżacji pomieszczeń. Najczęściej wykorzystuje się imitację drewna w postaci paneli, płyt lub laminatów drewnopodobnych, o wiele rzadziej stosuje się prawdziwe lite drewno. Panele drewnopodobne idealnie współgrają z listwami metalowymi wypełniającymi łączenia paneli. Odporność na wchłaniane wilgoci, łatwość w utrzymaniu czystości poprawia polakierowanie paneli.
Może to być blacha aluminiowa, ze stali nierdzewnej bądź też miedziana. Stosowana w bardziej awangardowych projektach, które muszą odzwierciedlać nowoczesność i sprawiać wrażenie sterylności, idealnie komponuje się w kuchennym wnętrzu, które z założenia ma być minimalistyczne, odpowiednie dla osób lubujących się w prostocie w pozytywnym oddźwiękiem tego słowa. Blachy na fartuszek są nierdzewne, odporne na wszelkie czynniki, które mogłyby odbarwiać inne materiały, jednak wymagające o wiele więcej zabiegów pielęgnacyjnych z uwagi na pozostawanie na powierzchni blachy, bardziej niż na innych materiałach śladów zabrudzeń czy wyschniętych kropli wody, zatem utrzymanie w czystości jest tutaj bardziej kłopotliwe. Niewątpliwą zaletą blachy jest natomiast możliwość wyłożenia ściany bez jakichkolwiek połączeń czy podziałów, gdyż zamawia się ją pod wymiar w dużym arkuszu.
Może być metalizowane, barwione, piaskowe, matowe czy ornamentowe, półprzezroczyste lub nie, koniecznie powinno być hartowane, co sprawi, że będzie odporne na uderzenia, a co za tym idzie bezpieczne w codziennym użytkowaniu. Wydaje się ekstrawaganckim oraz bardzo świeżym, nowym rozwiązaniem na ścianę (fartuszek) w kuchni i takim też jest. Z uwagi na „rozświetlanie” i optyczne powiększanie wnętrza bardzo odpowiednie nawet do niewielkiej kuchni. Z powodzeniem wykorzystywane w połączeniu z minimalistycznymi a zarazem nowoczesnymi meblami kuchennymi. Pod szkłem półprzezroczystym ścianę możemy pomalować na dowolny kolor, jednorodny lub zaaplikować wyrazisty wzór odmalowany na odpowiednim szablonie, możemy też podświetlić w różnoraki sposób taflę szkła np. diodami typu wąż led.
Tapeta.
To rozwiązanie dla niektórych wydaje się z poprzedniej epoki, jednak moda na tapety znów powróciła. Warunkiem jest zastosowanie typowo kuchennej, winylowej, odpornej na działanie wilgoci oraz wielokrotne przemywanie i czyszczenie tapety. Wybór wzorów tapet jest oszałamiający, stąd tapeta stosowana może być w kuchni stylizowanej, jak i tej ultra nowoczesnej. Wykończenie nią ściany (fartuszka) może być bardzo ciekawym rozwiązaniem, pamiętać należałoby jedynie, że nad zlewem czy kuchenką, gdzie często chlapie się wodą lub pryska np. tłuszczem byłoby wskazane obłożenie tego odcinka tapety np. szkłem półprzezroczystym bądź innym trwalszym od tapety materiałem. Tapetę winylową co prawda można zmywać, jednak na zadrapania i uderzenia nie jest zbyt odporna, więc w tych bardziej newralgicznych miejscach może nie zdać w pełni egzaminu trwałości.
Na ścianę nad blatem kuchennym zastosować można też granit, marmur czy piękny i szlachetny trawertyn. Kojarzy się to z elegancją, ekskluzywnością i oryginalnością, jest też przejawem luksusu i nowoczesności. Materiały te choć są wyjątkowo efektowne są też dosyć drogie, za to bardzo wytrzymałe i trwałe. Kapitalnie wyglądają w zestawieniu z drewnianymi blatami, bardzo dobrze komponują się nie tylko ze stylowymi oraz rustykalnymi meblami ale także z tymi bardziej nowoczesnymi jak i lakierowanymi. W kwestii łatwości utrzymania czystości kamień dobrze się sprawdza, granit na przykład jest materiałem nie wchłaniającym tłuszczu i bardzo łatwym w czyszczeniu.
Zastosowanie płyty laminowanej jako wykończenie ściany nad blatem kuchennym tj. materiału, z którego wykonany jest korpus mebli, a często też fronty, czyli drzwiczki i szuflady, zapewni nam doskonałe zabezpieczenie ściany, jednocześnie idealnie zharmonizuje ten element z meblami kuchennymi, gdyż najczęściej stosuje się go w identycznej kolorystyce, jak cała zabudowa kuchni.
Farba lateksowa lub emalia akrylowa.
Pomalowanie ściany nad blatem, to co prawda rzadziej spotykane rozwiązanie. Zdecydowaną zaletą jest możliwość wyboru koloru farby z około 2000 odcieni oraz tania i prosta renowacja tego elementu, gdy np. znudzi nam się kolor. Zastosowana farba lateksowa lub też emalia akrylowa czyli w pełni zmywalna, jest wystarczająco odporna na zabrudzenia i wielokrotne przemywanie, choć nie jest tak wytrzymała na uderzenia, jak inne materiały, mogą powstać tutaj zarysowania i pęknięcia powierzchni pod wpływem uderzeń, które z kolei jednak łatwo jest zaszpachlować przy renowacji.
Możesz także odwiedzić te publikacje:
Blat kuchenny – nieodłączny detal w kuchni.
Renowacja kuchni i mebli – jak zmienić wystrój wnętrza?
Opracowanie: Wojciech Gośliński
Data publikacji: 20.01.2011