Podstawy wyboru koloru.
Wychodząc z założenia, że nie ma złych kolorów, tylko najwyżej nietrafione do danego miejsca, możemy powiedzieć, iż piękny może być każdy kolor, jeśli go odpowiednio wybierzemy aranżując wnętrze. Innymi słowy złym kolorem będzie taki, który zaburzy nam odbiór wizualny wnętrza, natomiast pięknym ten, który wydobędzie i podkreśli wyłącznie jego zalety. Gdy wytworzymy pożądaną atmosferę jakiegoś wnętrza malując je danym kolorem, wówczas możemy uznać, że kolor ten pasuje. Miłym dla oka ludzkiego jest zestawienie kolorów ze sobą współgrających, harmonizujących, pasujących do pozostałych w swoim otoczeniu. Wnętrza są wyjątkowo podatne na kreowanie ich właśnie kolorem, odpowiednią barwą możemy zaakcentować jakiś interesujący detal oraz posłużyć się kolorem jako przekazem informacji, a element przestrzeni, który jest nieistotny możemy ukryć, przytłumić niczym innym jak właściwym kolorem. Źródłem pomysłów na wystrój wnętrza, w tym zestawienie kolorów może być magazyn wnętrzarski bądź wizualizer kolorów.
Zmysłowe postrzeganie kolorów.
Sztuka wyboru koloru czyli chromatyka jest zasadą, której warto się trzymać, dzięki niej możemy wpływać nie tylko na przestrzeń, ale co ważne na ludzi i ich zachowania, wkraczając tutaj w sferę psychologiczną, gdyż wpływ koloru na człowieka jest nie tylko fizyczny, co potwierdza nauka. Kolor definiuje nam odbiór temperatury, poczucie odległości, niebagatelny wpływ ma na nasze samopoczucie. Postrzeganie koloru jest bardzo osobiste, u każdego z nas zasadniczo inne z uwagi na procesy i asocjacje – skojarzenia przebiegające w naszym umyśle podczas patrzenia na konkretną barwę. Według badań na odczuwanie kolorów mogą także mieć wpływ nasze wspomnienia z dzieciństwa tkwiące w naszej podświadomości. Kolory mają, co istotne również swoją symbolikę i wymiar kulturowy, dlatego mówimy o kolorach spokojnych, wyważonych poprzez inspirujące, pobudzające aż do agresywnych, o kolorach eleganckich czy wyrafinowanych, stylowych czy szykownych, reprezentacyjnych czy majestatycznych.
Wpływ koloru na harmonię i nastrój.
Projektując wystrój wnętrza naturalną niech będzie koncepcja, że najciemniejszym fragmentem pomieszczenia jest podłoga, ściany jaśniejsze, sufit najjaśniejszy. To rozwiązanie daje nam poczucie solidności gruntu po którym stąpamy oraz wrażenie przestronności pomieszczenia. Natomiast odczucie bezpieczeństwa dadzą nam kolory ścian raczej wyraźniejsze, lepiej dostrzegalne. Takie założenie jest odzwierciedleniem natury, która ukształtowała w nas pewne mechanizmy odbioru bodźców kolorystycznych, w końcu pewnie, dobrze no i naturalnie czujemy się, gdy grunt mamy ciemny a wszystko wraz z wysokością jaśnieje aż do najjaśniejszego nieba. Wprowadzając delikatny i lekki charakter wnętrzu poprzez pomalowanie sufitu ale również i ścian na biało możemy złagodzić kontury przestrzeni i podkreślić także meble, pomieszczenie będzie świetliste a niekiedy i surrealistyczne.
Wpływ światła na kolor.
Zupełnie inną sprawą jest zastosowanie odpowiedniego oświetlenia uwypuklającego i zmieniającego (w stosunku do światła dziennego) zastosowane barwy, zmieniającego optykę i odbiór przestrzeni. Za pośrednictwem oka rozróżniamy kolory, których intensywność-wyrazistość rośnie wraz ze wzrostem ilości światła, odwrotnie jest kiedy maleje jego ilość aż do momentu, kiedy jest go na tyle mało, że pewne barwy całkowicie przestają dla nas istnieć zlewając się w nierozpoznawalną szarość. Dlatego właśnie światło, w tym jego pochodzenie, natężenie czy kąt padania jest tak istotne przy wyborze kolorów, których postrzeganie jest wybitnie uzależnione od tego, czy mamy światło naturalne, czy sztuczne, ile go mamy i pod jakim kątem pada na wymalowaną powierzchnię. Ten sam kolor zupełnie inaczej będzie wyglądał (szczególnie przy jaśniejszych odcieniach) na pozbawionym naturalnego światła korytarzu, a inaczej w przeszklonym salonie – w którym z kolei ściana prostopadle skierowana do okna będzie miała odrobinę inny odcień (ciemniejszy) od ściany równoległej do okna. Taki sam kolor będzie w rzeczywistości różnie odbierany w pokoju z oknami skierowanymi na południe albo na północ. Wybierać kolory musimy zatem w odpowiednich warunkach świetlnych. Można przyjąć, że do wnętrz skierowanych na północ i wschód stosujemy ciepłe i jasne odcienie, zaś na południe i zachód raczej zimne i trochę ciemniejsze barwy. Przy wyborze koloru pod rozwagę należy również wziąć wielkość powierzchni oraz jej przeznaczenie użytkowe. I tak np. pokój dzienny czy kuchnię powinniśmy pomalować raczej w jasnym i neutralnym kolorze, a inaczej pomieszczenie, w którym będziemy rzadziej przebywać, tutaj możemy zastosować bardziej zdecydowane kolory.
Formowanie przestrzeni za pomocą koloru.
Za pomocą kolorów zmienimy i uformujemy przestrzeń, ciepłą i nasyconą barwą stworzymy intensywną atmosferę, zaś trochę dynamizmu doda nam farba z połyskiem. Aby wnętrze, w którym mamy bardziej wyraziste kolory nie robiło wrażenia nazbyt agresywnego musimy wykorzystać jako dodatek neutralne kolory oraz zapewnić wystarczającą ilość światła. Niekiedy uzyskanie odpowiedniego kontrastu między kolorami zapewni nam odrobina czerni czy bieli. Na proporcje, kształt i wielkość konkretnego wnętrza w oczywisty sposób ma wpływ wybór kolorów. Ściana w ciepłym kolorze wizualnie będzie „przesuwała się” bliżej oka, kapitalnym przykładem jest tutaj czerwień i jej pochodne. Malując krótszą ścianę w długim i wąskim pomieszczeniu ciepłym kolorem zmienimy jego geometrię, które będzie wydawało się bardziej symetryczne. Tymczasem aby poszerzyć optycznie pokój możemy namalować horyzontalne pasy na ścianie. Bardzo długie korytarze wizualnie skrócimy przerywając ciągłe powierzchnie układem powtarzających się innych odcieni lub wzorów. Jeśli chcemy, aby wnętrze wydawało się większe pomalujmy je w jasnych i zimnych kolorach, inaczej będzie stosując ciepłe, ciemne i jaskrawe kolory, które optycznie pomniejszą nam pomieszczenie. Malując sufit na kolor dużo ciemniejszy od koloru ścian sprawimy, że pokój będzie wyglądał na niższy niż jest faktycznie. Dzięki wykorzystaniu odpowiednio dobranych kolorów i odcieni ukształtujemy nasze wnętrze dokładnie wg naszych oczekiwań.
Zapoznaj się z ciekawą publikacją: Definicja koloru
A czy na pewno wiesz, że znasz nazwy wszystkich barw, przetestuj to tutaj: Nazewnictwo kolorów
Opracowanie: Wojciech Gośliński
Data publikacji: 12.10.2012