Oddziaływanie kolorów na nasze samopoczucie jest bezdyskusyjne i udowodnione naukowo, właściwe dopasowanie barw w pomieszczeniach przeznaczonych do wykonywania konkretnej profesji nie powinno pozostawiać się przypadkowi, zważmy przy tym, że nie wszystkie kolory pasują do każdego zawodu.
Źle dobrane kolory mogłyby zaburzać efektywność pracy, podważać powagę profesji czy też rozpraszać, denerwować, nie motywować i nie inspirować, psychologia kolorów powinna być wzięta pod uwagę w opracowaniu merytorycznym i wizualnym przedsięwzięcia remontowego i pełnego wykończenia, wykonanego przez projektanta wnętrz.
Generalnie na podstawie mnóstwa opracowań poruszających wpływ kolorów na sferę psychosomatyczną człowieka, w pomieszczeniach, w których się pracuje, należy stosować barwy stonowane, mało nasycone kolorem, tj. jasne pastele, ciemne odcienie mogłyby przytłaczać, kreując smutne i nieprzytulne wnętrza, zaś jaskrawe rozdrażniać i dekoncentrować, unikać należy też wymalowań monochromatycznych, z natury nudnych i bez wyrazu, a z drugiej strony ze zbyt dużym zróżnicowaniem kolorów w jednym pomieszczeniu, pstrokacizna też nie jest miła dla oka.
Przypisywanie kolorów do charakteru danej profesji możemy potraktować poważnie lub z przymrużeniem oka, jednak jakby nie patrzeć, w aranżacji wnętrz istnieją pewne trendy, w miejscach, w których pracujemy ma miejsce powiedzmy to uszeregowanie barw przypisanych tej, a nie innej profesji, czy to przypadek, jakiś statystyczny ewenement, wcale nie, kolory posiadają swoją moc, są głównym aktorem każdej aranżacji i remontu, kreują taką, a nie inną atmosferę, oddziałują na nasze psyche i też sferę zdrowotną tak samo mocno jak wiele innych aspektów życia, zatem nie mogą być dobierane na chybił trafił.
Spróbujmy przypisać kilka barw do konkretnych profesji.
Biel – to nieskazitelność i czystość, daje psychiczne i fizyczne rozluźnienie, łagodzi emocje, pomaga osiągnąć spokój, likwiduje stany napięcia nerwowego, pomaga poczuć się bardzo swobodnie, z powodzeniem może być wykorzystana w gabinecie dentystycznym, okulistycznym czy psychologicznym, aptece.
Szarość – szara eminencja wśród barw, nazywana jest kolorem sukcesu, kojarzona z surowością, spokojem, skromnością, harmonią, wyrafinowaniem czy prostotą, nigdy nie pobudza emocji, pozwala odpoczywać oczom, nawet w ciemniejszym wydaniu nigdy nie będzie agresywna, w biurach, w których pracują młodzi, dynamiczni i kreatywni ludzie jest jak znalazł, ale z powodzeniem ze swoją szlachetnością, stonowaniem i neutralnością pasuje do biura prawniczego, doradcy podatkowego, finansowego, w urzędzie publicznym, pokoju konferencyjnym.
Niebieski i błękit – kojące, odprężające, orzeźwiające i uspokajające działanie wykorzystywane jest w salach pooperacyjnych, działa tu niemalże jak antyseptyk, chłodzi nas fizycznie i mentalnie, kojarzony jest ze sterylnością, młodością czy zdrowiem, przyhamowuje impulsywność, poprawia jasność umysłu i koncentrację uwagi, w miejscach pracy, w których angażujemy się intelektualnie i twórczo, gabinetach odnowy biologicznej, może nam bardzo pomóc.
Zieleń – symbol nadziei, urodzaju, wzrostu czy żyzności, uspokaja, daje nam poczucie bezpieczeństwa, uporządkowania i harmonii, odprężenie i wyciszenie, przywraca równowagę psychiczną, relaksuje, pomoże być bardziej konsekwentnym i asertywnym, dobry w pokoju, w którym pracują np. telemarketerzy, sali operacyjnej, gabinecie lekarskim, sklepie ze zdrową żywnością.
Żółty – tryskający optymizmem, radością, wesołością, serdecznością i ciepłem, kojarzony z aktywnością, uniesieniem i lekkim nastawieniem do otoczenia, symbolizuje intelekt i mądrość, jest kolorem nauki, idealny do wnętrz, w których pracują ludzie kreatywni, niezwykle spontaniczni, żywiołowi, może to być pracownia architektoniczna, artysty plastyka, naukowca, pisarza.
Pomarańczowy – to pełnia energii, kojarzony z witalnością, kreatywnością, doskonale oddziałuje na nasze psyche, motywuje oraz pobudza do wysiłku intelektualnego i fizycznego, pracy twórczej, subtelnie ożywia i regeneruje, ogrzewa, inspiruje i dodaje wiary we własne możliwości, poprawia humor, doskonały w gabinecie SPA, siłowni czy przedszkolu.
Fiolet – romantyzm, łagodność, finezja i delikatność, oto jakie nasuwa skojarzenia ten kolor, to także magia i zagadkowość, bardzo pozytywnie wpływa na aktywność mózgu, oczyszcza nasze zmysły, łagodzi stres, niweluje nerwowość, silne nerwice czy strach, może dawać natchnienie do tworzenia, w sam raz do gabinetu psychoterapeutycznego.
Brązowy – symbol pracowitości, konkretu czy sumienności, kojarzony ze stabilnością, równowagą, poczuciem przynależności i bezpieczeństwa, kolor ten preferują osoby uporządkowane, stabilne i dążące do perfekcjonizmu, jest dobry dla ludzi pragnących czuć się pewnie, dlatego dlaczego by nie zastosować go w biurze szefa, dyrektora, prezesa.
Dowiedz się również, jaki jest Wpływ światła na postrzeganie barw ?
Przeczytaj także:
Trend na ciemnie, stonowane barwy w aranżacji wnętrz.
Kolor we wnętrzu a nasze psyche.
Wybór kolorów ścian w mieszkaniu a ryzyko nietrafnych decyzji.
Kontrast kolorystyczny a wpływ na kolor elementów aranżacji wnętrza.
Opracował: Wojciech Gośliński
Data publikacji: 25.06.2017