Posiadając kuchnię połączoną z salonem możemy z powodzeniem zaplanować zainstalowanie barku, może być on usytuowany zarówno przy wyspie, półwyspie czy też blacie kuchennym, oczywiście jeśli będziemy mieli barek, nie można go sobie wyobrazić bez hokerów, swojsko nazywanych barowymi stołkami, tj. wysokich krzeseł, zazwyczaj z podłokietnikami i oparciami w okolicy lędźwi.
Sposoby aranżacji.
Najpowszechniejszymi rozwiązaniami jest przymocowanie barku do blatu kuchennego, stanowi to wówczas niejako jego przedłużenie bądź przymocowanie blatu barku krótszym bokiem do ściany, na pograniczu kuchni i salonu. Jeśli mamy obszerniejszą kuchnię, umożliwiającą zainstalowanie wyspy czy półwyspu, wówczas naturalnym jest, aby blat barku skierowany był w kierunku salonu, natomiast wyspa od strony kuchni wyposażona była w szuflady i szafki. Z reguły poziom blatu barku, aby w pełni spełniał swoją funkcję znajduje się ok. 25-30 cm wyżej od poziomu blatu kuchennego czy blatu wyspy/półwyspu, choć oczywiście można tę wysokość ustawić według własnych upodobań. Aranżacja takiej kuchni będzie stanowiła spójną całość, jeśli barek zrobiony zostanie z identycznego materiału, co pozostałe meble kuchenne bądź też z innego (np. szklany blat), ale pasującego do pozostałej zabudowy. Barek, jako dodatkowy element zabudowy powoduje, iż aranżacja wnętrza, jako kuchni przechodzącej w salon, wydaje się lżejsza i nowocześniejsza, nie zamykając jednocześnie optycznie tej przestrzeni. Funkcja barku jest zatem dwojaka, nie tylko użytkowa, ale z ogromnej mierze wizualna, to on w elegancki sposób oddziela nam kuchnię od salonu, jednocześnie łagodnie i naturalnie łączy te dwa wnętrza, aranżacja z wykorzystaniem barku na pewno nie okaże się monotonna i banalna. Projektując barek nie zapomnijmy o zintegrowaniu go z kuchnią jako całością, a właściwie z całą jej aranżacją, mówimy tutaj np. o oświetleniu nad linią blatu (oczka halogenów w suficie podwieszanym lub lampy wiszące z niewielkimi kloszami), zabudowie dekoracyjnej na suficie z płyt gips-karton, często z podświetleniem paskiem Led czy zainstalowaniu listwy Led pod blatem lub przy podłodze (w cokole blatu barku, jeśli taki ma), ale nie mniej ważne powinny być udogodnienia, jak np. minilodówka bądź kruszarka lodu w bezpośrednim sąsiedztwie barku.
Do jakiego stylu pasuje barek i hokery?
Zainstalowanie barku definiuje nam naturalne dostępna przestrzeń, ogólnie barek i hokery raczej bardziej pasują do nowoczesnych aranżacji, w tym mebli z prostym, przejrzystym designem, swoistą „kropką nad i” będą tu hokery, są dostępne w każdym stylu, w rozmaitych kształtach, kolorach, wykonane z różnych materiałów, im będą bardziej intrygujące, wyrafinowane, tym lepiej, wprowadzą do wnętrza dodatkowy powiew nowoczesności.
Jakie hokery?
Bardzo ważne jest wybranie odpowiednich hokerów, tak aby stylistycznie stanowiły jedną kompozycję (ale często też na zasadzie efektownego kontrastu) z zabudową kuchenną i barkiem, to one „ubarwią” ten element aranżacji. I tak, nowoczesny akcent dadzą nam np. hokery metalowe (z błyszczącym chromem) z kolorowymi, plastikowymi lub tapicerowanymi siedziskami (tkaniną lub skórą) bądź całe z tworzywa sztucznego, z profilowanej sklejki, są pełne blasku i ekspresji, zaś wykonane z drewna będą bardziej tradycyjne i ciepłe w wyglądzie, zależnie od wzoru i kolorystyki pasować będą do aranżacji klasycznej, skandynawskiej czy też eko. Hokery mogą być obrotowe, na jednej podpórce, często z regulowaną wysokością i takie są najpraktyczniejsze lub tradycyjne, na czterech nogach, są też składane czy takie, które można nakładać jeden na drugi. Poza względami estetycznymi nie zapomnijmy, że będziemy z nich korzystać, toteż powinny być wygodne, (choć oczywistym jest, że nigdy nie dorównają wygodą normalnemu krzesłu), warto zwrócić uwagę, aby konstrukcja hokera podczas siedzenia dawała możliwość wygodnego oparcia stóp na elemencie specjalnie do tego montowanym, zwisające nogi czy opierające się na podłodze koniuszki palców stopy, to nic wygodnego.
Jaką funkcję pełnią barek i hokery?
Prócz aspektu dekoracyjnego, muszą przecież nam służyć, co ciekawe blat barku wykorzystać możemy w różny sposób, może służyć do zasiadania przy nim w czasie spotkań towarzyskich czy serwowania drinków, jednak bardzo często jego zastosowanie, to stół do pracy, miejsce spożywania niewielkich posiłków (kiedy czas nas goni), barek ponadto, to idealny blat do wydawania posiłków czy kapitalny i wygodny bufet podczas przyjęć.
Czy barek i hokery są dla każdego?
Barek ze swoim wysoko zainstalowanym blatem i krzesłami z wysokimi siedziskami nie wszyscy będą jednak zachwalać, nie będzie wygodny dla osób starszych czy niepełnosprawnych, no i naturalnie małe dzieci także nie będą miały z tych mebli za nadto pożytku.
Jakie wymiary?
Blat barku z reguły jest na wysokości 110-120 cm, dla jednej osoby wystarczy jak będzie miał szerokość 60 cm i głębokość 50cm, dla dwóch osób odpowiednio 120 cm na 60-80 cm, aby barek nie wyglądał zbyt ciężko, a chcemy mieć trochę większy, lepiej aby jego wymiar rósł w szerokość, nie głębokość. Wysokość siedziska klasycznego hokera, to ok. 80-90 cm (musi być niższa, jeśli niższy będzie blat barku), jego szerokość zwykle waha się w okolicy 40 cm, a odległość zapewniająca nam wygodne korzystanie z barku i hokerów, to ok. 25 cm od siedziska do podstawy blatu.
Odwiedź także i te publikacje:
Pomysł na ścianę nad blatem kuchennym.
Opracowanie: Wojciech Gośliński
Data publikacji: 02.02.2013