WYKOŃCZENIA WNĘTRZ POD KLUCZ, REMONTY MIESZKAŃ
KOMPLEKSOWE USŁUGI REMONTOWE POZNAŃ
Abartremonty telefon Abartremonty na Facebook Kontakt
Jesteś na:

Funkcjonalny aneks kuchenny.

Aneks kuchenny jest często spotykany w układzie architektonicznym nowo budowanych mieszkań, naturalnie zawsze otwarty jest na pokój dzienny, więc jego aranżacja na etapie prac remontowych i wykończeniowych musi uwzględniać aspekt funkcjonalny jak i estetyczny, w końcu będzie to wizytówka naszego mieszkania.

 

Wydzielenie prezentowanego wnętrza od salonu, to wchodząca częściowo na salon półwyspa, która służy w razie potrzeby jako blat roboczy gdy np. organizujemy małe przyjęcie i mamy więcej gości albo za stół, przy którym domownicy mogą się posilać, stoją przy niej wysokie taborety, pewnie wygodniejsze od stosowanych często przy takim rozwiązaniu hokerów, łukowy kształt półwyspy sprawia że od strony kuchni jest trochę więcej miejsca, poza tym ten element zabudowy nie stanowi prostej i nudnej geometrycznej bryły, przez to wygląda lekko i w miarę finezyjnie.
Projekt jest w pewnej mierze minimalistyczny, ale bardzo przemyślany, wszystko jest na swoim miejscu, kształt litery U zabudowy kuchennej należy do najbardziej ergonomicznych układów, zastosowano tutaj standardową płytę meblową, żadnych drogich lakierowanych frontów, górne szafki są podzielone na dwa wygodne przedziały, z dwoma rodzajami frontów; z płyty meblowej i szkła, piekarnik zgodnie z najnowszymi tendencjami zainstalowano powyżej blatu roboczego, w tzw. kominie.
W kompozycji z zabudową meblową są tu też lekkie zabudowy z płyt gipsowo-kartonowych; nad górnymi szafkami zgrabnie zamykają i tak nigdy nie wykorzystywaną przestrzeń, dzięki temu na tych szafkach nigdy nie będzie zbierał się kurz, w zabudowie ukryty został kanał wentylacyjny, do którego podłączony jest wyciąg zainstalowany nad płytą grzewczą, bardzo przydatny w otwartej kuchni, konstrukcja z płyt g-k wydziela też przestrzeń dla wielofunkcyjnej zabudowy wnękowej z miejscem dla lodówki oraz co ciekawe i rzadko dziś spotykane, spiżarki zamykanej prostymi niewielkimi drzwiczkami, która będzie bardzo pożądana dla gospodyni domu, w którym często przygotowuje się posiłki dla wieloosobowej rodziny. Spiżarka była w standardzie w kuchniach sprzed stulecia, jej przydatność jest nieoceniona, przechowywano tam zapasy żywności, przetwory i inne kuchenne rzeczy, dziś wielu producentów rozwiązań do kuchni mają w swojej ofercie element zabudowy meblowej zwanej szafą cargo a nawiązuje ona swoją funkcjonalnością dokładnie do dawnych spiżarek.
Ponadczasowe, zawsze modne, szczególnie u młodych ludzi i uniwersalne szarości całej zabudowy meblowej przełamane są pastelowym beżem nadblatowych półmatowych płytek ceramicznych i kremowo białym blatem a jasno szary kolor ścian i listwa sztukateryjna ocieplają i oswajają prostą w formie zabudowę kuchenną, może mało dynamiczną kolorystycznie ale przez to kojącą oko.
Zabudowa meblowa nie stanowi monolitu, nie chciano tu pozamykać szafkami każdej dostępnej przestrzeni, co często jest błędem podczas projektowania mebli do niewielkich kuchni, przez ten zabieg pozostało kilka wolnych miejsc gdzie możemy ustawić wazonik, obrazek, inny gadżet dekoracyjny, w takiej kuchni jest po prostu milej i przestronniej.
Podłoga kolorystycznie nawiązuje do reszty wyposażenia, to cieplejszy odcień szarości wpadający w kolor piaskowy, położono tu płytkę gresu szkliwionego, najpraktyczniejszą właśnie do kuchni, w tej aranżacji wchodzi również na salon.
Szarości dla zabudowy kuchennej faktycznie nie są często stosowane, ale to pewnie tylko kwestia przyzwyczajeń i konformizmu, a zalet mają sporo; nie są krzyczące, ani nie pobudzą apetytu ani go nie odbiorą, nigdy też się nie znudzą w przeciwieństwie do krzykliwych, ekspresyjnych barw, ponadto z uwagi na niezaprzeczalną neutralność tej barwy pozostała aranżacja połączonego z kuchnią salonu jest o wiele łatwiejsza.

 

Pomocne przy aranżacji kuchni mogą być także te publikacje:

Pastelowa kuchnia w stylizowanym wydaniu.

Jaką wybrać zmywarkę?

 

Opracowanie: Wojciech Gośliński
Data publikacji: 30.11.2014

Oceń artykuł