Wybór kolorów ścian w mieszkaniu a ryzyko nietrafnych decyzji.
Ubieranie wnętrz naszego mieszkania w kolory to ostatni etap remontu i prac wykończeniowych, o ile to najprzyjemniejsza czynność dla ekipy remontowej, i dla odbiorcy usługi również, gdyż oznacza to de facto niemalże finisz przedsięwzięcia, pozostaną tylko do wykonania podłogi czy do wstawienia meble, o tyle z uwagi na nie małą powierzchnię ścian, którą wykończymy konkretnym kolorem, można przyjąć, że kolory są głównym aktorem aranżacji każdego mieszkania pod klucz.
W tymże kontekście, ich właściwy wybór może się okazać trudniejszym zadaniem niż wybór podłóg, płytek i wyposażenia w łazience, detali dekoracyjnych, bibelotów, a że „nieudany” kolor to nierzadko wręcz bolączka, szczególnie osób po raz pierwszy poddających wykończeniu pod klucz swoje cztery kąty, toteż warto w materii ubierania wnętrz mieszkania w kolory wziąć pod rozwagę wdrożenie kilku sprawdzonych metod, nie obcych projektantowi wnętrz czy firmie remontowej w specjalizacji wykończenia mieszkań pod klucz.
Jaki zatem przyjąć plan działania, tak aby finalnie nasze wnętrza miały idealnie dopasowane kolory ścian?
- Pierwszą niech będzie kwestia próbki koloru na opakowaniu z farbą lub np. na wzorniku NCS (w przypadku przygotowania koloru w mieszalni komputerowej) – otóż naturą rzeczy percepcja koloru przez nasz zmysł wzroku zależy od wielu czynników, jednym z nich jest wielkość powierzchni z naniesionym kolorem.
- Próbka koloru na wzorniku może mieć zaledwie kilka/kilkanaście cm2, na opakowaniu z farbą z gotowym kolorem podobnie, poza tym mamy tu do czynienia z nadrukiem, z innym nośnikiem pigmentu niż pigment zawarty w rzeczywistej farbie.
- Szczególnie przy odcieniach pastelowych zimnych, wybór koloru tylko na podstawie tak małej powierzchniowo próbki może się okazać opłakany w skutkach, o pomyłkę bardzo łatwo, nawet u wytrawnego projektanta wnętrz z wykształceniem plastycznym, otóż dopiero większa powierzchnia z naniesionym kolorem ukaże jego prawdziwe oblicze, znając tą okoliczność, firmy wytwarzające farby na dyspersji akrylowej do wymalowań wnętrz mieszkań, do każdego tzw. „gotowca”, czyli puszki z gotowym kolorem, dedykują jako opcję (za dodatkową opłatą) małą saszetkę z farbą, którą można próbnie nanieść na ścianie w mieszkaniu, ilość farby zawartej w saszetce z reguły wystarcza na pomalowanie fragmentu ściany o powierzchni ok. 30 x 30 cm (przy dwóch warstwach), nie jest to co prawda wiele, lecz daje już to jakieś odniesienie, jak w danym kolorze w rzeczywistości prezentować się będzie cała ściana / ściany oraz całe wnętrze.
- W przypadku wariantu koloru przygotowywanego w mieszalni farb, próbki / saszetki z farbą nie są stosowane (z powodu bardzo dużej ilości kolorów we wzorniku), należy wówczas zamówić próbkę pokolorowanej farby w puszce jednolitrowej, taką ilością można pomalować próbnie już kilka m2 ściany / ścian.
- Innym czynnikiem wybitnie definiującym wizaż koloru na ścianie jest światło (jego barwa, natężenie), tutaj również bardziej podatne na wpływ światła będą jasne pastele, a mówimy o świetle naturalnym wpadającym do mieszkania z zewnątrz, niemniej światło naszych lamp, tj. sztuczne, w odniesieniu do światła słonecznego, wydobędzie lub odwrotnie, zatraci z danego koloru jakąś cząstkę, zarazem światło ciepłe (neutralne) da zupełnie inny obraz koloru niż zimne, i tu należy pamiętać, iż firmy remontowe podczas prac wykończenia mieszkania pod klucz korzystają z naświetlaczy (lamp „budowlanych”), które zwykle mają barwę zimną światła, unikajmy zatem próbnych wymalowań ścian gdy są one włączone, lepiej zamontować wtedy na suficie najprostszą oprawkę, wkręcić mocną żarówkę o barwie światła neutralnej, a od razu zobaczymy różnicę, kolor na ścianie będzie rzeczywisty, nie przekłamany, tudzież pamiętać tu też warto, iż w marketach budowlano remontowych z reguły również stosowane jest światło zimne, próbki kolorów na co większych planszach nie muszą więc mieć stuprocentowego odzwierciedlenia z rzeczywistością, na miejscu, w mieszkaniu, po wymalowaniu ścian, kolory mogą się okazać odmienne od oczekiwań, jako rezultat nie do końca przemyślanego, zbyt szybkiego ich wybierania.
- Wykonując próbne wymalowania fragmentów ścian, powinno się wybrać więcej niż jedną ścianę danego wnętrza, gdyż na różnych powierzchniach światło może padać pod innym kątem, co powoduje większe lub mniejsze naświetlenie tychże i co naturalne, różną wymowę tego samego koloru w jednym pomieszczeniu, w jak dużym stopniu natężenie światła naturalnego, ale też sztucznego wpływa na odbiór koloru niech świadczy fakt, iż praktycznie każda barwa, podczas stopniowego zanikania światła, przy jego niemalże minimalnej wartości zbliży się ku szarości.
- Barwa światła może diametralnie odmienić wizaż koloru, w dzień pochmurny, gdy światła nie jest dużo, jest mocno rozproszone i zimne, kolor pomalowanej ściany okaże się zgoła inny, np. stonowany, ciemniejszy, niż w dzień słoneczny, gdy promienie ciepłego światła zalewają wnętrza mieszkania, podbijając ekspresję barwy, mocno ją rozjaśniając, ale wywołując przy tym refleksy świetlne, co okaże się szczególnie istotne na ścianie pomalowanej farbą o wyższym stopniu połysku, niż standardowo dedykowane na ściany wykończenie powłoki malarskiej w półmacie, zalecane przez architektów i firmy remontowe od usługi wykończeń wnętrz.
- Jakkolwiek temperatura światła słonecznego będzie także różna zależnie od pory dnia, z samego rana promienie słoneczne będą troszkę zimniejsze niż w południe, a coraz cieplejsze, im będzie bliżej zachodu słońca, zdroworozsądkowo więc i najbezpieczniej byłoby popatrzeć na próbne wymalowania w dni o różnej pogodzie, ale też o różnych porach dnia.
- Również i ekspozycja okien na strony świata nie jest bez znaczenia, wnętrza z oknami w kierunku północy będą zalane nieco zimniejszym światłem niż te z oknami od strony południa, dodatkowo będą mniej doświetlone, robiąc zatem przymiarkę kolorystyczną, koniecznie próbne malowanie na ścianie należy wykonać w docelowym pomieszczeniu remontowanego mieszkania, w tym, w którym potencjalny kolor ma być zastosowany, nie w dowolnym.
- Najefektywniejszym, a wręcz idealnym sposobem dopasowywania kolorów do wnętrz przygotowywanego mieszkania pod klucz to próbne pomalowanie fragmentu płyty gipsowo-kartonowej, wystarczy wtedy przygotować fragment płyty g-k powiedzmy 30 x 30 cm, (jeśli nie będzie do dyspozycji jako odpad podczas wykonywania usługi remontowej, jest do kupienia w każdym markecie budowlanym w formacie zaledwie 60 x 120 cm), nie ma wówczas potrzeby malować fragmentów kilku ścian, tych bardziej zacienionych / nasłonecznionych, (ew. malowanie zwykłego kartonu jest dyskusyjne, gdyż nie ma on jednolicie gładkiej powierzchni, może się wyginać), tymczasem pomalowaną płytę g-k można dostawiać do ścian do woli, i to w różnej konfiguracji w całym remontowanym mieszkaniu, jest to wyjątkowo wygodne w opozycji do próbnego malowania fragmentów ścian, poza tym w tym wariancie nie nanosimy na małym odcinku ściany nieplanowanej, dodatkowej warstwy farby, a zważmy, iż na ścianie już przygotowanej pod końcowe wymalowanie ma to ogromne znaczenie, gdyż nieumiejętne czy niedbałe nałożenie farby np. pędzelkiem a nie wałkiem, może przy finalnym malowaniu ścian ukazać niewielkie zgrubienia / zacieki / smugi farby, tak zmieniona gładkość ściany może sprawić nie mały kłopot firmie remontowej, jako niezamierzona „niespodzianka” odbiorcy usługi.
- Jeśli zależy nam na optycznym powiększeniu wnętrza, koniecznie celujmy w kolory zimne, lecz w jasnym wydaniu (np. odcienie niebieskiego, zielonego, fioletu, błękity czy delikatne szarości), gdyż to zimne odcienie iluzorycznie oddalają się od oczu obserwatora, odcienie ciepłe zaś do złudzenia będą się do nas przybliżały.
Wpływ koloru na domowników w kontekście psychosomatycznym, to osobna, kto wie czy nie najistotniejsza kwestia, frapująca coraz częściej niejednego poznańskiego odbiorcę usługi remontowej, a to jeśli dąży on do wykreowania wybitnie przyjaznej przestrzeni profesjonalnie odremontowanego i elegancko wykończonego mieszkania pod klucz, ponieważ jest to szersze zagadnienie, w tejże materii zapraszam do obszerniejszej publikacji pt. Psychologia kolorów.
Przeczytaj również:
Kolor we wnętrzu a nasze psyche.
Trend na ciemnie, stonowane barwy w aranżacji wnętrz.
Autor publikacji: Wojciech Gośliński
Poznań, 06.02.2022