WYKOŃCZENIA WNĘTRZ POD KLUCZ, REMONTY MIESZKAŃ
KOMPLEKSOWE USŁUGI REMONTOWE POZNAŃ
Abartremonty telefon Abartremonty na Facebook Kontakt
Jesteś na:

Czarno białe wnętrze.

Dwa najbardziej uniwersalne, neutralne i ponadczasowe kolory, tj. czerń i biel mogą stanowić dominujące wybarwienie aranżacji we wnętrzu, w ubiorze szczególnie czerń jest zawsze popularna, biel trochę mniej, jednak też stosowana, we wnętrzach proporcje te będą zadecydowanie inne, tu wyraźnie widzimy udany, bez mała idealny i elegancki duet tych dwóch szlachetnych barw, zarówno w elementach wykończeniowych czy też rozmaitych dodatkach, czerń z bielą potrafią wykreować intrygujący klimat, nadają się do każdego stylu wykończenia mieszkania.

Obydwie barwy widzimy zarówno w aranżacji retro, klasycznej, ultra awangardowej czy też w mieszkaniu typu loft, odpowiednie są do wystroju nowoczesnego, prostego, minimalistycznego, tworząc także przytulne i bardziej dekoracyjne wnętrza, wcale nie są zarezerwowane dla chłodnej i surowej stylizacji. Te barwy wpasują się zarówno do dużego jak i niewielkiego mieszkania i to niezależnie od jego charakteru, widzimy je w nowych budynkach, o geometrycznych bryłach i prostej formie, jak i w starych kamienicach z ornamentami, zdobieniami o rustykalnym klimacie, są to też najbardziej bezpieczne kolory, pasują do nich praktycznie wszystkie barwy z koła kolorów, są zawsze popularne, lubiane przez architektów wnętrz, łączenie tych dwóch barw w jednym wnętrzu mieszkalnym jest najbardziej znane, biel z czernią tworzą harmonijny i nobliwy wystrój, często o ekskluzywnym wydźwięku, powszechność stosowania tych kolorów we wnętrzach wynika w dużej mierze z ich neutralnego i klasycznego charakteru czy olbrzymich możliwości aranżacyjnych.
Aranżacja w bieli i czerni zarówno salonu, sypialni, łazienki czy kuchni, to gwarancja, że takie wnętrze szybko nam się nie opatrzy i znudzi, jak często bywa z innymi, szczególnie co intensywniejszymi barwami, proporcje tych barw zależą od charakteru wnętrza i oczywiście od naszych upodobań, obydwie barwy możemy stosować w elementach wykończeniowych, ale również w detalach wyposażenia i praktycznie wszelkich dodatkach (sofy, komody, szafki, krzesła, narzuta, poduchy, zasłona, dekoracje, etc.), czego nie sposób zrealizować stosując inne kolory. Tzw. akcenty kolorystyczne dopełnią wystrój całości i mogą czarno białe wnętrzadecydować o odbiorze wizualnym pomieszczenia, zatem czarno białe wnętrze nie oznacza absolutnie stosowania obydwu barw w równych ilościach, wręcz przeciwnie, udana aranżacja, to dominacja jednej barwy, najczęściej to czerń, jako barwa bardzo wyrazista stosowana jest właśnie jako akcent kolorystyczny, a biel jako barwa dominująca. Biało czarna aranżacja podkreśli unikalny charakter salonu, łazienki czy kuchni, może być idealną bazą do wdrażania własnych pomysłów, wynika to z szalonej uniwersalności obydwu barw.
Na więcej czerni na pewno możemy sobie pozwolić w przestronnym i dobrze doświetlonym naturalnym światłem pomieszczeniu, gdyż duże płaszczyzny czerni w oczywisty sposób zmniejszają optycznie wnętrze, pochłaniając przy tym sporo światła.
Poprzez zastosowanie czarnych dodatków podkreślimy biel i inne jasne pastele, które będą się wydawały jeszcze jaśniejsze, czarne połyskujące detale będą miały dodatkowy dynamiczny ładunek, mogą to być np. fronty mebli czy elementy ze szkła. Chłód bieli i czerni po części przełamie i ociepli tekstura powierzchni elementów wykończeniowych (kamień dekoracyjny, tynk strukturalny) oraz wyposażenia (elementy z drewna, wikliny) i dodatków, będą to rozmaite tkaniny (zasłony, dywan, narzuta, obicia tapicerskie mebli).
Spokojniejsza i bardziej uporządkowana aranżacja, to konsekwentne stosowanie dodatków o bardzo zbliżonej barwie, natomiast bardziej ekspresywna i odważna aranżacja, z przeznaczeniem dla osób stroniących od konformizmu, oznaczać może celowe i maksymalne skontrastowanie czerni z bielą, bez żadnego detalu łączącego te dwie barwy.

 

Przeczytaj: Beże i brązy – subtelne aranżacje

 

Opracowanie: Wojciech Gośliński
Data publikacji: 01.05.2014

Oceń artykuł