Wybór wymarzonego koloru, skomponowanie ulubionych barw, ich wzajemne dopasowanie czy skontrastowanie, umożliwia nam wzornik kolorów NCS.
Czym jest NCS?
NCS – Natural Kolor System (Naturalny System Barw) jest logicznym systemem porządku barw opartym na percepcji koloru przez człowieka. Przy pomocy wzornika NCS możemy łatwo kolory analizować, specyfikować i przekazywać. NCS jest jednym z najpopularniejszych na świecie i stosowanych w praktyce systemów porządku barw, opiera się na ponad 60-cioletnich badaniach kolorów. Prócz wersji drukowanej wzornika istnieją także wzorniki w wersji elektronicznej.
Kolor wybrać z wzornika NCS czy zakupić farbę z gotowym kolorem?
Wielu producentów farb, m.in. Dekoral czy Beckers, oprócz systemu kolorowania farb opartego na NCS, posiadają paletę gotowych kolorów z propozycjami ich łączenia, jako zestawienia kolorystyczne; kontrastujące, uzupełniające czy dopełniające się, znaleźć ją można w folderach tych producentów.
Istotnie podczas kolorowania wnętrz naszych mieszkań bardzo praktycznym jest bazowanie na palecie kolorów z wzornika NCS ze względu na ogromną ilość barw, odcieni oraz uniwersalność tego systemu, możliwe jest przygotowanie koloru na farbie dowolnego producenta, także odwzorowanie numeracji kolorów niektórych producentów (np. Flügger) nie korzystających z NCS na numerację tego systemu.
Zaś wszystko ma swoje plusy i minusy, we wzorniku NCS może być ze dwa tysiące odcieni kolorów, gotowe palety kolorów oferują ich zaledwie kilkadziesiąt, jednak mentalne uwarunkowanie człowieka w dziedzinie dokonywania wyborów sprawia, że paradoksalnie szybciej wybierzemy spośród mniejszej ilości opcji, z tego głównie powodu pomimo że we wzorniku NCS jest taki ogrom barw, to gotowe kolory proponowane przez wielu producentów mają się tak dobrze pod względem sprzedaży, drugi powód to tablice wystawione w marketach budowlanych z dość sporymi planszami próbek gotowych kolorów, widzimy bez porównania większą powierzchnię próbki koloru niż na wzorniku NCS, gdyby wzornik NCS miał tej samej wielkości plansze ze wszystkimi próbkami kolorów zajęłoby to w markecie kilkadziesiąt razy więcej miejsca.
Warto pamiętać że:
Wybór wymarzonego koloru, skomponowanie ulubionych barw, ich wzajemne dopasowanie, skontrastowanie to zadanie jakie nas czeka podczas prac remontowych, wykończeniowych i całościowej aranżacji naszych wnętrz, to praca zarówno ekscytująca co wciągająca, nie zawsze możemy mieć pewność że utrafiliśmy w sedno, jeśli pojawiają się wątpliwości co do wyboru koloru a chcemy zamówić farbę z mieszalni komputerowej, wówczas weźmy na próbę jeden litr wybranego koloru, pomalujmy dwukrotnie, powiedzmy z metr kwadratowy powierzchni ściany, wtedy będziemy mieli już pewność, zważmy że właściwy odbiór koloru uzależniony jest od wielkości powierzchni na którą został nałożony, na wzorniku to zaledwie kilka centymetrów kwadratowych, nie odzwierciedli to w stu procentach odbioru wybranego koloru na powierzchni wymalowanej ściany o kilku czy kilkunastu metrach kwadratowych, takiego wyczucia nie posiada nawet projektant z wykształceniem plastycznym, również często najpierw zamawia próbkę koloru, maluje fragment ściany i patrzy jak wygląda na już docelowej płaszczyźnie.
Wybierając kolory korzystając z wersji elektronicznej wzornika NCS czy też z propozycji gotowych kolekcji kolorów, obydwu dostępnych w internecie, weźmy poprawkę na to, że odbiór wizualny konkretnego koloru na monitorze komputera czy po wydrukowaniu na drukarce może nieznacznie odbiegać od faktycznie uzyskanego na wymalowanej ścianie. Wpływ na to mogą mieć: ilość, pochodzenie, rodzaj i kąt światła padającego na rzeczywiście wymalowaną powierzchnię, faktura ściany (gładka lub porowata) oraz możliwe “przekłamanie” koloru na monitorze czy po wydrukowaniu przez drukarkę. Wybrany kolor koniecznie należy skonfrontować z oryginalnym drukowanym wzornikiem NCS, który idealnie odzwierciedla rzeczywisty kolor, możemy to zrobić podczas naszej wizyty u Ciebie.
Przed remontem mieszkania może się pojawić dylemat, czy kupić farbę z gotowym kolorem czy zamówić farbę w mieszalni komputerowej, przeczytaj:
Wybieramy kolor farby – gotowiec czy z mieszalnika?
Opracowanie: Wojciech Gośliński
Data publikacji: 12.07.2015