Kuchnia jako serce każdego domu, jest tym pomieszczeniem, w którym przygotowuje się i spożywa posiłki, jeśli jest wystarczająco duża, będzie też w mieszkaniu głównym miejscem spotkań rodzinnych, zasiadania do wspólnych obiadów, kolacji, zacieśniania więc więzów rodzinnych, jej aranżacja, remont i urządzenie, mając na uwadze też jej kolory, jako główny składnik aranżacji, powinna sprzyjać wykreowaniu wnętrza eleganckiego, ale też przytulnego, dającego poczucie przestrzeni i swobody, z nutą ożywczej ekspresji, jednak z przewagą kolorystyki powodującej, że pomieszczenie będzie stonowane w wydźwięku, nowoczesne jak również kameralne, powodujące dobre samopoczucie domowników.
Kolorystyka ścian i mebli, prócz oczywiście naszych preferencji, trendów i propozycji firm designerskich, definiować będzie m.in. wielkość pomieszczenia, jego nasłonecznienie oraz stylistyka wykończenia, w niewielkiej kuchni, zamkniętej od reszty mieszkania, na pewno bardziej się sprawdzi jasna, pastelowa i stonowana kolorystyka, rozjaśniająca i powiększająca optycznie kuchnię; biel, écru, odcienie beżu czy szlachetnej i uniwersalnej szarości, przykładowo do stylizacji skandynawskiej, nowoczesnej, odpowiednie barwy to biel, szarości, w klasycznej czy rustykalnej m.in. odcienie beżu, brązu.
W przestronniejszej kuchni czy otwartej na salon, można zastosować intensywniejsze oraz ciemniejsze barwy, jak grafit, czerń bądź granat, także ekspresyjne w wydźwięku dodatki kolorystyczne, taka kolorystyka nie przytłoczy sporego wnętrza, może mu nadać głębi i wyrazistego charakteru.
Kolory ścian i podłogi mogą i powinny stanowić subtelny kontrast w odniesieniu do barwy mebli, dzięki temu meble zostaną podkreślone i wyeksponowane, nabiorą wyrazu i powabu, kuchnia otwarta na salon wymaga zaaranżowania jej jako przestrzeń koherentną stylistycznie z salonem, na zasadzie podobieństw kolorystycznych lub celowego wyeksponowania kuchni za pomocą barw, wówczas większość detali wykończenia i wyposażenia kuchni powinna być ciemniejsza od salonu bądź też odwrotnie, jaśniejsza, jeśli w salonie dominują ciemne barwy.
Kolorystyka ścian formułowana jest przez barwy mebli i wyposażenia, spójność stylistyczna może oznaczać zarówno podobieństwo kolorystyczne jak i przeciwieństwo, bardziej lub mniej ze sobą kontrastujące.
Jasna kolorystyka mebli dobrze współgra z również jasnymi ścianami, na których tle, także i ciemna zabudowa kuchenna będzie się dobrze prezentowała, interesująco wyglądają przejścia tonalne; np. do granatowych szafek niebieska lub błękitna ściana, do czerwonych zaś np. w kolorze malinowym, do szarych albo grafitowych czarna podłoga.
Na większe zróżnicowanie kolorystyczne, w tym ciemniejsze barwy, bardziej ekspresyjne w wydźwięku, pozwolić sobie można w obszerniejszej kuchni, dobrze doświetlonej naturalnym światłem, niemniej w małym aneksie kuchennym, bezpieczniejsze będzie bazowanie na pastelach, stonowanych i pogodnych kolorach, zestawieniach monochromatycznych, tylko z niewielkimi akcentami kolorystycznymi, gdyż każda przestrzeń / bryła geometryczna, w tym przypadku zabudowy kuchennej, poszatkowana poprzez zróżnicowane barwy, wyda się wizualnie mniejsza, jeśli zaś będzie w jednej, podstawowej barwie, gdzie zróżnicowany kolorystycznie jest tylko np. blat roboczy, podłoga, ściana, doda remontowanemu wnętrzu waloru przestronności.
Kuchnia w pełni monochromatyczna pewnie byłaby nudna i nieciekawa, z drugiej zaś strony, zbyt duża różnorodność kolorystyczna wygeneruje nieestetyczny efekt pstrokacizny, należy wybrać kolor bazę, czy też dwa kolory, które dominować będą w kuchni, nadając mu określony klimat, np. biel i szary, beż i brąz, błękit i granat, jeśli podłoga i ściany będą miały ciemniejsze, intensywniejsze kolory, zabudowa kuchenna lepiej niech będzie jasna, pastelowa.
Jakie kolory warto brać jako bazę aranżacyjną?
Biel.
To kolor najbardziej uniwersalny i ponadczasowy, harmonizuje się ze wszystkim dookoła, może powodować odczucie komfortu i psychicznego rozluźnienia, daje poczucie czystości, swobody i przestrzeni, biel pasuje do każdego stylu wykończenia wnętrz w ramach usługi aranżacji i remontu mieszkania, aranżacji klasycznej, stylizowanej, nowoczesnej, wybitnie awangardowej, idealnie się komponuje z każdym dowolnym kolorem, drewnianymi dodatkami, szkłem, złoceniami, srebrem, chromem, także patyną, przecierkami malarskimi, wstawkami w kolorze czarnym.
Rodzaj i sposób oświetlenia wpłynie na percepcję bieli, która może mieć różne oblicza, słabo doświetlone miejsca wpadać będą w miękką szarość, natomiast oblane ciepłym światłem przybiorą wydźwięku écru lub beżowego.
Biel w zestawieniu z intensywniejszymi kolorami stanie się mniej surowa i zimna, zaś sąsiadujące z bielą mocniejsze barwy, okażą się bardziej subtelne, wszelkie kontrasty delikatniejsze.
Białe elementy np. frontów szafek w wykończeniu w połysku, dodatkowo optycznie powiększą przestrzeń, dodadzą kuchni więcej dynamiki i wigoru, zaś za sprawą matowego wykończenia, wykreujemy bardziej kameralną i przytulną przestrzeń.
W białym wnętrzu dobrze się prezentuje prostota formy, surowość i naturalność; drewno, tkaniny, można się tutaj pokusić o stare wzorniczo dodatki, dodadzą kuchni osobowości i ducha, spektakularnego pierwiastka retrospekcji, eklektyzmu czy wyjątkowości.
Szary.
To szara eminencja wśród kolorów, jest elegancki i efektowny, neutralny i szalenie wszechstronny, atrakcyjny i bardzo modny podczas usługi wykończenia mieszkań w Poznaniu, lansowany przez firmy projektowe, zwany też kolorem sukcesu, jak żadna inna barwa ma niezliczoną ilość odcieni, od niemalże białej szarości, poprzez siwy, gołębi, szaroniebieski, po czysty antracyt albo z domieszką fioletu bądź zieleni, jest kolorem stonowanym, skromniutkim i dostojnym, dyskretnym i wyrafinowanym, z nutą bezpretensjonalnej prostoty, zarazem przyciąga uwagę, daje ukojenie zmysłom w powodzi bodźców.
Poprzez swój niekrzykliwy wydźwięk doskonale tonuje wszelkie bardziej jaskrawe i soczyste barwy dodatków, jak pomarańczowy, żółty, czerwony, zielony, spokojnie można go stosować poprzez zestawienie monochromatyczne z przejściami tonalnymi, np. jako antracytową podłogę, lekko popielate szafki, stół i krzesła z metalicznym połyskiem lub w głębokim macie i tylko delikatnie podbarwioną szarością ścianę.
Brązowy.
Kojarzony z naturą, barwą ziemi, harmonią, statecznością czy bezpieczeństwem, to symbol pracowitości i sumienności, ma spory ładunek powagi, może wspierać i dodawać otuchy, jest barwą stonowaną i niepobudzającą, w sam raz do eko aranżacji, stylizacji rustykalnej, art deco, pałacowej, i też nowoczesnej, tworząc bardzo naturalne, eleganckie, także kameralne i przytulne wnętrza poznańskich mieszkań.
Meble w brązowym odcieniu (orzech, mahoń, herbaciany, heban, kasztan, kolor kakao czy mlecznej czekolady) wyglądają na masywniejsze, stabilniejsze, brązowa kuchnia wydaje się dostojniejsza, brąz wpadający w brunatny może być za ciężki i przytłaczający, ciemne odcienie mebli warto przełamać jaśniejszymi wstawkami czy jasnymi ścianami, które podkreślą wydźwięk tej barwy, efektowny może być np. czekoladowy brąz, ciepły i przytulny, doskonale czuje się w towarzystwie kremowego, écru, piaskowego, beżowego, bieli, takie zestawienia mogą nadać kuchni powabu, wytworności i szykowności, decydując się zaś na brązowe ściany, na ich tle idealnie eksponować się będą bardzo jasne meble, w tym białe.
Brązowe zestawienia mogą się przyczynić do wykreowania sielskiej, rodzinnej atmosfery, dającej relaks i odprężenie, brąz jest apetyczną barwą, przywodzi na myśl same smakowite skojarzenia, kakao, czekoladę czy kawę z mlekiem.
Beżowy.
Odcienie tej barwy podobnie jak bieli, są także uniwersalne i ponadczasowe, są koherentne z każdym typem stylizacji; nowoczesnej, klasycznej, skandynawskiej, rustykalnej, jako kolor ziemi również dla eko aranżacji, umożliwiają wykreować czystą oraz jasną przestrzeń dodającą kuchni lekkości, beżowa kolorystyka odpowiednia będzie zarówno do niewielkiej, zamkniętej kuchni jak i przestronnych pomieszczeń, kuchni otwartych na salon.
Odcieni beżu nie jest mało, mogą być intensywniejsze, jak i wpadać w kawę z mlekiem, orzechowy, ochrę, płowy, szarość, kakao, aż do momentu kiedy nazwiemy ją już rozjaśnionym brązem.
Ciepłe i zawsze przyjemne dla oka jasne odcienie beżu stworzą we wnętrzu pozytywną atmosferę, otoczą nas swoją subtelnością, zmysłowością i miękkością, dadzą poczucie luksusu i elegancji, będą się dobrze harmonizowały z dowolną kolorystyką zastosowaną w pozostałych pomieszczeniach remontowanego mieszkania.
Do beżowych mebli pasować będzie podłoga w kolorach ziemi; (np. orzech, dąb, mahoń), ściany w kolorze piaskowym, kremowym bądź też białym, także brązowe, grafitowe albo czarne dodatki.
Czarny.
Ta konserwatywna, enigmatyczna, najbardziej klasyczna, przy tym elegancka i szlachetna barwa, kojarzona z dramatyzmem, jednocześnie dostojnością, łącząca w sobie tradycję i nowoczesność, choć wykorzystywana głównie w aranżacji nowoczesnej, industrialnej, w kuchni powinna być stosowana z wyjątkowym umiarem i rozwagą, tak aby wnętrze nie przybrało zbyt autorytatywnego, poważnego i mrocznego charakteru, wyłącznie w postaci dodatku lub jako pojedynczy detal wykończenia, np. w wypadku podłogi, blatu roboczego, frontów szafek, fragmentu ściany pomalowanej farbą magnetyczną, co jest ostatnio bardzo modne i praktyczne podczas usługi aranżacji i remontu kuchni w Poznaniu.
Czarny jako dodatek dobrze tonuje każdą inną barwę, może być efektownym dopełnieniem dowolnej bez mała stylizacji, jest kolorem potężnym i zdecydowanym, przez to nawet jako niewielki powierzchniowo fragment wykończenia, zawsze wybije się na pierwszy plan, czarny kolor dodatku nada innego wymiaru i wyrazu każdej barwie z nim sąsiadującej, czarny dobrze się czuje w towarzystwie elementów w kolorze złotym, srebrnym, z chromem, szkłem czy też z barwami bardziej ekspresyjnymi i jaskrawymi, tworzącymi wtedy odważne i prowokujące zestawienia.
Czarnych kreacji należy unikać na zacienionych płaszczyznach, w ciasnych i wąskich pomieszczeniach, o smutne odczucie przytłoczenia wtedy nie trudno.
Pudrowy róż, rozbielony żółty, błękit, delikatny seledyn, fiolet, jasny pomarańczowy.
Kolory te, aby kuchnia nie wypadła zbyt cukierkowo, koniecznie powinny być jasnymi pastelami, to dość specyficzna kolorystyka ścian dla remontu i urządzenia kuchni, firmy od usługi aranżacji, wprowadzając tą kolorystykę w kuchni, muszą się wznieść na najwyższy poziom inwencji twórczej i wyczucia estetycznego, nie będą do tej kolorystyki pasowały meble w ciemnych kolorach, lecz zdecydowanie jasne, białe, w kolorze naturalnego drewna, podłoga raczej w kolorach drewna, szara, może być ciemniejsza, są to barwy właściwe m.in. dla stylu wykończenia mieszkań rustykalnego, prowansalskiego i niektórych nowocześniejszych stylizacji.
Romantyczny i ożywiający róż, kojarzony z czułością, ukojeniem, pogodą ducha, daje wyjątkowe poczucie lekkości, powinien być bardzo jasny i nie koniecznie na wszystkich ścianach, w niewielkiej ilości da poczucie większej siły fizycznej, za duże nasycenie barwy może osłabiać.
Rozświetlający, radosny, pełen optymizmu, rozjaśniający umysł i uszczęśliwiający żółty, jeśli będzie go za dużo i w intensywniejszym wydaniu, może męczyć oczy, jeśli skomponujemy go z odcieniami zieleni, lawendy, jasnym brązem, błękitem, nada wnętrzu wykwintności.
Dający niesamowite odczucie sterylnej czystości błękit, jako symbol młodości, zdrowia, ma kilka wyjątkowych i intrygujących cech, jest najlepszym antyseptykiem, kojącym rany duchowe i psychofizyczne, uspokajającym, odprężającym, sprzyjającym koncentracji uwagi, przyhamowującym impulsywność, jest barwą bardzo chłodną, daje odczucie oddalania się pomalowanej na błękit powierzchni od oczu obserwatora, w przeciwieństwie więc do barw ciepłych, które iluzorycznie się do nas przybliżają, pomaga wykreować przestronniejsze wnętrze, doskonały jest dla osób, które chcą schudnąć, gdyż odbiera apetyt, odwrotnie do pomarańczowego, żółtego czy brzoskwiniowego, które to kolory pobudzają apetyt.
Cechujący się właściwościami kreatywnymi i duchowymi, łagodny, finezyjny, zagadkowy i magiczny fiolet, wzmagający odkrywczość i inwencję, może podnieść poziom energii wewnętrznej u człowieka, złagodzić stres, irytację czy złość.
Kojarzony z witalnością, kreatywnością, ciepły i pełen energii pomarańczowy, pobudza nasz organizm nie tylko w sferze psychicznej, dodaje też siły fizycznej, subtelnie ożywia i regeneruje, znakomicie oddziałuje na nasze psyche, dodaje wiary w siebie, poprawia humor, nawet niewielka domieszka tej barwy w kuchni objawi swoje pozytywne działanie.
Przeczytaj także inne artykuły, pomocne przy aranżacji kuchni:
Stół w jadalni – serce tego wnętrza.
Jakie wybrać fronty szafek kuchennych?
Aranżacja zabudowy meblowej kuchni – strona funkcjonalna.
Artykuł opracował: Wojciech Gośliński
Opublikowano: 15.12.2018