Kontrast kolorystyczny a wpływ na kolor elementów aranżacji wnętrza.
Empirycznie i logicznie rzecz ujmując, nie ma złych czy dobrych, tj. atrakcyjnych kolorów, istnieje zaś potencjalnie okoliczność niewłaściwego ich skomponowania w jednym remontowanym wnętrzu.
Różne kolory, aby były koherentne, nie muszą się znajdować obok siebie na kole kolorów, nie muszą to też być barwy tzw. uzupełniające, dopełniające albo skomponowane na zasadzie tonacji kolorystycznej, gdzie występuje jeden kolor o różnym natężeniu (ciemny / jaśniejszy / najjaśniejszy).
Jakie mamy inne opcje?
- Sprawdzoną metodą jest m.in. umiejętne i wysmakowane zastosowanie kontrastu, jakkolwiek czerń i biel w co większym powierzchniowo wydaniu, jak w prezentowanym tutaj projekcie salonu, wydaje się być dość odważnym posunięciem, jednak nie dla odbiorcy usługi remontowej poddającym wykończeniu pod klucz swoje cztery kąty, otwartym na nowatorskie idee we wnętrzarstwie.
- W imię koherentności stylistycznej i kreowania przez firmę projektową gustownych przestrzeni mieszkania pod klucz, kompozycja czerni i bieli przełamana i złagodzona została tutaj szarościami, odcieniami jasnego beżu, ale też intrygującą teksturą (połysk w zestawieniu z półmatem) oraz nietuzinkowym deseniem, a należy do niego zaliczyć zacierkę malarską na suficie i gzymsie zabudowy g-k wokół ścian, fototapetę w cienkie, kolorowe paski (czerń, biel, jasny beż), dwukolorowy dywan, obraz, abażur lampy, wszystkie te elementy wespół sprawiają, że salon zyskuje tylko na atrakcyjności.
- Kontrast bieli z czernią dodaje wyrazistości, charakteru i dynamizmu temu wnętrzu, nadając mu nieco teatralnej, wysublimowanej nuty, przejawia się to w kolorystyce kanapy, pufy, stolika, dywanu, płytek podłogowych, abażuru lampy, obrazu, wszystkie te detale wykończenia i dodatki wyposażenia współgrają ze sobą, nie „kłócąc” się wzajemnie.
- Kolorów natomiast dobrze, że nie ma tutaj zbyt wiele, po to, aby nie powstał efekt upstrzenia, głęboka, majestatyczna i mistyczna czerń i nieskazitelna biel to barwy czyste, ponadczasowe i szlachetne, zasadniczo mogą być zastosowane w każdej bez mała stylizacji wykończenia mieszkania pod klucz, w tej akurat aranżacji wybitnie modernistycznej, pasują jak ulał.
- Czerń pomimo swojej niebywałej uniwersalności, a to w kwestii pasowania do dowolnego stylu wykończenia mieszkania pod klucz, głównie jednak będzie idealnym kolorem dla awangardy, nasz salon, jak widzimy, obdarzony jest zatem designerskimi dodatkami; bardzo wymownym, ultra nowoczesnym stylistycznie, trochę pretensjonalnym żyrandolem czy z pierwiastkiem sztuki nowoczesnej, studyjną ławą, stojącą lampą i dwoma wazonami na półce o ekstrawaganckiej formie, smaczku dodaje abstrakcyjny motyw graficzny obrazu nad kanapą.
- Dość sugestywny i wyrazisty element dekoracyjny stanowią wielkoformatowe tafle błyszczącego, czarnego szkła na ścianie telewizyjnej w kompozycji z prostym w formie, wypukłym względem tejże tafli elementem geometrycznym, tj. przedścianką obłożoną płytką ceramiczną, wysoki połysk szkła wlewa do wnętrza spory ładunek ekspresji, salon, prócz oryginalnej stylizacji otrzymuje dodatkowego „pazura” aranżacyjnego.
- Aby czarna i monolityczna tafla szkła nie wydała się zbyt przytłaczająca, odciąga od niej uwagę właśnie owa wielopłaszczyznowa bryła geometryczna przedścianki oraz intrygująca, rozłożysta, lewitująca, półka / blat u jej podnóża.
- Dla przełamania potencjalnej monotonii czy wrażenia monochromatyzmu ściany telewizyjnej, płytka na przedściance ma beżowo – piaskowy odcień, z delikatnym deseniem oddającym wizualnie rysunek kamienia naturalnego, przy tym duży format płytki wpływa in plus na kreowanie przestronności w remontowanym wnętrzu, podobnie jak czyni to też spora płytka podłogowa (gres szkliwiony) oraz minimalizowanie desenia, gdzie im co bardziej jednolite kolorystycznie, bez wzoru, tym lepiej w materii przestronności wnętrza, deseń pojawia się tylko w kilku miejscach; płytka na przedściance, fototapeta, zacierka malarska na suficie, obraz czy dywan, ponadto każdy z tych deseni ma celowo zupełnie odmienny charakter, od liniowego wzoru fototapety, przez zacierkę w stylu „chmurek” na suficie, po nieregularnie zarysowujący się wzór na płytce ściennej.
- Remontując wnętrza mieszkania i aranżując w nich kolory, należy pamiętać o pewnej zależności, otóż tak wyrazisty i sugestywny kolor jak czerń, może się nie sprawdzić w niewielkim pomieszczeniu, a zważyć trzeba, iż lokale mieszkalne w Polsce są coraz mniejsze w ujęciu statystycznym.
- Czerń natomiast potrzebuje przestrzeni, prezentowany salon do małych wnętrz na pewno się nie zalicza, jest też tutaj wysoki sufit, na 3 metry, jak to przystało akurat przestrzeniom loftowym, ponadto mamy tu do czynienia z otwartym planem mieszkania, salonem połączonym z holem, jadalnią i kuchnią, co jeszcze bardziej podbija poczucie przestrzeni w realizacji usługi wykończenia mieszkania pod klucz.
Realizacja projektu.
Dla trafnego skomponowania kolorów w remontowanym wnętrzu mieszkania niezbędne będą takie umiejętności jak poczucie estetyki, wyobraźnia przestrzenna, inwencja twórcza, znajomość podstawowych zasad w kreowaniu wnętrz w sferze ubierania ich w kolory, w tejże materii, wysoce kompetentnym specjalistą będzie pracująca w zespole naszej firmy remontowej projektantka, pani Anna, z której to fachowej i efektywnej obsługi, od lat korzystają odbiorcy naszych usług remontowych.
Serdecznie zapraszam do pokrewnych tematycznie publikacji:
Wybór kolorów ścian w mieszkaniu a ryzyko nietrafnych decyzji.
Kolor we wnętrzu a nasze psyche.
Artykuł opracował i opublikował: Wojciech Gośliński
Poznań, 18.03.2022